Czym jest witamina B1?
Witamina B1 (inne nazwy to tiamina lub aneuryna), należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie i stanowi niezbędny składnik naszej diety. W pokarmach występuje bądź to w postaci fosforanów, bądź w postaci niezestryfikowanej czyli wolnej. Jej biologicznie czynną formą jest dwufosforan tiaminy. Witamina B1 pełni ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, a także oddziałuje na procesy pozyskiwania energii w przemianach węglowodanowych. Jej niedobory są przyczyną choroby zwanej beri- beri, a także powodują zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym. Do dobrych źródeł tiaminy zalicza się m.in:
- produkty zbożowe,
- mięso i podroby,
- nasiona roślin strączkowych (np. fasoli, grochu),
- drożdże.
Witamina B1 jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, tlenu, promieniowanie jonizujące – czynniki te mogą obniżać jej stężenie w pokarmie. Warto wiedzieć, iż wchłanianie tiamin w jelitach może być hamowane przez taniny zawarte w herbacie. Dzienne zapotrzebowanie na ten związek wynosi około 1,2mg, niemniej intensywny wysiłek fizyczny i wysoka podaż węglowodanów mogą zwiększać wymagania ustrojowe.
Witamina B1 a nastrój i refleks
Wiemy już, że tiamina jest niezbędnym elementem naszej diety oraz, że pełni ważną rolę w metabolizmie węglowodanów i w pracy układu nerwowego. Wyniki badań wskazują jednak, iż witamina ta posiada inne ciekawe właściwości, zwłaszcza gdy przyjmowana jest w wysokich dawkach. Szczególnie intrygujące w tej materii okazują się być wyniki eksperymentów prowadzonych przez dr Bentona (University of Wales Swansea). W jednym z badań, w którym wzięło udział ponad 120 zdrowych młodych kobiet, autor zaobserwował, że codzienne przyjmowanie 50mg tiaminy powodowało wyraźną poprawę samopoczucia i przyspieszenie czasu reakcji przy specjalnym teście, w którym uczestniczki miały położyć palec na zapalającej się lampce. Najciekawsze było jednak to, że suplementacja tiaminą przyniosła pozytywne efekty pomimo, iż badanie obejmowało osoby, które nie miały niedoborów tej witaminy.