Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Słodycze i słodzone napoje ogłupiają

Jeżeli od dłuższego czasu zauważasz u siebie wyraźną zniżkę kondycji psychicznej i masz problemy z pamięcią i koncentracją, to nie wykluczone że przyczyna leży w diecie. Okazuje się, że wysoka konsumpcja produktów zasobnych w cukry rafinowane i izomery trans negatywnie wpływa na zdolność mózgu do uczenia się i praktycznego wykorzystywania posiadanych informacji.

Sposób odżywiania a kondycja mózgu

O tym, że sposób odżywiania wpływa na zdolności umysłowe wiadomo już od dawna. Precyzyjne mechanizmy leżące u podłoża tych zależności ciągle jednak są badane. Podobnie też kwestią otwartą jest, jakie pokarmy sprzyjają poprawie funkcji poznawczych, a jakie wykazują odmienne działanie. Dzięki rozwojowi badań naukowych wiadomo jednak już dziś, że niektóre składniki żywności, zwłaszcza gdy spożywane są w dużych ilościach, w sposób ewidentnie niekorzystny wpływają na kondycję mózgu.

Gorzka prawda na temat słodyczy

Zazwyczaj zagrożenia związane z wysokim spożyciem słodyczy i słodzonych napojów postrzegane są przez pryzmat konsekwencji sylwetkowych. Faktem powszechnie znanym jest, że takie upodobania kulinarne skutkują konsekwentnym przyrostem tkanki tłuszczowej. Podobnie też nie od dziś wiadomo, że kolejnymi następstwami mogą być choroby układu krążenia i cukrzyca. Rzadko kiedy jednak zwraca się uwagę na niekorzystny wpływ przesłodzonych produktów żywnościowych na funkcjonowanie mózgu. Mało tego, zazwyczaj słodycze i słodkie napoje ze względu na zawartą nich glukozę traktowane są jako pokarmy korzystnie wpływające na kondycję umysłową. Niestety jednak, prawda wygląda inaczej.

Badania naukowe

Wskazują one, że wysokie spożycie syropu sacharozy i glukozowo-fruktozowego w szybkim tempie odbić się może na parametrach takich jak pamięć, koncentracja, zdolność uczenia się. Ciekawe światło na to zagadnienie rzucają niedawno opublikowane w "The Journal of Physiology" badania wskazujące na istnienie zależności pomiędzy spożywaniem pokarmów i napojów bogatych w cukry dodane a upośledzeniem funkcji poznawczych. Zdaniem autorów u podłoża tej zależności leży zahamowanie produkcji ważnej substancji zwanej neurotropowym czynnikiem pochodzenia mózgowego (BDNF, z ang.: Brain Derived Neurotrophic Factor). Jest to czynnik wzrostowy warunkujący zachowanie wysokiej żywotności komórek nerwowych.

W badaniach naukowych zaobserwowano, iż inny popularny składnik słodyczy, czyli izomery trans również negatywnie wpływa na kondycję umysłową sprzyjając nasileniu procesów neurodegeneracyjnych. Co więcej wysokie spożycie tych kwasów tłuszczowych nasila także skłonność do niekontrolowanych napadów gniewu i sprzyja depresji. Mówiąc wprost, izomery trans sprawiają, ze nie tylko nauka przychodzi nam trudniej, ale również powodują iż stajemy się mniej racjonalni, a bardziej – nerwowi, zdołowani i impulsywni.

Podsumowanie

Jest taka teoria, która głosi, że na co dzień wykorzystujemy jedynie niewielką część potencjału naszego mózgu. Można się spierać co do tego jak duży jest to procent, nie ulega jednak wątpliwości, że poprzez nieodpowiedni dobór produktów żywnościowych zdecydowanie obniżamy swoje możliwości i doprowadzamy do obniżenia kondycji umysłowej. Produkty żywnościowe zasobne w cukry rafinowane takie jak sacharoza i syrop glukozowo-fruktozowy a także izomery trans należy ograniczać lub całkowicie wyeliminować z codziennego menu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.