Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementy w walce z nadciśnieniem

Nadciśnienie nazywane jest „cichym zabójcą” z dwóch powodów: po pierwsze przypadłość ta w początkowej fazie przebiega zazwyczaj bezobjawowo, po drugie – doprowadza do konsekwentnego pogorszenia kondycji układu krążenia i zwiększa ryzyko wystąpienia nagłych incydentów wieńcowych, które mogą mieć tragiczne skutki. Skutecznymi elementami profilaktyki nadciśnienia okazują się: regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, oraz odpowiednio dobrana suplementacja. W niniejszym artykule zajmę się ostatnim z wymienionych zagadnień i poświecę trochę uwagi preparatom wpływającym normalizująco na ciśnienie tętnicze krwi.

Magnez i potas

Zarówno magnez jak i potas pełnią kluczową rolę w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi, niedobór któregokolwiek z nich doprowadzać może do rozmaitych zaburzeń i zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Potas zwiększa objętość wydalanego moczu, zapobiegając retencji płynów i usprawniając przesączanie kłębuszkowe w nerkach, zmniejsza opór naczyniowy, niweluje niektóre negatywne  skutki działania katecholamin i hamuje aktywność wolnych rodników. Jego skuteczność wspiera magnez, który również działa relaksująco na nabłonek naczyniowy. Niestety magnez i potas często spożywane są w niedostatecznych ilościach, co zwiększa ryzyko zaburzeń pracy układu krążenia i może przyczyniać się do występowania nadciśnienia tętniczego.

Kwasy omega 3

O kwasach omega 3 zrobiło się ostatnio głośno, z roku na rok pojawia się coraz więcej interesujących publikacji naukowych i wyników badań, w których odkrywane są coraz to nowe właściwości tego często deficytowego składnika naszej diety. Jednym z walorów kwasów omega 3 jest korzystny wpływ na układ krążenia, manifestujący się m.in. normalizacją ciśnienia tętniczego krwi. Suplement zawierający te kwasy tłuszczowe włączyć powinny do diety przede wszystkim osoby stroniące od ryb morskich, szczególnie w ten składnik zasobne.

Witaminy C i D

W obiegowym ujęciu witamina C podnosi odporność immunologiczną organizmu i pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, a witamina D wzmacnia kości. W praktyce związki te mają o wiele innych ciekawych właściwości. W badaniach naukowych zaobserwowano, że dzienna podaż witaminy C w ilości około 500mg pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, również wyrównanie niedoborów witaminy D, które są niezwykle powszechne w okresie jesienno-zimowym, może okazać się pomocne w  profilaktyce nadciśnienia.

Koenzym Q10

Grupa badaczy z Instytutu Badań Biomedycznych Uniwersytetu w Teksasie postanowiła sprawdzić wpływ suplementacji koenzymem Q10 na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze krwi u osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem leczonym farmakologicznie. Wyniki eksperymentu okazały się wręcz zaskakujące, po pół roku bowiem u ponad połowy badanych udało się całkowicie odstawić przyjmowane leki, a pozostała część pacjentów mogła obniżyć dawki. Jak więc widać potencjał hipotensyjny koenzymu Q10 jest z pewnością warty tego by się mu bliżej przyjrzeć.

Podsumowanie

Włączenie do diety suplementów zawierających magnez, potas, witaminy C i D, kwasy omega 3 oraz koenzym Q10 może być celowe zarówno w ramach profilaktyki jak i wspomagania leczenia nadciśnienia tętniczego krwi. Osoby zagrożone tą przypadłością powinny rozważyć suplementację choć jednym z wymienionych powyżej składników, a w przypadku istniejącego już nadciśnienia leczonego farmaceutycznie warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwości wprowadzenia któregoś z wymienionych powyżej preparatów.

 

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.