Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja witaminą C chroni przed toksycznością ołowiu

Obecność rozmaitych zanieczyszczeń w żywności stanowi w tej chwili już problem o zasięgu globalnym. Metale takie jak ołów, kadm, rtęć mogą kumulować się w jadalnych tkankach roślin i zwierząt, stanowiących element naszej diety i tym samym dostawać się do naszych organizmów, co po pewnym czasie może dawać objawy zatrucia i prowadzić do poważnych implikacji zdrowotnych.

W kontekście ogólnie pojętej profilaktyki ważne jest z jednej strony ograniczanie spożycia produktów bogatych w niepożądane związki, z drugiej natomiast uwzględnianie w diecie pokarmów będących źródłem substancji o działaniu ochronnym.

Ołów odkładający się w produktach spożywczych pochodzi z zanieczyszczeń przemysłowych i motoryzacyjnych. Do organizmu człowieka dostaje się wraz z pokarmem, ale także ze wdychanym powietrzem i dymem papierosowym. Ołów uszkadza strukturę naczyń krwionośnych, działa destrukcyjnie na układ krwiotwórczy, kostny i nerwowy. Szczególnie narażeni na jego działanie są palacze tytoniu. Permanentna ekspozycja na jego działanie powoduje podwyższenie poziomu tego metalu w osoczu oraz kumulację w kościach.

Opublikowane w ostatnich latach badania naukowe wskazują na odwrotną korelację pomiędzy spożyciem witaminy C a poziomem ołowiu we krwi. Zależność tę obserwowano zarówno w wypadku osób niepalących, jak i palaczy tytoniu, choć nie udało się jej potwierdzić w wypadku młodzieży. Do tej pory nie wiadomo jaki mechanizm odpowiada za obserwowane w eksperymentach działanie witaminy C, z pewnością jednak godne jest ono uwagi. Problematyczna jest jednak kwestia skutecznej dawki.

Okazuje się, że kwas askorbinowy działa ochronnie, gdy stosowany jest w ilościach wielokrotnie przekraczających rekomendowane dzienne spożycie i tym samym trudno jest uzyskać potrzebną ilość bazując jedynie na konwencjonalnej żywności. W eksperymencie z udziałem palaczy 1000 mg kwasu askorbinowego wykazało się ponad sześciokrotnie wyższą skutecznością niż 200 mg tego związku. Żeby uzyskać 1 g witaminy C, należałoby zjeść kilogram brukselki bądź też dwa kilogramy cytryn lub pomarańczy, ewentualnie niecałe półtora kilograma porzeczek. W celu uzyskania tak wysokiej dawki kwasu askorbinowego w zdecydowanej większości wypadków potrzebna jest suplementacja. 

Źródła: JAMA. 1999 Jun 23-30;281(24):2289-93.Relationship of ascorbic acid to blood lead levels.Simon JA, Hudes ES. Nutr Rev. 2000 Mar;58(3 Pt 1):73-5.Does vitamin C intake protect against lead toxicity?Houston DK, Johnson MA. J Am CollNutr. 1999 Apr;18(2):166-70.The effect of ascorbic acid supplementation on the blood lead levels of smokers.Dawson EB, Evans DR, Harris WA, Teter MC, McGanity WJ.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.