Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Tendencja do tycia?

Tendencja do tycia?
Wiele osób uważa, iż skłonność do zdobywania dodatkowej tkanki tłuszczowej otrzymała w prezencie od rodziców. Tymczasem, jak pokazują obserwacje naukowców problemy z masą i składem ciała spowodowane są przede wszystkim przez siedzący tryb życia i niewłaściwy sposób odżywiania. Warto również wiedzieć, iż tytułowa tendencja do tycia może wynikać z prowadzonego stylu życia, posiadania określonych cech osobowości i nawyków, czy też być skutkiem pewnych interakcji społecznych. Oto kilka mało znanych przyczyn zwiększających tendencję do gromadzenia zbędnej tkanki tłuszczowej.

Impulsywność

Jest to cecha osobowości, która może utrudniać utrzymanie zadbanej i szczupłej sylwetki. Osoby impulsywne często wybierają natychmiastową, ale krótką przyjemność, rezygnując z dużej, ale odroczonej nagrody. Dlatego trzymanie się zasad zdrowego odżywiania przysparza im niemało problemów – piękne strategie ukierunkowane na redukcję masy ciała szybko schodzą na drugi plan, gdy pojawiają się nęcące pokusy w postaci słodyczy czy fast foodów. Fakt ten został potwierdzony w obserwacjach naukowców, którzy zaobserwowali, iż osoby impulsywne dość szybko i pod byle pretekstem rezygnują z przygotowywania i spożywania zaplanowanych posiłków, spontanicznie kierując się w stronę barów szybkiej obsługi czy cukierni. Efekt jest taki, iż zgodnie z wynikami jednej z analiz naukowców, osoby impulsywne ważą średnio o 22 kg więcej.

Pośpiech podczas spożywania posiłków

Jak już powszechnie wiadomo, szybkie konsumowanie posiłków to przyczyna przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Ale nie tylko. Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Journal of American Dietetic Association, wskazują iż pochłanianie jedzenia w ekspresowym tempie, sprzyja przejadaniu i zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. Dzieje się tak ponieważ mechanizmy odpowiedzialne za odczuwanie sytości, mogą nie nadążyć z wysyłaniem odpowiednich sygnałów informujących, że nasz organizm jest już najedzony. Warto zatem starannie przeżuwać każdy kęs i zrezygnować ze spożywania posiłków w pośpiechu.

Zbyt wysoka temperatura w domu

Podczas sezonu grzewczego warto nieco przykręcić kaloryfery. Jak pokazują obserwacje włoskich naukowców, osoby utrzymujące w swoich domach wysokie temperatury, posiadają większą tendencję do gromadzenia zbędnej tkanki tłuszczowej, w porównaniu do osób, które utrzymują temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza. Przebywanie w nieco chłodniejszym otoczeniu zwiększa wydatki energetyczne organizmu na utrzymanie stałej temp. , a także pozytywnie wpływa na ogólnie rozumianą ruchliwość i skłonność do podejmowania spontanicznej aktywności. Z kolei przebywanie w cieple rozleniwia, sprzyja spędzaniu czasu w trybie siedząco-leżącym.

Brak asertywności

Naukowcy odkryli, iż wiele osób posiada tendencję do przejadania się i sięgania po niezbyt wartościowe pokarmy, ze względu na otoczenie w jakim bywa. Jeśli znajomi zamawiają pizzę i frytki, nie wypada się wyłamywać i „wyskakiwać” z sałatką. W takich sytuacjach, często powstaje przekonanie, iż odzwierciedlanie zachowania otaczających ludzi jest kluczem do akceptacji i polubienia. Obawa przed rozczarowaniem innych osób, bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i sprawia, iż jemy to co one. Nad asertywnością można jednak pracować – potrzeba jednak wykazać się wyczuciem i determinacją.

Podsumowanie

Tendencja do tycia niekoniecznie zapisana jest w genach. Wynikać może z naszych przyzwyczajeń i nawyków. Mogą na nią także wpływać cechy osobowości, nie bez znaczenia pozostaje także wpływ otoczenia i najbliższych osób.

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda Odchudzanie