Sam fakt mrożenia niczemu nie szkodzi, jeśli zamrozimy bądź kupimy zamrożone w odpowiedni sposób. Ważne jest też jak zostały przechowywane. Należy zwracać uwagę na zawartość, czy warzywa nie są posklejane, sklejone bryły najczęściej świadczą o złym przechowywaniu warzyw oraz o tym, że najprawdopodobniej doszło do ich wcześniejszego już rozmrażania i ponownego zamrożenia. Wyjątkiem jest szpinak i buraki. Jeśli zauważymy, że mrożonka jest miękka, posklejana, w połowie rozmrożona - takich warzyw nie należy kupować, podczas rozmrażania i ponownego zamrażania dochodzi do powstania i mnożenia się drobnoustrojów, które razem z enzymami psują produkty.
Mrożenie pozwala „zatrzymać” na dłużej nasze ulubione warzywa czy owoce.
Zostało dowiedzione, że proces mrożenia w niewielkim stopniu wpływa na walory smakowe i odżywcze mrożonych produktów. Plusem wielkim mrożonek jest łatwa dostępność, szybkość przygotowania, ale też należy zauważyć, że podczas gotowania ich bądź duszenia tracą o wiele mniej witamin, niż ich świeże odpowiedniki. Zatem warto po nie sięgać?
Jak najbardziej! W okresie zimowym mrożonki przeważają w dostępności, porównując ze świeżymi produktami. Witaminy i składniki mineralne utracone są w niewielkim procencie. Straty zauważyć można nie przez samo ich mrożenie, ale dochodzi do tego podczas obróbki wstępnej, między innymi: blanszowania. Zostało też zaobserwowane, że praktycznie nie dostrzega się zmian struktury białek podczas przechowywania w stanie zamrożonym.
Zauważyć można, że maksymalne straty np. witaminy C, to okolice 15-20%, witaminy A w przedziale 20-30%. Ale to i tak sporo mniej niż przy innych metodach przechowywania żywności.
W sklepowych lodówkach można znaleźć wiele kombinacji, w których warzywa występują. Znaleźć je można w różnych grupach, ale też jako pojedynczy składnik.
Najczęściej mrozimy solo:
- jarmuż – bogaty w błonnik, witaminę C, A, K, kwas foliowy, niacynę, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód;
- szpinak - bogaty w żelazo,wapń, witaminy z grupy B, K, C, E;
- kalafior – zawiera błonnik, witaminę C, A, K oraz kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor, potas, sód;
- brokuł – zawiera błonnik, witaminę C, A, K, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, sód;
- marchew – zawiera błonnik, witaminę C, K, kwas foliowy, wapń, magnez, potas, fosfor, sód;
- fasolka szparagowa – zawiera błonnik, witaminę A, K, C, foliany, sód, potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń;
- buraczki – zawierają błonnik, witaminy C, A, kwas foliowy, magnez, wapń, fosfor, potas, sód;
- bób – zawiera błonnik, witaminy A, K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk;
- brukselka – zawiera błonnik, witaminy takie jak: C, A, K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód;
- groszek – zawiera spore ilości A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwasu foliowego, potasu, magnezu, fosforu, żelaza,wapnia, błonnika;
- dynia – błonnik, witaminy C, kwas foliowy, A, E, K, wapń, magnez, fosfor, potas, sód.
Znaleźć też można mieszanki:
- mieszanka chińska [kompozycja: kiełki fasoli mung, cebula, papryka czerwona, por, marchew, grzyby chińskie, pędy bambusa]
- włoska [kompozycja: fasolka szparagowa zielona, cukinia, brokuły, kalafior, marchew]
- meksykańska [kompozycja: fasolka szparagowa zielona, marchew, groszek, cebula, papryka czerwona oraz kukurydza i czerwona fasola]
- węgierska [kompozycja: pomidor, cukinia, papryka czerwona, cebula]
- trio warzywne [ kompozycja: marchew, kalafior, brokuł]
- włoszczyzna [kompozycja: marchew, por, seler, pietruszka korzeń]
Ponadto różne warzywa na patelnię, zupy.
Reasumując, brak dostępności świeżych warzyw w okresie zimowym doskonale zrekompensują mrożone warzywa, które nie tylko zaoszczędzą nasz czas, ale też wzbogacą i urozmaicą dietę. Gwarantując nam równie wiele wartości odżywczych i minerałów, co świeże warzywa.