Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Po co i dlaczego ziewamy?

Po co i dlaczego ziewamy?
Każdy z nas nie raz zastanawiał się dlaczego ziewamy i jak to jest, że kiedy ziewamy, zarażamy tym innych. Co o ziewaniu mówią naukowcy?

Kiedy ziewamy, wzrasta ciśnienie krwi, serce bije szybciej, ale przede wszystkim dotlenia się mózg.  

Zazwyczaj ziewamy w odpowiedzi na zmęczenie. Ziewanie przed snem można uznać za znak, że organizm przygotowuje się do snu. Ziewanie po wysiłku fizycznym może być oznaką przejścia od stanu wysokiej energii do niskiej energii w mózgu. 

Niemowlęta ziewają nawet w łonie matki. Już w 12. tygodniu można zauważyć ziewanie płodu w łonie matki.

Ziewanie jest zaraźliwe, ponieważ jest częścią ludzkiej reakcji empatycznej oraz pełni funkcję społeczną, przekazując uczucie nudy i znużenia.

Oprócz zmęczenie nie ma potwierdzonego powodu, dla którego ziewamy. Istnieje jednak wiele teorii i badań, które dają nam wskazówki pozwalające zrozumieć, dlaczego ziewamy.

Zmiana stanu świadomości

Ziewanie może być sposobem na zmianę stanu świadomości, w jakim się znajdujesz. Kiedy się nudzisz, Twój mózg przechodzi z wysokiego poziomu czujności na niższy, powodując uczucie znużenia, wywołując tym samym ziewanie.

Ziewanie poprawia funkcję oddechową

Ziewanie powoduje zwiększenie ilości pobranego powietrza oraz przyspieszenie bicia serca, co może oznaczać, że organizm przepompowuje więcej tlenu. Nasz organizm ziewa, kiedy potrzebuje usunąć z krwi toksyny i zaopatrzyć się w świeży dopływ tlenu.

Ziewanie schładza mózg

Badanie opublikowane w Physiology & Behavior potwierdziło, że głęboki wdech i szybkie bicie serca spowodowane ziewaniem, powodują że krew i płyn rdzeniowy szybciej przepływają przez ciało powodując ochłodzenie mózgu. Naukowcy odkryli, że ziewanie występowało częściej w temperaturze około 20°C, która, jak sugerowali, byłaby idealna do schłodzenia krwi i mózgu.

Odruch społeczny

Często widząc, kiedy inna osoba ziewa, sami zaczynamy robić to samo. Jedną z najczęstszych teorii jest to, że zaraźliwe ziewanie jest oznaką empatii dla innych. Widzenie osoby ziewającej może spowodować ziewanie u nas samych, szczególnie jeśli czujemy się związani emocjonalnie z osobą ziewającą. Podobne reakcje potwierdzono u szympansów, wilków i psów. Warto wiedzieć, iż  ziewają wszystkie kręgowce.

Czy zbyt częste ziewanie powinno niepokoić?

Nadmierne ziewanie może być również efektem pewnych nieprawidłowości.

Nerw błędny, który łączy gardło i brzuch z mózgiem, może powodować nadmierne ziewanie, wchodząc w interakcje z naczyniami krwionośnymi (reakcja wazowagalna) . Taka sytuacje może mieć związek z zaburzeniami snu lub pracy mózgu, a nawet chorobami serca. Jeśli zaczynasz nadmiernie ziewać, bez wyraźnej przyczyny, warto skontaktować się z lekarzem.

Źródła: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318414?fbclid=IwAR015VHEcCcn5v6-ySwSMqCrhxV3ntF4kdUzBqvk2ro7uIl4T6k4YClnCjY

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.