Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wzmocnij mięśnie Kegla

Wzmocnij mięśnie Kegla
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? Dobrze wyćwiczone, wzmocnione mięśnie Kegla ułatwiają poród, pomogą w szybszym powrocie do formy po porodzie. Silne mięśnie Kegla to również większa satysfakcja seksualna u obojga partnerów. Co więcej, wyćwiczone mięśnie Kegla zmniejszają ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza.

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla?

Mięśniami Kegla, nazywanymi również mięśniami dna miednicy, określamy mięśnie łonowo-guziczne, łączą one kość łonową z kością ogonową. Wyściełają dno miednicy i podtrzymują znajdujące się tam narządy, czyli pęcherz, macicę, odbytnicę. Jeśli chcesz je zlokalizować spróbuj zatrzymać strumień moczu podczas opróżniania pęcherza. To właśnie do wstrzymania strumienia moczu wykorzystana zostaje praca mięśni Kegla.

Nie stosuj jednak tego zabiegu do ćwiczeń wspomnianych mięśni. Wstrzymywanie moczu może bowiem przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzmocnić mięśnie Kegla możesz doprowadzić do ich osłabienia. Ćwiczenie z pełnym pęcherzem i opóźnianie jego opróżniania może doprowadzić do niecałkowitego wydalania moczu, a tym samym stanowić ryzyko rozwoju infekcji dróg układu moczowego.

Drugi sposób na zlokalizowanie mięśni dna miednicy to włożenie palca do pochwy, a następnie zaciśnięcie mięśni. Mięśnie Kegla zostały napięte jeśli wokół palca odczuwalny jest nacisk, a dno miednicy unosi się.

Korzyści z ćwiczenia mięśni Kegla

Regularny trening mięśni dna miednicy to świetny sposób na wiele kobiecych dolegliwości. Zwłaszcza tych związanych z ciążą i porodem. Silne mięśnie Kegla zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza w czasie porodu. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu.

Mięśnie dna miednicy utrzymują organy położone w dole brzucha na swoim miejscu, dzięki temu ich wzmocnienie zapobiega opadaniu miednicy.

Dobrze wyćwiczony mięsień łonowo-guziczny to również lepszy seks. Zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla warto zacząć jak najwcześniej, zwłaszcza że na efekty trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy. Ćwiczenia tych mięśni są bardzo skuteczne, pod warunkiem że są wykonywane systematycznie i prawidłowo.

Mięśnie Kegla możesz ćwiczyć w różnych pozycjach ciała. Zarówno siedząc, jak i stojąc. Możesz ćwiczyć je w wielu sytuacjach w ciągu dnia. Podczas oglądania telewizji, stojąc w kolejce w sklepie, w trakcie pracy przy komputerze. Ćwiczenia Kegla mają tę zaletę, że są niezauważalne dla otoczenia, więc można je wykonywać w każdym miejscu.

Wyobraź sobie, że dno miednicy jest windą i staraj się ją maksymalnie wciągnąć do góry. Gdy poczujesz, że „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej, aż będą napięte maksymalnie. Przytrzymaj napięcie kilka sekund na samej górze, po czym zjeżdżając „windą” w dół, stopniowo rozluźniaj mięśnie, aż dojedziesz do parteru.

By trening mięśni Kegla przynosił rezultaty, należy wykonywać go regularnie – najlepiej 3 razy dziennie przez co najmniej 5 minut. Podstawową zasadą jest naprzemienne napinanie i rozluźnianie wspomnianych mięśni.

Uwaga!

Zwróć uwagę, by podczas napinania mięśni dna miednicy, nie napinać jednocześnie mięśni brzucha i pośladków. Żeby mieć pewność, że nie napinasz mięśni brzucha, możesz w trakcie ćwiczeń trzymać na nim rękę.

Pamiętaj także, by ćwiczenia zawsze rozpoczynać po wcześniejszym opróżnieniu pęcherza. Podczas ćwiczeń należy swobodnie oddychać, nie wstrzymywać oddechu.

Jak zacząć?

Na początek wykonuj 4 serie ćwiczenia napinania mięśni dna miednicy po 10 powtórzeń. Jedno powtórzenie to spięcie mięśni i utrzymanie ich w napięciu przez 10 sekund. Z czasem zwiększaj ilość serii wykonywanego ćwiczenia, a później również ilość powtórzeń w serii. Ważne, by nie poprzestawać na niezmiennych ćwiczeniach, ale zwiększać ich liczbę i intensywność, zaciskając mięśnie jeszcze mocniej.

Kulki gejszy

Kulki gejszy traktowane są przede wszystkim w kategoriach kobiecego gadżetu erotycznego. Warto jednak wiedzieć, że ich pierwotna rola to właśnie wzmacnianie mięśni dna miednicy.

Mechanizm działania kulek gejszy polega na wprowadzaniu ciężkich kulek, znajdujących się wewnątrz gadżetu, w mikrodrgania. Dzieje się to za pomocą ruchu ciała, a zwłaszcza ruchu bioder. Wibracje kulek wywołują niezależne od woli zaciskanie się mięśni gładkich w obrębie pochwy.

Jest to o tyle łatwe i pomocne, że trening ten nie wymaga ani czasu, ani umiejętności. Kulki pracują samodzielnie podczas wykonywania przez kobietę codziennych czynności. W celu uzyskania lepszych efektów zaleca się wykonywanie w czasie noszenia kulek różnych aktywności – takich jak bieganie, ćwiczenia taneczne czy fitness.

Podsumowanie

W Polsce nie ma tradycji ćwiczenia przez kobiety mięśni pochwy i dna miednicy, w przeciwieństwie do kultur Dalekiego Wschodu. Ćwiczenia mięśni Kegla wykonywanie powinny być zarówno przez młodsze, jak i starsze kobiety. Silne mięśnie Kegla to inwestycja na lata. Dobrze wyćwiczony mięsień łonowo-guziczny to lepszy seks, łatwiejszy poród, szybszy powrót do formy po porodzie, a także mniejsze ryzyko dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.