Zazwyczaj wybieramy rodzaj wina w zależności od naszych preferencji smakowych. Jeśli jednak mielibyśmy dokonać najzdrowszego wyboru, które wino byłoby lepsze: czerwone czy białe? Czerwone wino przyciągnęło wiele uwagi ze względu na potwierdzony badaniami naukowymi potencjał obniżający ryzyko rozwoju chorób serca i wpływ na wydłużenie życia. Czy białe wina posiada takie same korzyści? W poniższym artykule znajdziesz wszelkie niezbędne informacje na temat czerwonego i białego wina. Jak są wytwarzane, jakie mają korzyści, na co należy uważać i w końcu, które wina są najzdrowsze.
Czym jest wino?
Rozważania na temat wina i jego wpływu na nasze zdrowie warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest wino. Wino powstaje na drodze fermentacji owoców, najczęściej winogron.
Winogrona są zbierane, rozgniatane i umieszczane w wiadrach lub specjalnych kadziach i pozostawiane w celu fermentacji. W wyniku procesu fermentacji, cukry zawarte w owocach zamieniają się w alkohol. Fermentacja może zachodzić w sposób naturalny. Czasami jednak wytwórcy dodają drożdży po to, by lepiej kontrolować proces fermentacji i by zachodził on szybciej.
Zmiażdżone winogrona przeciskane są przez specjalną prasę, która usuwa z nich skórki i inne osady. W zależności od tego, czy krok ten zostanie wykonany przed fermentacją, czy po fermentacji, otrzymujemy wino czerwone lub wino białe. W celu otrzymania wina białego winogrona tłoczone są przed fermentacją. Aby otrzymać wino czerwone, tłoczenie winogron wykonywane jest po fermentacji. Po tym etapie wino trafia do beczek z dębu i stali nierdzewnej i jest pozostawiane do dojrzewania, aż do momentu, gdy będzie gotowe do butelkowania.
Czym różni się wino białe od wina czerwonego?
Główna różnica między białym a czerwonym winem wynika z tego, czy winogrona fermentowane są ze skórkami, czy bez skórek. Skórki winogron nadają winu pigment, dzięki czemu ma ono ciemnoczerwoną barwę. Poza kolorem wino takie zawiera wiele zdrowotnych substancji charakterystycznych dla czerwonego wina. Jest ono bogate w związki takie jak garbniki i resweratrol. W białym winie również znajdziemy część z tych wartościowych substancji, jednak jest ich tam znacznie mniej.
Do produkcji wina wykorzystywane są również różne odmiany winogron. Wino czerwone produkuje się jedynie z winogron o ciemnej barwie. Wino białe może być produkowane zarówno z winogron jasnych, jak i ciemnych.
Porównanie wartości odżywczych
Białe i czerwone wino mają bardzo zbliżone wartości odżywcze. Możemy jednak dostrzec pewne różnice w ilości witamin i minerałów. Kieliszek czerwonego wina (150 ml) to 101 kcal, kieliszek wina białego (150 ml) to 99 kcal. W czerwonym winie znajdziemy nieznacznie więcej manganu, potasu oraz żelaza, ryboflawiny i niacyny.
Korzyści z picia czerwonego wina
Jak już wspomniałam wcześniej, wino czerwone bogate jest w związku roślinne zapewniające wiele korzyści zdrowotnych:
Czerwone wino zmniejsza ryzyko chorób serca – badania wykazały, że picie czerwonego wina może działać ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Osoby pijące czerwone wino mają nawet o 30% mniejsze ryzyko śmieci z powodu choroby serca. Wynika to z tego, że wino zawiera związki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym.
Pomaga podnieść frakcję cholesterolu HDL (potocznie nazwanej dobrym cholesterolem) – osobom dorosłym podawano codziennie 1-2 kieliszki czerwonego wina. Po czterech tygodniach odnotowano 11%-16% wzrost poziomu HDL.
Zapewnia lepsze funkcjonowanie mózgu – picie czerwonego wina pomaga w spowolnieniu starzenia się mózgu. Prawdopodobnie wynika to z działania zawartego w czerwonym winie resweratrolu. Resweratrol wydaje się skuteczny w zapobieganiu tworzenia się białych cząstek w mózgu zwanych beta-amyloidami, które są charakterystycznie m.in. dla choroby Alzheimera.
Inne korzyści z picia wina, nie tylko czerwonego
Umiarkowane ilości alkoholu przynoszą szereg korzyści zdrowotnych:
zmniejszone ryzyko chorób serca,
mniejsze ryzyko zgonu z powodu choroby serca lub udaru mózgu,
lepszy poziom cholesterolu ,
zmniejszone ryzyko chorób neurodegeneracyjnych,
obniżone ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów (osoby pijące wino miały mniejsze ryzyko, niż te, które piły piwo),
niższe ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.
Jak pokazują badania obserwacyjne, osoby pijące wino mogą mieć niższe ryzyko zachorowania na raka płuc. Generalnie spożywanie umiarkowanych ilości napojów o niskiej lub umiarkowanej zawartości alkoholu wydaje się mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Ważna jest ilość
Wiele organizacji zajmujących się zdrowiem zaleca ograniczenie się do maksimum 2 kieliszków wina dzienne dla mężczyzn i 1 dla kobiet. Wino pite w nadmiarze może powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym wątroby, a także powodować zmiany w mózgu. Alkohol w nadmiarze może również osłabiać układ odpornościowy.
Czy wino czerwone jest lepsze od białego?
Wino czerwone wydaje się przynosić więcej korzyści zdrowotnych niż wino białe. Niezależnie, na które z nich się zdecydujesz, zachowaj umiar w ilości, wtedy cieszyć będziesz się ich pozytywnym wpływem na zdrowie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.