IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pływanie – przeciwwskazania i środki ostrożności

Pływanie – przeciwwskazania i środki ostrożności
Jeżeli wakacyjna aura jest sprzyjająca, to najchętniej spędzamy czas nad wodą – nie tylko morze, ale i baseny, a także jeziora przeżywają prawdziwe oblężenie, bo lato to w zasadzie jedyna taka okazja w roku, przynajmniej – w naszych polskich warunkach. Atrakcją – oprócz oczywiście kąpieli słonecznych, jest przede wszystkim możliwość schłodzenia się w wodzie, a także przypomnienie sobie swoich umiejętności pływackich, które od zeszłego roku niekoniecznie były przez nas pielęgnowane. Na co należy zwrócić uwagę i jakie są korzyści wynikające z pływania?

Kompleksowy wpływ na organizm

Pływanie rozwija wytrzymałość, angażuje niemal wszystkie partie mięśniowe, odciąża stawy, a także działa relaksująco oraz odprężająco. Korzystnie wpływa na krążenie krwi, a także stanowi element profilaktyczny w walce z cellulitem. Regularne pływanie to doskonały sposób na zachowanie idealnej sylwetki. Dlatego warto pamiętać, że na naukę pływania nigdy nie jest za późno.

Przeciwwskazania

Wszelkie niezagojone rany – czy to będące konsekwencją urazu, czy też infekcji bakteryjnej, czy grzybiczej, stanowią wystarczający powód, aby nie wchodzić do wody. Jeżeli więc nie dawno sprawiłaś czy sprawiłeś sobie kolczyk w uchu lub innej części ciała albo masz świeży tatuaż – odpuść sobie pływanie. Również wiele chorób może stanowić poważne przeciwwskazanie do kąpieli wodnych – np. choroby płuc, oskrzeli czy serca. Ostrożność należy zachować także, gdy chorujemy na padaczkę – warto wówczas poinformować ratownika o tym fakcie, aby zwrócił na nas szczególną uwagę. Również w przypadku innych chorób – zwłaszcza przewlekłych i dotyczących układu ruchu, najbezpieczniej będzie zasięgnąć opinii lekarza i fizjoterapeuty, który doradzi jaki styl pływania będzie dla nas najodpowiedniejszy. Do wody bezwzględnie nie należy wchodzić po spożyciu alkoholu i innych używek!

Środki ostrożności

Z pływaniem, podobnie jak z każdą inną formą aktywności: trzeba się pilnować, by nie przesadzać, zwłaszcza jeśli nasze ciało nie jest przygotowane na wysiłek fizyczny. Zbyt forsowne pływanie, niedopasowane do możliwości organizmu może być przyczyną kontuzji, częstą przypadłością, która przytrafia się namiętnym pływakom, jest także zapalenie ucha środkowego. Dodatkowo baseny (a raczej miejsca takie jak szatnie i prysznice) stanowią miejsce, w którym najłatwiej jest złapać infekcję grzybiczą. Dlatego pamiętaj zawsze o klapkach, bo w przeciwnym razie może się okazać, że czeka Cię mało sympatyczna przygoda…

Czas spędzony nad wodą bezwzględnie kojarzy się z wakacyjnym relaksem i odpoczynkiem. Nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku, gdyż konsekwencje nieprzemyślanych zachowań mogą być naprawdę przykre w skutkach. Warto także powtórzyć sobie podstawowe zasady udzielanie pierwszej pomocy – może się okazać, że od tego będzie zależało czyjeś życie. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.