WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Połykanie pigułek – boisz się?

Połykanie pigułek – boisz się?
Samo tytułowe zagadnienie może się – zwłaszcza osobom niemającym najmniejszych problemów z połykaniem różnego rodzaju i wielkości tabletek – wydawać śmieszne i mało prawdopodobne; przecież wystarczy włożyć do ust, popić i przełknąć. Są jednak jednostki, szacuje się, że około wszystkich 30% osób spożywających tego typu preparaty, które mają znaczny problem z przełykaniem kapsułek, blokada psychiczna sprawia, że nawet najmniejsze tabletki “stają w gardle”. O ile w przypadku suplementów nie jest on tak trudny i spędzający sen z powiek, o tyle staje się istotny, gdy należy przyjmować lekarstwa mające przeciwdziałać np. chorobie nowotworowej.

Łatwiejsze połykania - dwie “sztuczki”

Uczeni z Uniwersytetu w Heidelbergu przeprowadzili i opublikowali wyniki badań traktujących o sposobach połykania dużych pigułek. Okazało się, że dwa sposoby mogą znacznie ułatwić poradzenie sobie z „konsumpcją” leku:

  1. Najpierw należy umieścić kapsułkę/tabletkę na języku następnie (uprzednio przygotowaną) szyjkę butelki niegazowanej wody mineralnej objąć ustami i wziąć solidne, lecz niezbyt duże, łyki; czyli po prostu skupić się na ssaniu i przełykaniu cieczy. Głowa powinna być wtedy lekko odchylona do tyłu.

  2. Drugim sposobem, który bardzo dobrze sprawdza się, gdy do połknięcia mamy preparat zamknięty w kapsułce, jest umieszczenie tejże na języku i wzięcie jednego tylko łyka wody w usta. Od razu należy pochylić głowę i podbródek w kierunku klatki piersiowej. Kapsułki, ze względu na to, iż są lżejsze od wody, „wypłyną” do góry, w kierunku gardła.

Jak wykazali naukowcy oba sposoby były pomocne u ponad 60% przebadanych przez nich osób, nawet duże tabletki i kapsułki przestawały stanowić olbrzymi problem. W przypadku obu technik ważne jest, by być możliwie jak najbardziej rozluźnionym i nie starać się łapczywie i gwałtownie połykać.

Co uczynić, gdy połknięcie wydaje się być niemożliwe?

U niektórych osób blokada psychiczna jest tak ogromna, że połknięcie choćby maleńkiej tabletki urasta do rangi ogromnego problemu, a duże automatycznej „stają” w gardle. Warto zastanowić się, czy nie jest to spowodowane zbyt małą ilością płynów, którymi popijany jest preparat. Zbyt suche gardło może rzeczywiście być przyczyną utrudnień w przełykaniu. Należy przygotować sobie solidną porcję wody i raz jeszcze – popijając obficie-, oczywiście starając się jak najbardziej zrelaksować, spróbować przyjąć lekarstwo.

Niektóre tabletki można rozdrobnić/rozgryźć, istnieje też możliwość wysypania zawartości kapsułki i spożycia jej w formie proszku – również obficie zapijając wodą. Przed posunięciem się do takich rozwiązań obowiązkowo należy skonsultować je z lekarzem lub też farmaceutą, który zadecyduje, czy takie zachowania będą rozsądne i czy nie wpłyną na np. % wchłaniania substancji czynnej.

Warto także zorientować się, czy substancja czynna, którą musimy łykać, nie jest dostępna w innych preparatach w mniejszych dawkach. Zamiast jednej dużej tabletki zyskamy do przełknięcia kilka mniejszych, co może okazać się rozwiązaniem problemu.

Podczas wizyty u specjalisty, zanim jeszcze przepisze niezbędne środki lecznicze, dobrze przyznać się do lęków, obaw i niechęci związanych z połykaniem leków. Mając to na uwadze lekarz będzie mógł dobrać inny sposób podawania substancji czynnej (np. w formie zastrzyku) lub też przepisać taki preparat, który może być łatwiejszy do połknięcia.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie