(nazwę "mleko" uznajemy za dyskusyjną)
Mleka roślinne sprawdzają się często prawie tak dobrze jak mleko krowie. Można je używać do płatków, owsianki, jaglanki oraz do pieczenia różnorodnych ciast i ciasteczek.
Dużym plusem tych roślinnych jest możliwość samodzielnego przyrządzenia takiego mleka w domu. Możemy zakupić dobrej jakości wiórki kokosowe, migdały czy ryż i wytworzyć samodzielnie napój. Dzięki temu mamy całkowitą kontrolę nad świeżością i jakością. Jakie są rodzaje roślinnych mlecznych napojów?
Mleko sojowe - jedno z najbardziej popularnych wegańskich mlek. Jest bardzo dobre nie tylko dla osób mających problem z trawieniem mleka krowiego, ale również dla diabetyków. Bardzo powoli uwalnia cukry, obniża poziom cholesterolu, jest doskonałym źródłem wapnia. Dzięki izoflawonom łagodzi zespół napięcia miesiączkowego oraz dolegliwości związane z menopauzą. Ważne, aby było wyprodukowane z organicznej soi.
Mleko kokosowe jest produkowane z miąższu orzecha kokosowego, a my w domu możemy je zrobić z wiórków kokosowych. Jest to bardzo popularny dodatek w kuchni azjatyckiej czy indyjskiej. Mleko kokosowe jest bardzo dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i w związku z tym jest dosyć kalorycznym mlekiem. Zawiera mangan, miedź, fosfor, żelazo i selen, niewielkie ilości witaminy C, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Nadaje się do zup, sosów, ciast i ciasteczek.
Mleko migdałowe jest jednym z najbardziej odżywczych mlek, ale równocześnie najdroższym. Charakteryzuje się dużą zawartością magnezu, manganu, selenu, żelaza, wapnia i potasu. Skutecznie mobilizuje układ odpornościowy do działania, jest antyoksydantem oraz reguluje poziom cholesterolu. Jest mniej kaloryczne ze względu na niską zawartość tłuszczu.
Mleko ryżowe - wytwarzane z białego lub brązowego ryżu. To dobra alternatywa dla krowiego mleka. Niemal nie zawiera tłuszczu, jednak jest źródłem węglowodanów. Może być dobrym zamiennikiem dla alergików, ze względu na brak laktozy i kazeiny. Najlepiej przygotować je samemu w domu, gdyż te sklepowe często zawierają cukry, tłuszcze trans czy nawet rakotwórczy arsen.
Prócz wymienionych wyżej napojów, znane są również mleka owsiane, z kaszy jaglanej, orzechów włoskich, nerkowców, gryczane, a nawet z konopi indyjskich.
Wartości odżywcze popularnych produktów rynkowych.
Trzeba mieć na uwadze, że te sklepowe często są niskiej jakości - dużo niepotrzebnych dodatków, stabilizatorów, zagęszczaczy. Jeśli mamy możliwość, warto mleka roślinne przygotować samodzielnie w domu.