Nikt nie zna dokładnej przyczyny raka prostaty. Uznaje się, że istotna jest kwestia tego, czy nowotwór występował w rodzinie. Często kojarzy się go jednak z dietą obfitującą w mięso. Rak prostaty rozwija się w gruczole krokowym, znajdującym się pod pęcherzem i wokół górnej części części cewki moczowej transportującej mocz z pęcherza. Zadaniem gruczołu krokowego jest wytwarzanie nasienia – jest częścią męskiego układu rozrodczego. Rak prostaty powiększa ją wpływając na oddawanie moczu.
Objawy obejmują:
- Problemy z oddawaniem moczu
- Krew w spermie lub moczu
- Zaburzenia erekcji
- Ból w okolicy miednicy
- Słabość w kończynach dolnych
- Utrata masy ciała
- Zmęczenie
- Nudności.
Rak prostaty rośnie powoli i często pozostaje niewykryty dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium lub nie rozprzestrzeni się na inne części ciała.
Gdy rak prostaty znajduje się we wczesnym stadium leczenie zwykle przebiega pomyślnie. Jedną z metod leczenia jest chirurgiczne usunięcie prostaty. Istnieją również inne metody niszczenia komórek rakowych. Leczenie choroby może wymagać terapii radiacyjnej, chemioterapii i terapii hormonalnej.
Nowotwór gruczołu krokowego, który rozprzestrzenił się na inne części ciała takie, jak: płuca, węzły chłonne lub kości jest nieuleczalny choć może być kontrolowany przez wiele lat. Większość mężczyzn w tym stanie żyje około pięciu lat lub dłużej. Ponieważ rak prostaty rozwija się znacznie wolniej niż inne nowotwory większość mężczyzn z rakiem prostaty umiera z innych przyczyn. Wielu mężczyzn umiera nawet nie wiedząc, że chorują, ponieważ nie doświadczali żadnych poważnych objawów.
Rak prostaty powiązany jest z dietą stosowaną przez mężczyzn. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy jedzą czerwone mięso i tłuszcz są bardziej zagrożeni. Długie smażenie mięsa na nieodpowiednich tłuszczach w wysokich temperaturach może również powodować powstawanie rakotwórczych substancji, które mogą wpływać na prostatę.
W krajach, w których spożywanie mięsa i produktów mlecznych jest częstsze odnotowuje się więcej przypadków zachorowań na raka prostaty. Analogicznie odwrotnie jest tam, gdzie obserwuje się diety bardziej oparte na roślinach – Azji, Afryce, Ameryce Południowej.
Niektóre rośliny i pokarmy mogą blokować działanie substancji rakotwórczych w ciele. Badania wykazały, że następujące warzywa mogą być skuteczne w zapobieganiu raka prostaty:
- brokuły
- kalafior
- kapusta
- brukselka
- jarmuż
Te warzywa wraz z owocami i i produktami pełnoziarnistymi są pełne błonnika, który jest niezbędny dla zdrowej diety, gdyż jest pomocny w trawieniu. Zdrowe odżywianie oraz badania kontrolne są jak na razie jedynymi metodami zapobiegania nowotworowi gruczołu krokowego.