Magnez i potas
Zarówno magnez jak i potas pełnią kluczową rolę w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, niedobór któregokolwiek z nich doprowadzać może do rozmaitych zaburzeń i zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Potas zwiększa objętość wydalanego moczu, zapobiegając retencji płynów i usprawniając przesączanie kłębuszkowe w nerkach, zmniejsza opór naczyniowy, niweluje niektóre negatywne skutki działania katecholamin i hamuje aktywność wolnych rodników. Jego skuteczność wspiera magnez, który również działa relaksująco na nabłonek naczyniowy. Niestety magnez i potas często spożywane są w niedostatecznych ilościach, co zwiększa ryzyko zaburzeń pracy układu krążenia i może przyczyniać się do występowania nadciśnienia tętniczego.
Kwasy omega 3
O kwasach omega 3 zrobiło się ostatnio głośno, z roku na rok pojawia się coraz więcej interesujących publikacji naukowych i wyników badań, w których odkrywane są coraz to nowe właściwości tego często deficytowego składnika naszej diety. Jednym z walorów kwasów omega 3 jest korzystny wpływ na układ krążenia, manifestujący się m.in. normalizacją ciśnienia tętniczego krwi. Suplement zawierający te kwasy tłuszczowe włączyć powinny do diety przede wszystkim osoby stroniące od ryb morskich, szczególnie w ten składnik zasobne.
Witaminy C i D
W obiegowym ujęciu witamina C podnosi odporność immunologiczną organizmu i pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, a witamina D wzmacnia kości. W praktyce związki te mają o wiele innych ciekawych właściwości. W badaniach naukowych zaobserwowano, że dzienna podaż witaminy C w ilości około 500mg pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, również wyrównanie niedoborów witaminy D, które są niezwykle powszechne w okresie jesienno-zimowym, może okazać się pomocne w profilaktyce nadciśnienia.
Koenzym Q10
Grupa badaczy z Instytutu Badań Biomedycznych Uniwersytetu w Teksasie postanowiła sprawdzić wpływ suplementacji koenzymem Q10 na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze krwi u osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem leczonym farmakologicznie. Wyniki eksperymentu okazały się wręcz zaskakujące, po pół roku bowiem u ponad połowy badanych udało się całkowicie odstawić przyjmowane leki, a pozostała część pacjentów mogła obniżyć dawki. Jak więc widać potencjał hipotensyjny koenzymu Q10 jest z pewnością warty tego by się mu bliżej przyjrzeć.
Podsumowanie
Włączenie do diety suplementów zawierających magnez, potas, witaminy C i D, kwasy omega 3 oraz koenzym Q10 może być celowe zarówno w ramach profilaktyki jak i wspomagania leczenia nadciśnienia tętniczego krwi. Osoby zagrożone tą przypadłością powinny rozważyć suplementację choć jednym z wymienionych powyżej składników, a w przypadku istniejącego już nadciśnienia leczonego farmaceutycznie warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwości wprowadzenia któregoś z wymienionych powyżej preparatów.