Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co lepiej wybrać – rower czy bieganie?

W klubach w całej Polsce dostępne są rowerki stacjonarne, przeznaczone do ćwiczeń w strefie tlenowej (to znaczy do treningu o niskiej intensywności, dostępnego dla większości ćwiczących, niewymagającego specjalnego przygotowania fizycznego). Zarówno rowerek stacjonarny, jak i bieganie mają umożliwić spalanie tłuszczu w naszym organizmie. Do jeżdżenia potrzebujesz rowerka stacjonarnego lub klasycznego, do biegania musisz posiadać strój sportowy (dopasowany do warunków atmosferycznych), dobre obuwie przeznaczone do biegania (szeroki wybór modeli i marek) oraz chęć.

Co przemawia za wyborem roweru?

Mniejsze obciążenie stawów, większe urozmaicenie (jeśli wybierzemy poruszanie się w terenie). Jeśli masz nadwagę lub sporą wagę ciała – lepiej będzie rozpocząć trening od roweru, nie od biegania. Najprościej wprowadzić (oprócz kręcenia na rowerku stacjonarnym) np. dojazdy do pracy na rowerze. Bez wielkiego wysiłku można w ten sposób wkomponować kilkanaście-kilkadziesiąt km tygodniowo.

Co przemawia za bieganiem?

Łatwiej uzyskać większe tętno w trakcie wysiłku (większe obciążenie fizyczne), bieganie wywiera mocniejszy wpływ na poprawę kondycji – działa skuteczniej ogólnorozwojowo. Minusem biegania jest większe obciążenie stawów – bieg to nic innego jak setki powtarzanych wstrząsów, które mają wpływ na mięśnie, kości, stawy i wiązadła.

Co będzie dla mnie lepsze – jazda na rowerze czy bieganie?

Pod względem spalania tłuszczu zarówno bieganie, jak i rower mogą być efektywne. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie - co wybrać, najlepiej zaopatrzyć się w miernik naszego tętna – pulsometr (setki modeli są dostępne w internecie, w sklepach sportowych itd.) W trakcie treningu biegowego czy jeżdżenia na rowerze należy monitorować ilość uderzeń serca na minutę. Ten parametr mówi nam o naszej aktualnej kondycji (im mniejsze tętno przy danej pracy, tym lepsze wytrenowanie) i obciążeniu organizmu.

Dla bardziej zaawansowanych lepszym wyborem będzie bieganie, gdyż łatwiej wprowadzić tam trening interwałowy (to znaczy mieszany) – wysoka intensywność na przemian z niską. Z drugiej strony rowerki stacjonarne często posiadają regulację obciążenia – więc można precyzyjnie ustawić pożądane parametry.

Ostatnią kwestią, która pomoże nam zdecydować, są nasze predyspozycje i preferencje. Zarówno rower, jak i bieganie można wkomponować w trening na siłowni. Rowerek lub krótka przebieżka to znakomita rozgrzewka ogólnorozwojowa, przygotowująca organizm do pracy w klubie. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danej aktywności (w szczególności, jeśli masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie).

Podsumowanie

Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo). Następnie, w miarę wzrostu kondycji – można pokusić się o trening na rowerkach lub bieganie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.