Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Przeciwcukrzycowy potencjał gorzkiego melona

Przeciwcukrzycowy potencjał gorzkiego melona
W ostatnich czasach pojawia się sporo publikacji naukowych dotyczących potencjału biologicznego naturalnych składników zawartych w pokarmach pochodzenia roślinnego. Rezweratrol zawarty w winogronach, sulforafan pochodzący z brokułów, galusan epigalokatechiny z zielonej herbaty – to tylko niektóre substancje o działaniu prozdrowotnym. Lista systematycznie się wydłuża, każdy rok bowiem przynosi coraz to nowe odkrycia. Dziś chciałbym poświęcić trochę uwagi właściwościom rośliny zwanej gorzkim melonem.

Gorzki melon (Momordica charantia) to roślina z rodziny dyniowatych, występująca w tropikalnych i subtropikalnych terenach Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Jej owoce charakteryzują się specyficznym bardzo gorzkim smakiem i wyjątkowym bogactwem związków o wysokim potencjale biologicznym, jak choćby momordycyny czy charantyna. Uważa się, że to właśnie te związki odpowiadają za hipoglikemizujące (obniżające poziom cukru we krwi)  właściwości owoców gorzkiego melona. Ich działanie polega na aktywacji kinazy zależnej od AMP („AMPK”) – enzymu odgrywającego ważną w metabolizmie komórkowym.

Aktywacja AMPK powoduje, że nasileniu ulega wychwyt glukozy przez komórki – i co szczególnie istotne –niezależnie od sygnałowego szlaku insuliny. Skuteczne metody pobudzania tego enzymu mogą stanowić nowy rozdział w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości, czyli schorzeń, które przebiegają z zaburzoną wrażliwością insulinową tkanek obwodowych (insulinoopornością). Co warte podkreślenia, aktywacja kinazy zależnej od AMP przyspiesza także proces spalania kwasów tłuszczowych.

Ze szczególnych właściwości substancji zawartych w owocach gorzkiego melona potencjalnie skorzystać mogą również sportowcy pracujący nad estetyką sylwetki. Zainteresować się nim powinni przede wszystkim entuzjaści modelu żywieniowego zakładającego wprowadzenie okresowego postu (Intermittent fasting), czyli koncepcji komponowania jadłospisu, która w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Aktywacja kinazy zależnej od AMP w okresie „postu” przez bioaktywne składniki tego owocu może  bowiem nasilić jeszcze proces spalania tkanki tłuszczowej.

Antidiabetic activities of triterpenoids isolated from bitter melon associated with activation of the AMPK pathway.Tan MJ, Ye JM, Turner N, Hohnen-Behrens C, Ke CQ, Tang CP, Chen T, Weiss HC, Gesing ER, Rowland A, James DE, Ye Y.