Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ten zestaw suplementów pomoże Ci w walce z przeziębieniem

O przeziębieniu mówi się, że nieleczone trwa tydzień, a leczone – siedem dni. Jest w tym powiedzeniu sporo prawdy, gdyż tak naprawdę nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku na te błahą, a zarazem męczącą przypadłość, a większość środków farmaceutycznych nie działa przyczynowo, a jedynie objawowo. Okazuje się jednak, że poprzez odpowiednio zaplanowaną suplementację można wzmocnić odpowiedź immunologiczną organizmu na tyle, by sprawić, że przeziębienie trwać będzie krócej i będzie mniej uciążliwe. Z niniejszego poradnika dowiesz się po jakie środki w szczególności warto sięgnąć gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia.

Po pierwsze: cynk

Badania naukowe wskazują dość wyraźnie, że suplementacja cynkiem skrócić może istotnie czas trwania przeziębienia. Skuteczność suplementacji jest jednak warunkowa, a pozytywne efekty rejestrowane są tylko wtedy gdy pierwiastek ten zacznie być podawany jeszcze tego samego dnia gdy wystąpią pierwsze objawy infekcji. Stosowana w badaniach dawka cynku wynosi najczęściej 75mg na dobę, to stosunkowo dużo, dzienne zapotrzebowanie bowiem szacuje się na około 10 – 12mg. Warto dodać, że korzystnie jest przyjmować organiczne formy cynku, charakteryzujące się lepszą przyswajalnością. Niekorzystnie na absorpcję tego pierwiastka z przewodu pokarmowego działać mogą wysokie dawki wapnia. Cynku w dawce wynoszącej 75mg na dobę nie należy stosować w stałej suplementacji, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na retencję miedzi w organizmie i upośledzić wchłanianie magnezu.

Po drugie: witamina C

Obecność witaminy C w tym zestawieniu zapewne nikogo nie dziwi. Preparaty zawierające ten związek są rutynowo zalecanie w profilaktyce i leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Czy jednak badania naukowe uzasadniają takie praktyki? Niedawno opublikowany przegląd literatury sugeruje, że pomimo pewnych kontrowersji i wątpliwości, suplementacja witaminą C może być zasadna w leczeniu przeziębienia, istnieją bowiem randomizowane badania wskazujące, że przyjmowanie preparatów ją zawierających może z jednej strony skrócić , a z drugiej złagodzić przebieg infekcji. Zależność ta widoczna jest szczególnie u sportowców i osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza w przypadku podawania wysokich dawek (1 – 2g na dobę). Witaminę C warto przyjmować razem ze wspomnianym wcześniej cynkiem.

Po trzecie: zielona herbata (napar jak i ekstrakty)

Zielona herbata ze względu na wysoką zawartość bioaktywnych związków – katechin,  zaliczanych do grupy polifenoli, posiada szereg cennych właściwości. Substancje w niej zawarte oprócz działania antyoksydacyjnego wykazują także właściwości antyzapalne, przecigrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Badania naukowe sugerują, że włączenie do diety naparu, bądź jeszcze lepiej skoncentrowanych ekstraktów z zielonej herbaty pozwala zmniejszyć nasilenie objawów infekcji górnych dróg oddechowych takich jak przeziębienie i grypa. Istnieją także przesłanki wskazujące, że taka suplementacja może obniżyć ryzyko powikłań. Na co dzień warto pijać napar z zielonej herbaty, ale w przypadku infekcji można dodatkowo włączyć suplementy zawierające skoncentrowane, standaryzowane na zawartość katechin ekstrakty.

Po czwarte: czosnek (świeży i w postaci ekstraktów)

Czosnek tradycyjnie polecany jest jako naturalny środek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Okazuje się, że jego walory potwierdzają nie tylko obiegowe przekazy, ale także – literatura naukowa. Szczególnie godny uwagi jest wynik podwójnie zaślepionego badania trwającego dwanaście tygodni, w którym wykazano, że suplementacja wyciągiem czosnkowym nie tylko wyraźnie zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębienia, ale także – w przypadku zachorowania - odczuwalnie łagodzi przebieg infekcji. W badaniu użyto preparatu zawierającego wysoką dawkę bioaktywnych składników zawartych w czosnku, niewykluczone że podobny efekt udałoby się uzyskać w przypadku podawaniu odpowiedniej ilości świeżego czosnku. Ze względu na charakterystyczny zapach zakładać należy, iż byłoby to zapewne dość uciążliwe…

Wnioski

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia warto niezwłocznie przyjąć solidną dawkę cynku (ok. 75mg na dobę) i witaminy C (ok. 1 -2g na dobę), a dodatkowo warto także dorzucić suplementy zawierające polifenole herbaciane i wyciąg z czosnku. Prawdopodobnie takie zdecydowane działanie może zmniejszyć nasilenie objawów oraz skrócić czas trwania infekcji.

Źródła: Singh M, Das RR. Zinc for the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Jun 18;6:CD001364. doi: 10.1002/14651858.CD001364.pub4. · Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Jan 31;1:CD000980. doi: 10.1002/14651858.CD000980.pub4. · Kalus U, Kiesewetter H, Radtke H. Effect of CYSTUS052 and green tea on subjective symptoms in patients with infection of the upper respiratory tract. Phytother Res. 2010 Jan;24(1):96-100. doi: 10.1002/ptr.2876. · Adv Ther. 2001 Jul-Aug;18(4):189-93. Preventing the common cold with a garlic supplement: a double-blind, placebo-controlled survey. Josling P.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.