Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rodzice nie widzą, że ich dzieci mają nadwagę

Rodzice nie widzą, że ich dzieci mają nadwagę
O problemach związanych z nadmierną masą ciała wśród najmłodszych mówi i pisze się całkiem sporo. Jak się jednak okazuje, bardzo znaczna część rodziców nie zauważa, iż ich pociechy posiadają zbyt duże ilości tkanki tłuszczowej. Jest to zjawisko o tyle niepokojące, gdyż naraża dzieci na zwiększone ryzyko występowania wielu poważnych dolegliwości, szczególnie w późniejszych latach życia.

Skąd biorą się problemy z masą i składem ciała wśród najmłodszych?

Abstrahując od poważnych problemów zdrowotnych, zasadniczą przyczyną występowania nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej pośród najmłodszych są niewłaściwe nawyki żywieniowe. Menu, nawet najmłodszych dzieci, obfituje w rafinowane cukry, nasycone tłuszcze i tłuszcze trans, spore ilości soli, a ubogie jest w warzywa, owoce i inne wartościowe źródła makroskładników, witamin czy składników mineralnych. Jadłospis typowego dziecka obfituje w słodycze, słodkie napoje, słodkie produkty śniadaniowe – dzieci uwielbiają również chipsy, frytki i pizzę. Kształtując swoje nawyki, naśladują najbliższe otoczenie – rodziców, dziadków oraz rówieśników. Warto również podkreślić, iż najmłodsi są niezwykle podatni na działanie przekazów marketingowych – reklama niskojakościowych produktów żywnościowych z ulubionym bajkowym bohaterem mocno przemawia do wyobraźni i sprawia, iż chęć posiadania jest wręcz niemożliwa do odparcia. Z drugiej strony, mamy do czynienia z niską świadomością dotyczącą właściwego odżywiania pośród rodziców, którzy często po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, jak w praktyce wyglądać powinno zdrowe menu, oparte nieprzetworzonej żywności. Stąd często na talerzu dziecka (i rodziców również) pojawiają się produkty, które wbrew powszechnym przekazom marketingowym wcale wartościowe nie są – np. słodzony nabiał czy produkty śniadaniowe. Myślenie, że „dziecko z wiekiem się wyciągnie” bywa mocno zgubne.

Czasem dzieci faktycznie wyrastają z dodatkowych kilogramów, a czasem nie – bardzo często zostają jednak obciążone zwiększonym ryzykiem występowania wielu chorób, mają także niezdrowy stosunek do jedzenia, co może doprowadzać do występowania poważnych zaburzeń odżywiania. Nie bez znaczenia dla kondycji zdrowotnej maluchów i dzieci starszych pozostaje brak lub niska aktywność fizyczna. Obserwacje naukowców pokazują również, iż problemy z masą i składem ciała częściej dotyczą najmłodszych pochodzących z rodzin o niższym statusie ekonomicznym.

Dlaczego rodzice nie widzą, że ich dzieci mają nadwagę?

Specjaliści wskazują, iż znaczna część rodziców nie dostrzega faktu, iż ich dziecko posiada nadwagę. Trudno jednoznacznie wyjaśnić przyczynę tego zjawiska, posiada z jednej strony podłoże psychologiczne – widzimy często swoje pociechy w „różowych okularach”, z drugiej natomiast ciągle pokutuje mit, iż dziecko pulchne to zdrowe dziecko, a spory apetyt wynika z faktu, że dziecko rozwija się i rośnie – jest więc oznaką dobrego zdrowia. Wbrew pozorom jest to dość poważna sytuacja – inne publikacje wskazują, iż rodzice świadomi problemów z masą ciała swojego dziecka są skłonni podjąć kroki zmierzające do jej normalizacji, poprawiając równie własne błędne nawyki żywieniowe. Brak świadomości z kolei prowadzi do braku jakichkolwiek działań.

Podsumowanie

W okresie dzieciństwa kształtowane są nawyki i żywieniowe przyzwyczajenia. Wiele rodziców nie docenia roli zdrowego odżywiania w rozwoju dziecka i nie jest świadoma konsekwencji swoich poczynań. Co również istotne, nawet oczywiste symptomy wskazujące na nieprawidłowości bywają ignorowane – jednym z nich jest nadmiar tkanki tłuszczowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.