IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Witamina „D” a płodność

Do niedawna witamin D kojarzona była jedynie z gospodarką wapniową, jej deficyty natomiast – z krzywicą i zwiększonym ryzykiem złamań kości. Tymczasem w ciągu ostatnich lat odkryto wiele innych funkcji, jakie ta witamina spełnia w naszym organizmie. Okazuje się, że jej poziom może być skorelowany również z naszym samopoczuciem, odpornością immunologiczną, aktywnością wielu hormonów, a także – płodnością.

Ta informacja ma zapewne szczególne znaczenie dla par starających się o potomka. Niedobory witaminy D, o które szczególnie łatwo w okresie jesienno-zimowym (głównym „źródłem” tej witaminy jest dla nas promieniowane słoneczne), mogą niekorzystnie odbić się na płodności. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, ale w pewnej mierze również kobiet.

Duńscy naukowcy (Blomberg Jensen i wsp.) w badaniu przeprowadzonym z udziałem trzystu ochotników odkryli, że niemal połowa z badanych miała pewne niedobory witaminy D. Poziom tego związku w krwi był u mężczyzn negatywnie skorelowany z ruchliwością plemników. Niska ruchliwość plemników w wypadku starań o dziecko zmniejsza ryzyko powodzenia. Autorzy udowodnili także, że dzięki zastosowaniu witaminy D doprowadzić można do poprawy jakości nasienia.

Niektóre obserwacje wskazują, że witamina D może mieć istotne znaczenie również w wypadku kobiet. Co prawda większość badań przeprowadzonych była na modelu zwierzęcym, ale szeroko zakrojone badania tureckich i amerykańskich naukowców wykazały, że zależność ta może dotyczyć także ludzi. W prospektywnym badaniu autorzy zwrócili uwagę na specyficzną zależność, zgodnie z którą kobiety o wyższym poziomie witaminy D we krwi miały zdecydowanie większe szanse na zajście w ciąże niż kobiety o obniżonym poziomie tej witaminy.

Dostępna literatura nie pozwala co prawda formułować kategorycznych wniosków, z pewnością jednak dbanie o odpowiednie spożycie tej witaminy, jak i eksponowanie nieosłoniętych części ciała na działanie promieni słonecznych (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych) nie zaszkodzi w przypadku starań o dziecko, a także w każdym innym przypadku. Biorąc pod uwagę fakt, że w okresie jesienno-zimowym niedobory witaminy D są dość powszechne, śmiało można zalecić suplementację.

 

Źródła: Vitamin D is positively associated with sperm motility and increases intracellular calcium in human spermatozoa. Blomberg Jensen M, Bjerrum PJ, Jessen TE, Nielsen JE, Joensen UN, Olesen IA, Petersen JH, Juul A, Dissing S, Jørgensen N. Replete vitamin D stores predict reproductive success following IVF. Sebiha Ozkan, MD, Sangita Jindal, PhD., Keri Greenseid, MD, Jun Shu, MD, Gohar Zeitlian, MD, Cheryl Hickmon, BS, and Lubna Pal, MBBS, MRCOG, MSc

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.