Aromat goździków, cynamonu czy imbiru nierozerwalnie kojarzy się ze świętami i towarzyszącymi im wypiekami takimi chociażby jak piernik. Okazuje się, że wspomniane dodatki stanowią cenny składnik diety nie tylko ze względu na kulinarne walory, ale także z powodu właściwości prozdrowotnych! Co warto wiedzieć na temat korzennych przypraw?
Goździki – naturalny konserwant i środek przeciwbólowy
Pierwsze wzmianki prozdrowotnych walorów goździków pochodzą sprzed ponad dwóch tysięcy lat i dotyczą… łagodzenia bólu zębów. Przyprawa ta w starożytności, jak i w okresach późniejszych była używana jako środek przeciwbólowy, ale nie tylko. Stosowano ją także do przedłużania trwałości. Oczywiście jej walory smakowo-zapachowe również od samego początku znalazły uznanie w wielu kuchniach świata.
Warto wiedzieć, iż goździki stanowią znakomite źródło związków o właściwościach antyoksydacyjnych, chroniących organizm przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Dodatkowo wykazują także działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe (antybakteryjne, przeciwgrzybiczne). Można je stosować jako dodatek do mięs, do różnego rodzaju napojów alkoholowych, m.in. nalewek jak i też oczywiście do dań podawanych na słodko. Goździki znakomicie komponują się z czarną herbatą.
Imbir – środek przeciwzapalny
Na temat prozdrowotnych walorów imbiru można byłoby dziś napisać książkę. Przyprawa ta poddawana jest intensywnym badaniom naukowym, z których znaczna część wskazuje, iż posiada ona wręcz nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Imbir od tysiącleci stosowany był w medycynie ludowej jako środek rozgrzewający, poprawiający krążenie, pobudzający trawienie. Dane naukowe wskazują, iż przypisywane mu od niepamiętnych czasów właściwości są faktem.
Obecne w imbirze związki takie jak gingerole wykazują działanie przeciwzapalne, (znakomicie sprawdza się przy chorobach zapalnych obejmujących aparat ruchu), przeciwwymiotne oraz posiadają silny potencjał antyoksydacyjny. Wpływają także korzystnie na wrażliwość insulinową tkanek obwodowych, a liczne badania naukowe sugerują, iż mogą one posiadać właściwości antynowotworowe. Imbir bywa wykorzystywana jako dodatek do dań słodkich jak i wytrawnych. Można go używać jako dodatek do mięs, zup, a także do rozmaitych deserów (budyniów, lodów, serników na zimno).
Cynamon – zmniejsza niekorzystny wpływ cukrów na organizm
Historia dotycząca doceniania pozakulinarnych właściwości cynamonu także sięga czasów starożytnych. Legendy głoszą, iż przyprawa ta stanowiła integralny składniki eliksirów miłosnych. Od wieków stosuje się ją też w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Medycyna ludowa wskazuje także na właściwości przeciwbólowe cynamonu.
Dziś, na podstawie wyników badań naukowych możemy stwierdzić, iż cynamon, a dokładnie obecne w nim polifenole korzystnie wpływają na wrażliwość insulinową – zwłaszcza u osób chorych na cukrzycę typu 2. Podobnie też, związki zawarte w tej przyprawie pozytywnie oddziałują na gospodarkę lipidową. Istnieją dane wskazujące, iż substancje obecne w cynamonie działają przeciwnowotworowo inicjując apoptozę (czyli śmierć), nieprawidłowo dzielących się komórek. Przyprawa ta znakomicie komponuje się z daniami słodkimi (owsiankami, deserami, napojami takimi jak kakao), ale może być używana także do potraw wytrawnych.
Podsumowanie
Przyprawy korzenne, takie jak goździki, imbir czy cynamon oprócz walorów kulinarnych posiadają także szereg właściwości prozdrowotnych. Warto o tym fakcie pamiętać i uwzględnić je w codziennej diecie.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.