IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sposób na kaca – jak go uniknąć?

Alkohol jest produktem toksycznym dla każdego organizmu - naszych komórek i organów. Wysokie stężenie alkoholu może spowodować uszkodzenia wątroby, żołądka i mózgu, a nawet śmierć. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z najgorszych używek, która prócz konsekwencji zdrowotnych dla bezpośrednich użytkowników, powoduje również wiele problemów społecznych, które możemy obserwować na co dzień.

Metabolizm alkoholu

Małe odstępstwa od zdrowego stylu życia są czasem potrzebne, a spożycie alkoholu od czasu do czasu, z głową i umiarem, nie powinno przynieść dużych konsekwencji, również w przypadku stosowanej na co dzień diety. Każdy napój jest tuczący, jeśli spożywasz więcej kalorii niż potrzebujesz. Tak samo jest z alkoholem. Alkohol dostarcza 7 kcal/g, a sporo drinków zawiera dodatkowo duże ilości węglowodanów. Prowadzi to do wysokiej zawartości kalorycznej. Warto więc zwracać uwagę co pijesz i z jakimi dodatkami.

Podczas spożywania alkoholu około 20% wchłania się bezpośrednio do krwiobiegu przez żołądek, a reszta za pośrednictwem jelita cienkiego. Za rozkład alkoholu odpowiedzialna jest wątroba, która potrafi sprawnie metabolizować nie więcej niż jedną jednostkę alkoholu na godzinę. Dla wewnętrznych procesów rozkładających toksyny bardzo duże znaczenie ma ilość i czas dostarczanego alkoholu.

Kilka rozsądnych wskazówek

Czy można pić alkohol rozsądnie, nie powodując spustoszenia w organizmie i dbając o odpowiednie nawilżenie komórek? Niekontrolowane picie dużych ilości alkoholu powoduje bóle głowy, zwiększone pragnienie, nudności i wymioty. Jest to spowodowane odwodnieniem organizmu oraz rozszerzeniem się naczyń krwionośnych.

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, warto więc zastosować kilka trików, dzięki którym obudzisz się rześki i pełen energii po imprezie:

  1. Ustal sobie bezpieczny limit, taki który jest dla Ciebie najlepszy. Staraj się być konsekwentny i pilnuj go przez cały wieczór!
  2. Rozcieńczaj alkohol wodą, naturalnymi sokami lub słodzonymi niskokalorycznymi bezalkoholowymi dodatkami do drinków.
  3. Podczas picia alkoholu pij dużo wody lub rozwodnionych soków. Pamiętaj, że każdy wypity pomiędzy drinkiem bezalkoholowy płyn działa na Twoją korzyść.
  4. Jeśli jednak wypiłeś więcej, niż założyłeś, poratuj się przed pójściem spać większą ilością wody lub napoju sportowego – co najmniej 500 ml/2-3 jednostek.
  5. Nie ulegaj namowom i standardowym hasłom: „ze mną się nie napijesz?”. Nie musisz się czuć zobowiązany do picia z każdym uczestnikiem imprezy. Trzymaj się swojego ustalonego limitu.
  6. Nigdy nie pij na pusty żołądek. Przed wyjściem zjedz porządny posiłek. Dzięki temu spowolnisz absorbuję alkoholu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.