Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego młodzież nie powinna pić napojów energetycznych? 5 powodów

Są słodkie, tanie, ogólnodostępne i „budzą do życia”. Mowa oczywiście o tzw. „energetykach”, które w ostatnich latach stały się jednymi z najchętniej pijanych przez młodzież napojów bezalkoholowych. Okazuje się jednak, że fakt ten nieść za sobą może szereg niekorzystnych następstw. Chroniczna konsumpcja napojów energetycznych nie jest niestety obojętna dla kondycji młodego organizmu. Poniżej prezentujemy pięć powodów, dla których warto na stałe wykluczyć je ze swojego menu.

Energetyki tuczą

Chociaż nie zawierają tłuszczu i nie przypominają ani wyglądem ani smakiem frytek i schabowego to prawda jest taka, że regularna konsumpcja energetyków powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Za tą ciekawą właściwość odpowiedzialny jest przede wszystkim cukier, którego „energetyki” zawierają naprawdę sporo, bo około 12 g w 100 ml. Oznacza to że już w jednej małej puszce siedzi pięć łyżeczek sacharozy. W przypadku gdy ktoś pija kilka puszek w ciągu dnia lub opróżnia półtoralitrowa butelkę, to może się okazać, ze przy okazji zjada nawet szklankę cukru. Cukier natomiast nie tylko, że może być zamieniony na tłuszcz i zmagazynowany w tkance tłuszczowej, to na dodatek nasila on uwalnianie hormonu, który hamuje spalanie tłuszczu zapasowego!

Energetyki utrudniają radzenie sobie ze skutkami stresu

Picie napojów energetycznych przed sprawdzianami i egzaminami to dość popularna praktyka wśród młodzieży. Niestety kofeina ma pewną wadę, o której mało kto pamięta – nasila wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Po jej spożyciu napięcie związane z sytuacją stresową może się drastycznie zwiększyć, w efekcie czego trudniej będzie się skoncentrować na wykonaniu zadania. Im większa dawka kofeiny, tym ta zależność jest bardziej widoczna. Z resztą kto nie wierzy może sprawdzić, zgłaszając się do odpowiedzi u wymagającego nauczyciela po butelce wody lub po puszce termogenika, zwracając przy tym uwagę na reakcje organizmu. Gwarantuję, że po drugim z wymienionych napojów ręce trząść będą się bardziej, głos będzie się łamać, a na plecach i twarzy pojawią się zimne poty. To właśnie reakcje spowodowane stresem.

Energetyki ogłupiają

To nie jest żart, tak dzieje się naprawdę, zwłaszcza u osób, które nie mają umiaru i traktują energetyki jako podstawowe źródło płynów. Chociaż niewielkie dawki cukru i kofeiny mogą wspomagać koncentrację, to większe ilości tych składników działają odwrotnie. Badania naukowe wskazują, że wysokie spożycie cukrów rafinowanych negatywnie wpływa na pamięć, koncentrację, zdolność uczenia się. U podłoża tej zależności leży prawdopodobnie zmniejszenie produkcji ważnej substancji zwanej neurotropowym czynnikiem pochodzenia mózgowego (BDNF, z ang.: Brain Derived Neurotrophic Factor), która warunkuje zachowanie wysokiej żywotności komórek nerwowych. Dodajmy do tego wzrost hormonu stresu będący następstwem przyjęcia kofeiny i mamy receptę na to by ująć sobie refleksu…

Złe samopoczucie

Chociaż po wypiciu napoju energetycznego zazwyczaj samopoczucie lekko się poprawia to efekt ten trwa chwilę. Następnie przychodzi tzw. „zjazd” czyli uczucie zmęczenia i braku energii. W tym momencie wiele osób sięga po kolejną puszkę energetyka, co powoduje, że co prawda stan znużenia mija, ale kolejny „zjazd” jest już mocniejszy. Dodatkowo kumulacja kofeiny w organizmie skutkuje rozdrażnieniem i nerwowością. Jest to efekt bardzo wyraźny. Kolejnym nieprzyjemnym objawem są bóle głowy i… problemy z zasypianiem lub obniżenie jakości snu (sen staje się płytki i nie daje wypoczynku). Wszystko to razem sprawia, że regularne spożywanie napojów energetycznych negatywnie wpływa na samopoczucie.

Uzależnienie

Chociaż napoje energetyczne nie uzależniają w takim stopniu jak robią to papierosy czy alkohol, to faktem jest że można się do ich konsumpcji na tyle przyzwyczaić, że nagła abstynencja staje się po prostu trudna i uciążliwa. Napoje energetyczne zawierają dwie uzależniające substancje: cukier i kofeinę, które silniej oddziałują na organizmy młode. W praktyce zdarza się, że osoby, które zaczynają popijać „energetyki” w gimnazjum lub liceum, robią to potem na studiach i w pracy, a zwyczaj ten staje się po prostu nałogiem powielanym latami.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że żadne kolorowe, słodzone napoje generalnie nie stanowią najszczęśliwszego wyboru dla młodzieży. Napoje energetyczne mają ten „walor”, że nie tylko posiadają wszystkie wady innych kolorowych, przesłodzonych napojów, ale dodatkowo są obfitym źródłem kofeiny, substancji, która spożywana w dużych ilościach może wpływać negatywnie na organizm.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.