Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Sprawność i kondycja dla każdego – bieganie, szybkość – część I

Jeśli szukasz dedykowanego treningu na 100 i 200 m – niestety, musisz udać się do specjalistycznego klubu dla biegaczy. Trening sprinterski jest zbyt skomplikowany, by podawać gotowe recepty w internecie (obejmuje treningi siłowe, szybkościowe, poprawianie techniki biegu; największą rolę grają tam drobne detale itd.).

Jeśli chodzi o dystans jednego kilometra – tu już można próbować samemu podobnego treningu, bez specjalistycznego zaplecza (jeśli osiągasz czas w granicach 3 minut na 1 km – niestety, w celu dalszego poprawiania wyniku również musisz poszukać specjalisty, dedykowanego dla siebie treningu).

Jeśli dopiero zaczynasz treningi biegowe, musisz poświęcić co najmniej kilka tygodni na wybieganie, zaczynając od następującego schematu:

Poziom 1 – Brak bazy kondycyjnej, wytrzymałościowej w strefie tlenowej

DIAGNOZA: Nie dajesz rady biec długotrwale i szybko, nie dajesz rady biec pod górę, nie jesteś w stanie robić sprintów po 30-60 sekund z małymi przerwami, nawet bieg stałym tempem (12-14 km/h) przez 15 minut jest dla ciebie ciężkim zadaniem. Cóż, w takim wypadku zaczynamy od zera.

Recepta, czyli program dla pierwszego poziomu:

  • 2 tygodnie marsze po 1-2 h każdorazowo; 3-4 x w tygodniu
  • 2 tygodnie: marszobiegi – biegniesz kilka minut, maszerujesz 2 minuty, biegniesz kilka minut (3-4 sesje tygodniowo)
  • 4-5 tygodni: biegi stałym tempem (najlepiej 3, maksimum 4 sesje tygodniowo), co sesję starasz się "podkręcić" tempo (biegłeś 10 km/h -> pobiegnij 11 km /h) oraz czas pracy (biegłeś 10 minut -> pobiegnij 12 minut; biegłeś 20 minut -> biegnij 22 minuty itd.).

Po ukończeniu tego etapu powinieneś być w stanie przebiec 30-40 minut non stop, dość dobrym tempem (sugeruję co najmniej 12 km/h, czyli przebiegamy 8 km w ciągu 40 minut, w inny sposób oznacza się to następująco: 5' na 1 km, czyli potrzebujemy 5 minut na przebiegnięcie każdego kilometra). Uwaga: ile czasu zajmie ci dojście do podobnej wytrzymałości – to sprawa indywidualna.

W miarę potrzeby rozłóż powyższy trening w dłuższym horyzoncie czasowym. Dopiero po uzyskaniu takiej, minimalnej wydolności w strefie tlenowej możesz myśleć o dalszym treningu specjalistycznym np. w celu uzyskania jak najlepszego wyniku na 1 km (podobnego przygotowania wymagają treningi interwałowe i crossfit, tak więc bez biegania w strefie tlenowej się nie obędzie).

Jak stwierdzić, czy nie za intensywnie trenuję? Musiałbyś zanalizować swoje tętno w trakcie treningu (np. pulsometr). Jeśli wchodzisz w zbyt wysoki zakres względem swojego wieku, wagi, wytrenowania – musisz rozłożyć trening na więcej tygodni. Bądź cierpliwy! Budowanie kondycji to długotrwały proces.

Najczęściej zadawanym pytaniem jest, czy można "coś wziąć" doraźnie na szybkie poprawienie wydolności (np. przed egzaminem)? Odpowiedź brzmi – można, ale niewiele to pomoże. Nawet najsilniejsze środki farmakologiczne nic nie zmienią, bez wielomiesięcznego, przemyślanego i ciężkiego treningu.

Zawsze warto zapewnić sobie przede wszystkim zbilansowaną dietę, 30 minut przed rozpoczęciem wysiłku i w jego trakcie można zastosować 1 g BCAA na każde 10 kg masy ciała (ważysz 100 kg = bierzesz 10 g BCAA) oraz 30 g węglowodanów (w postaci proszku, carbo/vitargo; możesz też zjeść banana).

Po treningu możesz zastosować białko serwatkowe i węglowodany: 30-40 g białka + 30-50 g węglowodanów – proporcje i ilość ww. składników zależą i od twojej diety i wagi ciała. Na koniec drobna uwaga – najskuteczniejsze jest bieganie w terenie (szczególnie tam, gdzie są duże różnice wzniesień), bieżnie, rowerki, steppery i inne wynalazki sal fitness – zostaw osobom, które wolniej chcą uzyskiwać rezultaty.

Pamiętaj!

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej zbadaj swój stan zdrowia – skonsultuj się z lekarzem i uzyskaj pozwolenie na prowadzenie danego treningu. W szczególności, jeśli: masz wysoki poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, choroby układu krążenia, wady postawy, nadciśnienie, wady wzroku, problemy np. z kręgosłupem.
Jeśli dłuższy czas nie prowadziłeś/ nie prowadziłaś żadnej aktywności fizycznej – najlepiej będzie rozpocząć treningi od marszy (trwających 1-2 h, 3-4 x tygodniowo) oraz rozciągania. Pamiętaj, że każdy niewłaściwie prowadzony trening może prowadzić do kontuzji i urazów.

Pamiętaj, aby każdy wysiłek fizyczny obowiązkowo poprzedzić dokładną rozgrzewką całego ciała (np. podskoki, przysiady, skłony, skrętoskłony, krążenia stawów, rozciąganie dynamiczne, bieg kilkaset m itd.) Podejmowanie ćwiczeń bez rozgrzewki grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – naderwania mięśni, uszkodzenia stawów i inne kontuzje!

Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.