Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Witamina D jako środek przeciwbólowy?

Witamina D jako środek przeciwbólowy?
Witamina D w ostatnich czasach cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem świata nauki. Okazuje się bowiem, że związek ten pełni o wiele bardziej doniosłą rolę w naszym organizmie niż początkowo sądzono. Utrzymanie odpowiedniego jego poziomu jest ważne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej, ale może nieść za sobą szereg innych korzyści szczególnie istotnych z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie. Wiemy już dziś, że suplementacja witaminą D może korzystnie wpływać na masę i skład ciała, siłę mięśni i poziom testosteronu, a najnowsze badania wskazują , że związek ten może wykazywać także działanie przeciwbólowe!

Ból, który uprzykrza życie

Wiele osób cierpi z powodu okresowych lub przewlekłych bólów mięśni lub stawów niezwiązanych z żadną uchwytną przyczyną.  Pomimo kompleksowych badań i kosztownych wizyt lekarskich nie udaje się zdiagnozować przyczyny problemu, a jedynym środkiem zaradczym okazuje się być leczenie objawowe za pomocą dostępnych farmaceutyków niebędących niestety obojętnymi dla zdrowia. Okazuje się tymczasem, że istnieje tani i bezpieczny sposób na to by dolegliwości bólowych trwale się pozbyć, jest nim witamina D. Przy czym – uwaga – związek ten może nie tylko uśmierzać objawy, ale usuwać ich przyczynę. Niedobór witaminy D może prowadzić bowiem do występowania dolegliwości bólowych.

Interesująca zależność

Dostępna literatura wskazuje, że osoby, które cierpią na długotrwałe bóle o trudnej do zdiagnozowania przyczynie mają także niedobory witaminy D. Co istotne zależność ta dotyczy tak samo bólów mięśniowych jak i kostno-stawowych. Niestety pomimo iż niedobory witaminy D są niezwykle powszechne, rzadko kiedy wykonuje się badania mające na celu określić jej poziom w organizmie. Tymczasem eksperymenty naukowe wykazały, że wyrównanie statusu witaminy D poprzez odpowiednio zaplanowaną suplementację, oprócz wielu innych korzyści zdrowotnych doprowadza także do wyraźnego złagodzenia objawów bólowych. Lub nawet – do całkowitego ich ustąpienia.

Wyniki badań

Szczególnie godne uwagi jest badanie przeprowadzone z udziałem  129 osób borykających się z dolegliwościami bólowymi mięśniowymi, mięśniowo-stawowymi i kostno-stawowymi, u których jednocześnie stwierdzono obniżony poziom witaminy D w osoczu. Okazało się, że odpowiednio ukierunkowana suplementacja obejmująca podawanie witaminy D w postaci cholekalcyferolu, skutkująca wyrównaniem je poziomu w organizmie doprowadziła do zmniejszenia objawów bólowych u 90% pacjentów.

Do podobnych wniosków skłaniają wyniki randomizowanego badania, w którym wzięło udział 84 uczestników ze stwierdzonym niskim poziomem witaminy D, skarżących się na bóle mięśniowe i stawowo-mięśniowej o niespecyficznym podłożu. Również i w tym wypadku suplementacja witaminą D (w dawce 15.000 IU na dobę) przyniosła poprawę już po sześciu tygodniach. Jeszcze większe różnice zauważono w przypadku przedłużenia okresu suplementacji do dwunastu tygodni. Co istotne, pomimo wyraźnego efektu terapeutycznego nie zanotowano żadnych skutków ubocznych terapii witaminowej.

Wnioski

Osoby borykające się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi powinny najpierw wykonać badanie poziomu witaminy D , a następnie – w razie potrzeby – wprowadzić odpowiednio zaplanowaną suplementację. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie dużych dawek witaminy D, przekraczających 5000 IU na dobę powinno być połączone z przyjmowaniem witaminy K2.

 

Źródła: Tague SE, Clarke GL, Winter MK, McCarson KE, Wright DE, Smith PG Vitamin D deficiency promotes skeletal muscle hypersensitivity and sensory hyperinnervation.. J Neurosci. 2011 Sep 28;31(39):13728-38. · Badsha H, Daher M, Ooi Kong K Myalgias or non-specific muscle pain in Arab or Indo-Pakistani patients may indicate vitamin D deficiency.. Clin Rheumatol. 2009 Aug;28(8):971-3. · Schreuder, Bernsen, Vitamin D Supplementation for Nonspecific Musculoskeletal Pain in Non-Western Immigrants: A Randomized Controlled Trial. Ann Fam Med. 2012 November; 10(6): 547–555.

W artykule mówimy o: Zdrowie