EGCG to najważniejsze substancja bioaktywna w zielonej herbacie. Naukowiec z University of Illionois w Urbana-Champaign przeprowadził badanie na starzejących się myszach, które wykazało, że regularne picie zielonej herbaty przedłuża życie.
Badanie
Myszy podzielono na 3 grupy:
grupa pierwsza otrzymywała standardową paszę,
grupa druga miała dodane do paszy niewielkie ilości EGCG [Lo-EGCG],
grupa trzecia otrzymywała paszę z 40 razy większą ilością EGCG, niż grupa druga [Hi-EGCG].
Badanie trwało 9 tygodni. Gdyby dawkę przeliczyć proporcjonalnie dla człowieka, wynosiłaby ok. 80-90 mg na dobę - jest to ilość znajdująca się w połowie szklanki zielonej herbaty.
Wyniki
W grupie kontrolnej po 2 miesiącach żyło 55% myszy. W grupie Lo-EGCG i Hi-EGCG było to odpowiednio 72 i 91%. To bardzo duża różnica.
Wnioski
Eksperyment na starzejących się myszach wykazał, że ilość EGCG ma znaczenie i wpływa na długość życia. Jest to temat, który wymaga głębszych badań, także na organizmach ludzkich. Niemniej jednak jest to kolejny pozytywny aspekt picia zielonej herbaty.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.