O ile owoce kojarzą się raczej z przyjemnym, słodkim smakiem, to na widok przekrojonego grejpfruta wielu osobom rzednie mina. Charakterystyczny, gorzkawy smak grejpfrutów sprawia, że mają one zdecydowanie mniej entuzjastów niż jabłka, pomarańcze czy banany. Tymczasem owoce te posiadają szereg wyjątkowych walorów, z których warto po prostu korzystać by cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką.
Grejpfrut odchudza
Badania naukowe wskazują, że regularna konsumpcja grejpfrutów sprzyja utrzymaniu należytej masy ciała i ułatwia redukcję tłuszczu. Grejpfruty są niskokaloryczne, sycące oraz zawierają flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i… odchudzających. Fakt ten wykorzystywany jest od dawna przez producentów suplementów diety, którzy często dodają bioaktywne składniki z grejpfrutów do preparatów przyspieszających odchudzanie.
Grejpfrut odżywia
Grejpfrut, pomimo że jest niskokalorycznym owocem, posiada wiele cennych dla naszego organizmu składników. Jeden średni owoc (ok. 250 g) pozwala pokryć ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 50% zapotrzebowania na witaminę A, oraz 10% zapotrzebowania na potas, dostarczając przy okazji także innych witamin i ważnych pierwiastków, a także pewnej dawki błonnika.
Grejpfrut chroni przed miażdżycą
Włączając na stałe grejpfruty do codziennego menu już po kilku tygodniach zaobserwować możemy pozytywne zmiany w profilu lipidowym krwi, obniżając poziom złego cholesterolu LDL i triglicerydów, a także mniejszą podatność lipoprotein na niepożądaną oksydację. Tak przynajmniej wskazują badania naukowe.
Grejpfrut zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
Zarówno pektyny obecne w grejpfrutach, jak i zawarte w owocach flawonoidy i witamina C mogą potencjalnie zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre postaci nowotworów. Wskazują na to badania epidemiologiczne oraz eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach i hodowlach komórkowych.
Grejpfrut jest smaczny
Z grejpfrutem jest trochę podobnie jak z piwem, mało komu smakuje przy pierwszej degustacji. Przy kolejnych próbach natomiast okazuje się, że nietuzinkowy smak przypada nam do gustu. Warto więc się przełamać i spróbować jeszcze raz, jeśli przy pierwszym podejściu okazał się niezbyt smaczny.
Źródła:
Fujioka K, et al. The effects of grapefruit on weight and insulin resistance: relationship to the metabolic syndrome. J Med Food. 2006 Spring;9(1):49-54. • Gorinstein S, et alRed grapefruit positively influences serum triglyceride level in patients suffering from coronary atherosclerosis: studies in vitro and in humans. . J Agric Food Chem. 2006 Mar 8;54(5):1887-92. • Vanamala J, et al. Suppression of colon carcinogenesis by bioactive compounds in grapefruit. Carcinogenesis. 2006 Jun;27(6):1257-65. • Li WQ , et al. Citrus consumption and cancer incidence: the Ohsaki cohort study. Int J Cancer. 2010 Oct 15;127(8):1913-22.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.