Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Pocenie się – co zrobić, gdy negatywnie wpływa na jakość życia

Pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem – swego rodzaju mechanizmem obronnym, który chroni organizm przed przegrzaniem. Podczas intensywnego treningu, w saunie, gdy wygrzewamy ciało na słońcu, jemy pikantne jedzenie czy też jesteśmy czymś podekscytowani, stremowani, podwyższona temperatura naszego ciała jest zmniejszana poprzez wydzielanie potu.

Bywają też sytuacje, gdy ten mechanizm obronny przybiera patologiczną formę, jaką jest nadpotliwość, która – choć niektórym wydaje się błahym problemem – może w znacznym stopniu wpłynąć na komfort życia.

Kiedy pocenie się należy uznać za normalne…

  • gdy następuje jako proces termoregulacji i podwyższona temperatura ciała ulega obniżeniu (np. po intensywnym wysiłku fizycznym)

  • kiedy jest reakcją na spożywanie kwaśnych, ostrych, pikantnych potraw. W przypadku pocenia smakowego kropelki potu występują przede wszystkim na twarzy

  • gdy jest wynikiem emocji (pocenie emocjonalne), podniecenia, podekscytowania, lęku, strachu, gniewu czy też tremy – wtedy pocą się przede wszystkim pachy, dłonie, czoło oraz stopy

a w jakich przypadkach powinno wzbudzić nasz niepokój:

Z racji tego, że pocenie się jest bardzo indywidualną kwestią, to niekiedy ciężko jest określić wyraźną granicę pomiędzy poceniem się normalnym a patologicznym.

Na pewno należy zwrócić szczególną uwagę, gdy:

  • pomimo wykonania intensywnego wysiłku, zjedzenia wyjątkowo ostrej potrawy, czy też silnego zdenerwowania nie następuje proces pocenia się (anhidrosis)

  • nadmierne pocenie pojawia się nagle, teoretycznie bez żadnej wytłumaczalnej przyczyny (takiej jak np. wysoka temperatura powietrza). Może być wtedy wynikiem lub też objawem choroby (nowotwory, infekcje, schorzenia układu nerwowego, metaboliczne czy też hormonalne)

  • występuje silne pocenie się połączone z zasłabnięciem, utratą przytomności, zsinieniem, zawrotami głowy, drżeniem i stanami niepokoju, to koniecznie należy wezwać lekarza!

W każdym z wyżej wymienionych przypadków konieczna jest wizyta u lekarza w celu dokładnego zbadania oraz zdiagnozowania problemu oraz podjęcia odpowiedniego leczenia.

Niezależnie od przyczyny wydzielania zwiększonej ilości potu, przestrzegając podstawowych zasad czystości oraz biorąc pod uwagę poniższe wskazówki, można znacznie poprawić komfort codziennego funkcjonowania:

 

  • higiena to absolutna podstawa. Myj się tak często, jak to konieczne, używaj delikatnych detergentów, antyperspirantów/dezodorantów antybakteryjnych, usuwaj owłosienie (zwłaszcza pod pachami).

  • wybieraj luźne, przewiewne ubrania ,wykonane z włókien naturalnych, nie syntetycznych. Dbaj o ich czystość, nie zakładaj nigdy przepoconego ubioru na siebie. Czysta, zawsze świeża bielizna to absolutna podstawa.

  • ta sama zasada dotyczy butów: unikaj tych, które wykonane są z tworzyw sztucznych (bardzo dobrze sprawdzają się te wykonane z naturalnej skóry). Jeżeli tylko masz taką możliwość, wybieraj klapki, sandały.

  • Ogranicz żywność, która może nasilić efekt pocenia się – m.in.: alkohol, pikantne i kwaśne jedzenie.

  • Na nadmierną potliwość polecane są kąpiele solne, a także zioła: napary z szałwii, melisa, waleriana (działają uspokajająco i zmniejszają napięcie psychiczne), specjalne mieszanki ziołowe przeciwdziałające/łagodzące uderzenia gorąca. Pomocne mogą być olejki eteryczne (np. szałwiowy czy też z drzewa herbacianego, różanego, rozmarynowy). Dawkowanie – o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich – wg zaleceń producenta. Olejki mają bardzo silne działanie, mogą podrażniać skórę, dlatego nie należy używać ich na zasadzie „im więcej – tym lepiej”.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.