Owoce są bogatym źródłem witamin, minerałów, błonnika oraz cukrów prostych. Mimo zawartości fruktozy spożywanie owoców polecane jest również osobom będącym na diecie. Owoce powinny stanowić element zbilansowanej diety. Większość z nas nie powinna od nich stronić. Owoce świetnie nadają się jako dodatek do posiłku czy też przekąska. Czy powinniśmy jednak zjadać same owoce w ramach śniadania?
Z jednej strony owoce to cenne źródło witamin, minerałów i błonnika. Z drugiej strony owoce to źródło cukrów prostych, takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza, których spożywamy stanowczo za dużo. Przyczyniają się w dużej mierze do problemów z nadmiernym otłuszczeniem ciała.
Mimo tego nie powinniśmy z nich rezygnować
Owoce są świetnym substytutem słodyczy. Ilość i jakość cukrów, jaką dostarczamy wraz z owocami jest niewspółmierna do tej, jaka znajduje się w słodyczach i słodkich napojach. Badania potwierdzają, iż osoby spożywające regularnie owoce oraz warzywa są bardziej zadowolone z życia i siebie samych.
Większość owoców cechuje się niską gęstością kaloryczną i wysoką zawartością błonnika oraz wody. Dzięki temu wpływają one na uczucie sytości po posiłku.
Dodawanie owoców do śniadania to bardzo dobry pomysł. Posiłek staje się wówczas bogaty w witaminy i minerały. Owoce wpływają również na jego smakowitość oraz uczucie sytości po takim śniadaniu. Dodatek owoców do omleta czy jaglanki z odżywką białkową i izolatem będzie jak najbardziej pomysłem trafionym.
Czy równie dobrym pomysłem będzie spożywanie w ramach śniadania samych owoców?
Spotkałam się już kilkukrotnie z pomysłem spożywania sporej ilości samych owoców na śniadanie u kilku pań. Pomysł ten nie wydaje się być jednak trafiony.
Po pierwsze - owoce to głównie cukry proste. Są one bardzo szybko trawione, przez co wpływają na gwałtowne podniesie poziomu cukru we krwi, ale równie szybko poziom cukru spada. Oznacza to w skrócie tyle, że bardzo szybko po takim posiłku jesteśmy ponownie głodni.
Po drugie - śniadanie powinno zawierać pełnowartościowe źródło białka. Badania naukowe potwierdzają, że obecność białka w śniadaniu sprzyja uczuciu sytości i skutkuje mniejszą chęcią podjadania w ciągu dnia.
Po trzecie - owoce są stosunkowo niskokaloryczne, łatwo jednak zjeść ich dużo, jeśli jemy je samodzielnie. I tak przykładowo zjadając na śniadanie banana, dwa plastry arbuza i dwie garstki czereśni dostarczymy około 300kcal, z czego ponad 65g to węglowodany. 300 kcal to niewiele, weźmy jednak pod uwagę, że po takim posiłku półtorej godziny później będziemy głodni i ciężko będzie nam skoncentrować się na jakiejkolwiek pracy.
Podsumowanie
Owoce na śniadanie jak najbardziej się sprawdzą. Zjadaj je jednak jako dodatek, na przykład do omleta na bazie jajek, z twarogiem lub z odżywką białkową i orzechami.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.