Rozmaryn to jedno z bardziej popularnych ziół stosowanych w kuchni. Szczególnie do dań mięsnych, sałatek, ryb. Stosując go, z reguły myślimy tylko o walorach smakowych. Nieszczególnie zastanawiamy się nad jego wpływem na nasz organizm, a jest on bardzo ciekawy i różnorodny.
Przeanalizuję w tym artykule te najważniejsze właściwości, aby mieć świadomość tego, jak ta znana przyprawa ziołowa wpływa na nasze zdrowie.
Skład
Głównymi związkami nadającymi niepowtarzalny smak i aromat rozmarynowi są olejki eteryczne, garbniki, gorycze, diterpeny, flawonoidy, rozmarycyna i kwasy rozmarynowy.
Olejki lotne stanowią 1-2,5% składu rośliny. Wśród nich wyróżnić można kamforę, borneol czy cyneol. Olejki lotne różnią się dość mocno zawartością w zależności od poszczególnych części rozmarynu.
Szczególny skład rozmarynu przedstawia się bardzo ciekawie. Jednak pamiętać należy, że w kuchni używamy niewielkich ilości tego zioła. Zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem, w celach leczniczych jest mocno skoncentrowany olejek z rozmarynu.
Suszony rozmaryn w 100 g posiada 331 kcal. Białka występują w ilości 5 g, tłuszcze 15 g, a węglowodany 64 g, z czego błonnik aż 43 g.
Wartości odżywcze rozmarynu suszonego (w 100 g)
Wartość energetyczna - 331 kcal
Białko ogółem - 5 g
Tłuszcz - 15 g
Węglowodany - 64 g
Błonnik - 43 g
Witaminy
Witamina C – 61,2 mg
Tiamina – 0,5 mg
Ryboflawina – 0,4 mg
Niacyna - 1 mg
Witamina B6 – 1,6 mg
Kwas foliowy - 307 µg
Witamina A – 3128 IU
Minerały
Wapń – 1280 mg
Żelazo - 29,2 mg
Magnez - 220 mg
Fosfor - 70 mg
Potas - 955 mg
Sód – 50 mg
Cynk - 3,2 mg
Miedź 0,5 mg
Mangan 1,9 mg
Selen 4,6 µg
Na uwagę zasługuje wysoka zawartość witaminy C – 102% dziennego zapotrzebowania, B6 - 87%, foliany - 77%, wapń - 128%, żelazo - 162% i mangan - 93%.
Właściwości
Rozmaryn stosowany może być w różnych formach. W zależności od tego, czego po jego działaniu oczekujemy. Może być to np. napar, olejek, kompres czy nalewka. Każdy z nich stosowany jest w innym celu.
Kompres ma właściwości rozgrzewające, co pomocne jest w:
stanach zmian reumatycznych,
bólu mięśni.
Napar stosowany jest jako:
środek zwiększający odporność organizmu,
zwalczający bakterie, wirusy,
pozytywnie wpływający na funkcjonowanie układu trawiennego,
bóle reumatyczne.
Nalewkę można podawać, gdy mamy na celu:
pomoc w walce z depresją,
pobudzenie (rozmarycyna posiada potwierdzone naukowo działanie pobudzające i przeciwbólowe).
Olejek stosuje się w celach:
ściągających,
nadających skórze elastyczności (np. w walce z rozstępami lub pozostałością skóry po znacznej redukcji tkanki tłuszczowej),
odkażania skóry (infekcje),
walki z łupieżem,
odstraszania komarów i kleszczy.
Podsumowanie
Rozmaryn jest dość niedocenianą rośliną, jednak ma liczne właściwości sprawdzające się w różnego rodzaju chorobach, dolegliwościach oraz profilaktycznie i upiększająco. Warto nie tylko stosować go jako przyprawę ziołową, ale również w przypadkach, gdy jego sprawdzone właściwości w różnej postaci są w stanie pomóc nam w określonych problemach.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.