Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto zostać wegetarianinem?

Dlaczego warto zostać wegetarianinem?
O ile sam nie jesteś wegetarianinem, to wokół siebie masz z pewnością kilka znajomych osób, które odrzuciły jedzenie mięsa. Spirala się nakręca i z racji tego, że coraz więcej osób zdecydowało się już na taki sposób odżywiania, to coraz więcej kolejnych osób rozważa zmianę diety. Nie trzeba się za bardzo wysilać, żeby znaleźć artykuły, które będą nas do tego zachęcać poprzez wskazanie korzyści zdrowotnych, jakie płyną ze zwiększenia ilości spożywanych warzyw i owoców, ograniczenia jedzenia czerwonego mięsa i wszelkich mięsnych produktów wysokoprzetworzonych.

Przedmiotem debat może być jednak kilka kwestii np. jeśli chodzi o białko. Mięso jest z pewnością źródłem pełnowartościowego białka i często mówi się, że ma ono znaczną przewagę nad roślinnymi jego źródłami. I owszem, białko roślinne nie jest tak wartościowe, jednak jeśli będziemy korzystać z różnych źródeł, wówczas zapewnimy sobie wszystkie niezbędne aminokwasy.

Powody, dla których warto rozważyć wegetarianizm

Zastanawiasz się, czy przejść na wegetarianizm? Oto kilka powodów, które mogą Cię do tego przekonać.

  1. Wegetarianizm sprzyja zachowaniu zdrowej masy ciała. Okazuje się, że wegetarianie mogą być nawet o kilkanaście kilogramów lżejsi od miłośników mięsa.
  2. Dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. Wegetarianie i weganie są mniej odporni na insulinę niż osoby jedzące mięso.
  3. Osoby, które jedzą dużo warzyw, owoców, orzechów, warzyw strączkowych i produktów pełnoziarnistych są mniej narażone na choroby serca.
  4. Dieta wegetariańska może chronić przed nowotworami, w tym przed rakiem płuc, piersi, żołądka i jelita grubego. Pozytywne składniki odżywcze, takie jak przeciwutleniacze, znajdujące się w pokarmach roślinnych, pomagają zmniejszyć stan zapalny, który może być szkodliwy dla organizmu, prowadząc do niektórych rodzajów raka.
  5. Wegetarianie mają tendencję do spożywania większej ilości różnych pokarmów, co prowadzi do większego spożycia składników odżywczych, takich jak błonnik pokarmowy, magnez, kwas foliowy i fitochemikalia.

Co warto przemyśleć?

Bycie wegetarianinem niesie za sobą sporo korzyści zdrowotnych. Chroni nie tylko przed nowotworami, chorobami serca czy cukrzycą typu 2, ale pomaga także zachować prawidłową masę ciała.

Czy przejście na dietę wegetariańską jest trudne? To zależy. Jeśli czujesz, że bez mięsa żyć nie możesz, wówczas nie zmuszaj się do jej stosowania, bo będziesz się tylko męczyć. To, co możesz zrobić, to ograniczyć mięso czerwone oraz produkty przetworzone. Korzystne będzie też zwiększenie spożycia warzyw i owoców.

Jeśli z kolei uważasz, że dieta wegetariańska jest dla Ciebie, to znając już kilka jej zalet, nie powinieneś mieć wątpliwości, że warto z niej skorzystać. Pamiętaj jednak, aby Twoje posiłki były zróżnicowane. Dzięki temu dostarczysz organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.