Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Sen - najlepszy antykatabolik

Sen - najlepszy antykatabolik
Boisz się, że w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej pozbędziesz się ciężko wypracowanej muskulatury? Szukasz skutecznych sposobów na to by powstrzymać katabolizm mięśniowy? Próbowałeś już wszystkich dostępnych metod i suplementów? Rozwiązanie Twojego problemu jest prostsze i zarazem tańsze niż mogłoby się wydawać, wystarczy jedynie, że… zadbasz o odpowiednią ilość i jakość snu.

Sen a katabolizm – dziwne nieporozumienie

Przez dziwaczne opracowania marketingowe i podejrzane reklamy odżywek i suplementów,  sen często przedstawiany jest jako czas w którym dochodzi do nasilonego rozpadu mięśni. Oczywiście koniecznie trzeba się przed owym zjawiskiem bronić, stosując odżywki kazeinowe, glutaminę czy inne aminokwasy. Natomiast wpływ nocnego wypoczynku na rozwój kondycji i sylwetki jest dziś niedoceniany. Wiemy, że spać trzeba, no i jakoś tam śpimy, ale nie przykładamy do tej kwestii większej uwagi. Co więcej, osobiście znam przypadki zapaleńców, nastawiających budzik na 3 w nocy by wypić proteinowego szejka! Tymczasem sen sam w sobie to stan, w którym organizm regeneruje się, odnawia i nabiera sił. Jego skracanie, przerywanie czy zaburzanie jest zdecydowanie niekorzystne i odbija się na kondycji psychofizycznej w tym również – na sylwetce.

W jaki sposób brak snu odbija się na twojej formie?

Czas trwania jak i jakość snu mają znaczenie dla aktywności hormonów takich jak testosteron, insulina i kortyzol. Osoby, które nie dosypiają lub nie dbają o zapewnienie odpowiednich warunków do snu zazwyczaj prędzej czy później zaczynają doświadczać niekorzystnych następstw związanych z nadmierną aktywnością hormonu stresu, czyli wspomnianego kortyzolu. Regeneracja się wydłuża, zdolności wysiłkowe obniżają, a zamiast spalać tłuszcz podczas treningów i po ich zakończeniu, spalaniu ulegają mięśnie. Co najgorsze, większość osób w takiej sytuacji zaczyna podkręcać jeszcze intensywność lub ilość treningów (choćby – o ironio – wstając godzinę wcześniej by przed pracą jeszcze pobiegać), obniżać spożycie energii, stosować większe dawki spalaczy tłuszczu, które ze względu na wysoką zwartość kofeiny mogą w niektórych wypadkach nasilać jeszcze sekrecję kortyzolu.

Jak wykorzystać antykataboliczne właściwości snu?

Żeby sen działał na Twoją korzyść musi być przede wszystkim odpowiednio długi. Powinieneś spać minimum 7, a najlepiej 8 lub 9 godzin. Uważasz,  że nie możesz sobie na to pozwolić, przez pracę i naukę? Prawda jest taka, że jak będziesz spać dłużej – to pracować i uczyć się będziesz efektywniej. Po drugie liczy się jakość snu. Zasypianie w pomieszczeniu napromieniowanym przez włączony sprzęt RTV/AGD nie jest dobrym pomysłem. Komputer i telewizor warto wyłączyć już około dwóch godzin przed snem, nie należy też zasypiać przy zapalonym świetle, gdyż niekorzystnie może to wpłynąć na produkcję melatoniny. Sypialnie należy także przewietrzyć i zadbać o to by powietrze nie było zbyt suche. Przed samym snem nie należy także się objadać, ale – nie warto także kłaść się spać wyraźnie głodnym. Dodatkowo na wieczór przyjąć można porcję magnezu.