Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Tańsza alternatywa dla oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek bez wątpienia stanowić może cenny składnik zdrowej diety, co związane jest nie tylko z jej walorami smakowymi, ale także z korzystnym składem tłuszczowym i obecnością wielu substancji o właściwościach prozdrowotnych. Niestety w polskich realiach stosunkowo trudno nabyć oliwę odpowiednio wysokiej jakości, a jeśli już się uda – to cena jaką trzeba za nią zapłacić, jest słona. Okazuje się jednak, że istnieje dość ciekawa dla niej alternatywa, która poza wszechstronnym zastosowaniem wyróżnia się także stosunkowo przystępną ceną. O jakim tłuszczu mowa? Oczywiście – o oleju rzepakowym!

Bogactwo kwasu oleinowego

Istotnym walorem oleju rzepakowego jest wysoka zawartość zaliczanego do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych kwasu oleinowego (~60%), czyli dokładnie tego samego, który obecny jest w oliwie z oliwek (~70%). Dlaczego fakt ten jest taki znamienny? Otóż badania naukowe dowodzą, że wysokie spożycie tego kwasu tłuszczowego może wpływać pozytywnie na ogólnie pojęte zdrowie metaboliczne, co jest szczególnie wyraźne w sytuacji, w której zastępuje się nim kalorie dostarczane z rafinowanych węglowodanów.

Dobry do smażenia

Kwas oleinowy jest też odporny na działanie wysokiej temperatury, przez co olej rzepakowy nadaje się do obróbki termicznej. Na wysoką odporność termooksydatywną wpływają także: spora zawartość przeciwutleniaczy takich jak tokoferole i tokotrienole klasyfikowanych jako witamina E oraz specyficzna budowa triglicerydów „chroniąca” kwasy wielonienasycone przed wpływem szkodliwych czynników. W zasadzie olej rzepakowy lepiej znosi działanie wysokiej temperatury niż oliwa z oliwek. Warto mieć jednak na uwadze, że pomimo wszystko nie nadaje się on raczej do smażenia głębokiego, zachodzącego w bardzo wysokich temperaturach i trwającego dłużej niż kilkadziesiąt minut. W przypadku tego typu obróbki termicznej lepiej jest sięgnąć po olej kokosowy.

Pożądany stosunek kwasów omega 3 do omega 6

Jednym z ważnych problemów naszej współczesnej diety jest stosunkowo wysokie spożycie produktów zasobnych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 6 przy jednoczesnym deficycie pokarmów dostarczających kwasów omega 3. Nieprawidłowa proporcja pomiędzy tymi tłuszczami może zwiększać ryzyko rozwoju chorób o podłożu zapalnym takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Olej rzepakowy charakteryzuje się dziesięciokrotnie wyższą zawartością kwasu alfa linolenowego (omega 3) niż oliwa z oliwek i zarazem wyróżnia się także pożądanym stosunkiem tego kwasu tłuszczowego do kwasu linolowego (omega 6). Proporcja ta wynosi w przybliżeniu 1 do 2.

Podsumowanie

Olej rzepakowy zdaniem wielu ekspertów stanowić może równorzędny zamiennik dla oliwy z oliwek zarówno w przypadku podawania na surowo jak i przy stosowaniu do obróbki termicznej. Oliwie ustępuje jedynie zawartością bioaktywnych związków o działaniu prozdrowotnym takich jak chociażby tyrozol, oleuropeina, oleokantal (tych w rzepaku nie ma wcale), ale z drugiej strony nadrabia niewspółmiernie wyższą zawartością kwasu alfa-linolenowego oraz znakomitą proporcją kwasów omega 6 do omega 3. Co istotne, istnieją badania naukowe, które potwierdzają pozytywny wpływ oleju rzepakowego na zdrowie, co objawia się  obniżeniem markerów ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, a także poprawą wrażliwości insulinowej.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.