Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rośnie częstotliwość ataków serca u młodych – dlaczego tak się dzieje?

Rośnie częstotliwość ataków serca u młodych – dlaczego tak się dzieje?
Większość ludzi uważa, że choroby układu krążenia są problemem zdrowotnym, który dotyka przede wszystkim ludzi starszych. Problemy związane ze zdrowiem serca i układu krwionośnego z pewnością nie powinny doskwierać Ci, gdy masz dwadzieścia kilka lat. Przecież tętnice, które dostarczają krew do serca, powinny być wówczas nadal w świetnej kondycji. Niepokojące są jednak najnowsze dane, które pokazują, że ilość ataków serca wzrasta wśród osób w wieku zaledwie 20-30 lat.

Takie dane rodzą pewne pytania. Ludzie w wieku 20-30 lat powinni dopiero wchodzić w dorosłe życie, zakładać rodziny, rozwijać się w pracy i swoich pasjach, a nie borykać się ze skutkami przedwczesnego zawału serca. O ile uda im się go przeżyć.

Dlaczego w dzisiejszych czasach choroby serca coraz częściej dotykają młodych ludzi?

Zawał serca w młodym wieku wydaje się mieć pewne zalety – o ile można mówić o jakichkolwiek zaletach zawału serca. Młodsze ciała są bardziej odporne, silniejsze, szybciej się regenerują. Niestety, wskaźniki przeżycia zawału serca nie są lepsze u osób młodszych, w porównaniu do osób, które doznały ataku serca w wieku 50 lat. Co więcej, młodzi ludzie zwykle nie zwracają uwagi na sygnały, jakie wysyła wcześniej ich ciało. Nikt bowiem mając 20-30 lat nie zakłada, że może zagrażać mu zawał serca. Co za tym idzie, młodzi ludzie rzadziej leczą się i podejmują kroki prewencyjne.

Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, młode osoby rzadko doświadczały zawałów serca. Obecnie szacuje się, że jednak na pięć osób, które dotyka zawał serca, ma 40 lat lub mniej! Dane te są alarmujące.

Badania pokazują, że pacjenci w wieku 40 lat i młodsi, są w takim samym stopniu narażeni na śmierć po zawale serca, jak osoby w wieku od 41 do 50 lat. Oznacza to, że zdarzenie sercowe w młodszym wieku nie daje Ci większych szans na przeżycie.

Dlaczego ataki serca dotykają coraz częściej młodych ludzi?

Nie bez znaczenia pozostaje rosnący odsetek insulinooporności, otyłości, nadciśnienia i cukrzycy typu 2 wśród młodych osób. Kolejnym z istotnych czynników, zwiększających ryzyko problemów sercowo-naczyniowych jest nadużywanie substancji psychoaktywnych o odurzających, w tym alkoholu, papierosów i narkotyków. Znacznie wyższy odsetek młodszych osób, które przeszły ataki serca, zgłosił sporadyczne używanie narkotyków, takich jak kokaina.

Musimy mieć świadomość, że choroby układu krążenia i zawały serca mogą wystąpić w każdym wieku. Choroby serca i zawały serca pozostają główną przyczyną śmierci w krajach zachodnich. Istnieje również przekonanie, że ataki serca występują częściej u mężczyzn. Kobiety owszem, mają mniejsze ryzyko, jednak jedynie do momentu menopauzy. Z czasem kobiety doganiają mężczyzn w kwestii ryzyka wystąpienia zawału serca. Niestety, kobiety rzadziej otrzymują odpowiednie leczenie na czas, ze względu na przekonanie, że młodym kobietom niezwykle rzadko grozi zawał serca.

Co więcej, kobiety częściej mają nietypowe objawy zawału serca. Klasycznie z objawami przedzawałowymi kojarzymy ból w klatce piersiowej i duszności. U kobiet objawy poprzedzające zawał serca mogą być niespecyficzne. Obserwuje się między innymi zmęczenie, zawroty głowy, niestrawność, pocenie się, nudności i inne niejasne objawy. Bardzo często objawy mylone są początkowo z zatruciem pokarmowym.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że atak serca u młodych kobiet może mieć nieco inny mechanizm. Większość ataków serca rozpoczyna się, gdy płytka wewnątrz ściany tętnicy pęka. Możemy jednak mówić również o ataku serca typu SCAD (spontaniczne rozwarstwienie tętnicy wieńcowej). Wówczas zamiast pękania płytki, ściana tętnicy pęka i blokuje przepływ krwi do serca. Szacuje się, że 4 na 10 ataków serca u kobiet to zawały serca typu SCAD i często są diagnozowane zbyt późno. Ryzyko zawału serca SCAD jest również większe po porodzie. Na szczęście ataki serca SCAD mają lepsze rokowanie, niż zawał serca spowodowany pęknięciem płytki wewnątrz ściany tętnicy.

Mamy jednak również dobre informacje. Ilość zawałów serca i udarów mózgu spada w starszych grupach wiekowych. Z pewnością nie bez znaczenie pozostaje obecne tempo życia młodych ludzi i towarzyszący temu stres. Starsi ludzie natomiast z roku na rok coraz bardziej dbają o siebie, a ich życie jest znacznie spokojniejsze.

Niezależnie od tego, czynniki ryzyka chorób układu krążenia są podobne we wszystkich grupach wiekowych.

Zaliczamy do nich:

  • obciążenie genetyczne (częste zawały w rodzinie),
  • nieleczone nadciśnienie,
  • nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi,
  • podwyższony poziom cukru we krwi lub cukrzyca typu 2,
  • otyłość,
  • palenie papierosów,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadużywanie alkoholu,
  • życie w permanentnym stresie.

Większość czynników ryzyka zawału serca i chorób układu krążenia można modyfikować poprzez styl życia. Mamy więc pewną kontrolę nad ryzykiem rozwoju problemów sercowych. Modyfikacja stylu życia powinna nastąpić jak najwcześniej, ponieważ unikanie otyłości w dzieciństwie i okresie dojrzewania może również zmniejszać ryzyko chorób serca w dorosłym życiu. Badania pokazują, że otyłość u dzieci jest silnie skorelowana z wysokim ciśnieniem krwi i podwyższonym poziomem trójglicerydów w dorosłym życiu.

Co, jak już zostało wyżej wymienione, należy do czynników zwiększających ryzyko chorób układu krążenia.

Bardzo ważne jest, by całe życie pozostawać osoba aktywną fizycznie. Regularna aktywność wpływa na znaczną poprawę zdrowia i samopoczucia, zmniejsza ryzyko rozwoju otyłości i nadciśnienia, a tym samym zmniejsza ryzyko zawału serca.

Podsumowanie

Zawał serca może wystąpić w każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Alarmujące są dane, które pokazują, że zawał serca coraz częściej dotyka osób w wieku 20-30 lat. Dbaj o siebie już dziś. Bądź aktywny fizycznie, nie nadużywaj alkoholu, rzuć palenie, dbaj o prawidłową masę ciała i poziom cukru we krwi. Prowadzenie odpowiedniego stylu życia może znacząco zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych.

Źródła: BMC Public Health. 2017; 17: 683., Live Science. “Why Are More Young People Having Heart Attacks?”, The Heart Foundation. “Heart Disease in Young People”, Medical News Today. “Heart attacks increasingly common in young women”, WebMD.com. “SCAD: The Heart Attack That Strikes Young Women”, National Institute of Health. “Heart Disease”

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.