Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wpływ mrożenia na warzywa

W okresie zimowym w sklepach jest coraz mniej świeżych, lokalnych warzyw. Czy warto wspomóc się mrożonymi? Czy mają one mniej witamin i są mniej odżywcze? Jakie warzywa możemy zamrozić sami na okres, w którym są ciężej dostępne?

Sam fakt mrożenia niczemu nie szkodzi, jeśli zamrozimy bądź kupimy zamrożone w odpowiedni sposób. Ważne jest też jak zostały przechowywane. Należy zwracać uwagę na zawartość, czy warzywa nie są posklejane, sklejone bryły najczęściej świadczą o złym przechowywaniu warzyw oraz o tym, że najprawdopodobniej doszło do ich wcześniejszego już rozmrażania i ponownego zamrożenia. Wyjątkiem jest szpinak i buraki. Jeśli zauważymy, że mrożonka jest miękka, posklejana, w połowie rozmrożona - takich warzyw nie należy kupować, podczas rozmrażania i ponownego zamrażania dochodzi do powstania i mnożenia się drobnoustrojów, które razem z enzymami psują produkty.
Mrożenie pozwala „zatrzymać” na dłużej nasze ulubione warzywa czy owoce.

Zostało dowiedzione, że proces mrożenia w niewielkim stopniu wpływa na walory smakowe i odżywcze mrożonych produktów. Plusem wielkim mrożonek jest łatwa dostępność, szybkość przygotowania, ale też należy zauważyć, że podczas gotowania ich bądź duszenia tracą o wiele mniej witamin, niż ich świeże odpowiedniki. Zatem warto po nie sięgać?

Jak najbardziej! W okresie zimowym mrożonki przeważają w dostępności, porównując ze świeżymi produktami. Witaminy i składniki mineralne utracone są w niewielkim procencie. Straty zauważyć można nie przez samo ich mrożenie, ale dochodzi do tego podczas obróbki wstępnej, między innymi: blanszowania. Zostało też zaobserwowane, że praktycznie nie dostrzega się zmian struktury białek podczas przechowywania w stanie zamrożonym.

Zauważyć można, że maksymalne straty np. witaminy C, to okolice 15-20%, witaminy A w przedziale 20-30%. Ale to i tak sporo mniej niż przy innych metodach przechowywania żywności.

W sklepowych lodówkach można znaleźć wiele kombinacji, w których warzywa występują. Znaleźć je można w różnych grupach, ale też jako pojedynczy składnik.

Najczęściej mrozimy solo:

 • jarmuż – bogaty w błonnik, witaminę C, A, K, kwas foliowy, niacynę, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód;
 • szpinak  - bogaty w żelazo,wapń, witaminy z grupy B, K, C, E;
 • kalafior – zawiera błonnik, witaminę C, A, K oraz kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor, potas, sód;
 • brokuł – zawiera błonnik, witaminę C, A, K, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, fosfor, sód;
 • marchew – zawiera błonnik, witaminę C, K, kwas foliowy, wapń, magnez, potas, fosfor, sód;
 • fasolka szparagowa – zawiera błonnik, witaminę A, K, C, foliany, sód, potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń;
 • buraczki – zawierają błonnik, witaminy C, A, kwas foliowy, magnez, wapń, fosfor, potas, sód;
 • bób – zawiera błonnik, witaminy A, K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk;
 • brukselka – zawiera błonnik, witaminy takie jak: C, A, K, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód;
 • groszek – zawiera spore ilości A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kwasu foliowego, potasu, magnezu, fosforu, żelaza,wapnia, błonnika;
 • dynia – błonnik, witaminy C, kwas foliowy, A, E, K, wapń, magnez, fosfor, potas, sód.

Znaleźć też można mieszanki:

 • mieszanka chińska [kompozycja: kiełki fasoli mung, cebula, papryka czerwona, por, marchew, grzyby chińskie, pędy bambusa]
 • włoska [kompozycja: fasolka szparagowa zielona, cukinia, brokuły, kalafior, marchew]
 • meksykańska [kompozycja: fasolka szparagowa zielona, marchew, groszek, cebula, papryka czerwona oraz kukurydza i czerwona fasola]
 • węgierska [kompozycja: pomidor, cukinia, papryka czerwona, cebula]
 • trio warzywne [ kompozycja: marchew, kalafior, brokuł]
 • włoszczyzna [kompozycja: marchew, por, seler, pietruszka korzeń]

Ponadto różne warzywa na patelnię, zupy.

Reasumując, brak dostępności świeżych warzyw w okresie zimowym doskonale zrekompensują mrożone warzywa, które nie tylko zaoszczędzą nasz czas, ale też wzbogacą i urozmaicą dietę. Gwarantując nam równie wiele wartości odżywczych i minerałów, co świeże warzywa.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.