Lista systematycznie się wydłuża, każdy rok bowiem przynosi coraz to nowe odkrycia. Dziś chciałbym poświęcić trochę uwagi właściwościom rośliny zwanej gorzkim melonem.
Gorzki melon (Momordica charantia) to roślina z rodziny dyniowatych, występująca w tropikalnych i subtropikalnych terenach Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Jej owoce charakteryzują się specyficznym bardzo gorzkim smakiem i wyjątkowym bogactwem związków o wysokim potencjale biologicznym jak choćby momordycyny czy charantyna.
Uważa się, że to właśnie te związki odpowiadają za hipoglikemizujące (obniżające poziom cukru we krwi) właściwości owoców gorzkiego melona. Ich działanie polega na aktywacji kinazy zależnej od AMP („AMPK”) – enzymu odgrywającego ważną w metabolizmie komórkowym.
Aktywacja AMPK powoduje, że nasileniu ulega wychwyt glukozy przez komórki – i co szczególnie istotne –niezależnie od sygnałowego szlaku insuliny. Skuteczne metody pobudzania tego enzymu mogą stanowić nowy rozdział w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości, czyli schorzeń, które przebiegają z zaburzoną wrażliwością insulinową tkanek obwodowych (insulinoopornością). Co warte podkreślenia, aktywacja kinazy zależnej od AMP przyspiesza także proces spalania kwasów tłuszczowych.
Ze szczególnych właściwości substancji zawartych w owocach gorzkiego melona potencjalnie skorzystać mogą również sportowcy pracujący nad estetyką sylwetki. Zainteresować się nim powinni przede wszystkim entuzjaści modelu żywieniowego zakładającego wprowadzenie okresowego postu (Intermittent fasting), czyli koncepcji komponowania jadłospisu, która w ostatnich czasach zyskuje na popularności. Aktywacja kinazy zależnej od AMP w okresie „postu” przez bioaktywne składniki tego owocu może bowiem nasilić jeszcze proces spalania tkanki tłuszczowej.