Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Suplementy w walce z nadciśnieniem

Suplementy w walce z nadciśnieniem
Nadciśnienie nazywane jest „cichym zabójcą” z dwóch powodów: po pierwsze przypadłość ta w początkowej fazie przebiega zazwyczaj bezobjawowo, po drugie – doprowadza do konsekwentnego pogorszenia kondycji układu krążenia i zwiększa ryzyko wystąpienia nagłych incydentów wieńcowych, które mogą mieć tragiczne skutki. Skutecznymi elementami profilaktyki nadciśnienia okazują się: regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, oraz odpowiednio dobrana suplementacja. W niniejszym artykule zajmę się ostatnim z wymienionych zagadnień i poświecę trochę uwagi preparatom wpływającym normalizująco na ciśnienie tętnicze krwi.

Magnez i potas

Zarówno magnez jak i potas pełnią kluczową rolę w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, niedobór któregokolwiek z nich doprowadzać może do rozmaitych zaburzeń i zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Potas zwiększa objętość wydalanego moczu, zapobiegając retencji płynów i usprawniając przesączanie kłębuszkowe w nerkach, zmniejsza opór naczyniowy, niweluje niektóre negatywne  skutki działania katecholamin i hamuje aktywność wolnych rodników. Jego skuteczność wspiera magnez, który również działa relaksująco na nabłonek naczyniowy. Niestety magnez i potas często spożywane są w niedostatecznych ilościach, co zwiększa ryzyko zaburzeń pracy układu krążenia i może przyczyniać się do występowania nadciśnienia tętniczego.

Kwasy omega 3

O kwasach omega 3 zrobiło się ostatnio głośno, z roku na rok pojawia się coraz więcej interesujących publikacji naukowych i wyników badań, w których odkrywane są coraz to nowe właściwości tego często deficytowego składnika naszej diety. Jednym z walorów kwasów omega 3 jest korzystny wpływ na układ krążenia, manifestujący się m.in. normalizacją ciśnienia tętniczego krwi. Suplement zawierający te kwasy tłuszczowe włączyć powinny do diety przede wszystkim osoby stroniące od ryb morskich, szczególnie w ten składnik zasobne.

Witaminy C i D

W obiegowym ujęciu witamina C podnosi odporność immunologiczną organizmu i pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, a witamina D wzmacnia kości. W praktyce związki te mają o wiele innych ciekawych właściwości. W badaniach naukowych zaobserwowano, że dzienna podaż witaminy C w ilości około 500mg pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, również wyrównanie niedoborów witaminy D, które są niezwykle powszechne w okresie jesienno-zimowym, może okazać się pomocne w  profilaktyce nadciśnienia.

Koenzym Q10

Grupa badaczy z Instytutu Badań Biomedycznych Uniwersytetu w Teksasie postanowiła sprawdzić wpływ suplementacji koenzymem Q10 na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze krwi u osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem leczonym farmakologicznie. Wyniki eksperymentu okazały się wręcz zaskakujące, po pół roku bowiem u ponad połowy badanych udało się całkowicie odstawić przyjmowane leki, a pozostała część pacjentów mogła obniżyć dawki. Jak więc widać potencjał hipotensyjny koenzymu Q10 jest z pewnością warty tego by się mu bliżej przyjrzeć.

Podsumowanie

Włączenie do diety suplementów zawierających magnez, potas, witaminy C i D, kwasy omega 3 oraz koenzym Q10 może być celowe zarówno w ramach profilaktyki jak i wspomagania leczenia nadciśnienia tętniczego krwi. Osoby zagrożone tą przypadłością powinny rozważyć suplementację choć jednym z wymienionych powyżej składników, a w przypadku istniejącego już nadciśnienia leczonego farmaceutycznie warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwości wprowadzenia któregoś z wymienionych powyżej preparatów.