Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zadbaj o kolana. Jak ćwiczyć, aby służyły jak najdłużej?

Zadbaj o kolana. Jak ćwiczyć, aby służyły jak najdłużej?
Kolana, zaraz po stawach skokowych, należą do najbardziej obciążonych struktur ludzkiego szkieletu. Spoczywa na nich ciężar niemal całego ciała i są bezpośrednio związane z jednymi z największych mięśni ciała – mięśni czworogłowych ud.

Aby móc komfortowo ćwiczyć przez całą karierę sportową oraz ogólnie życie należy zadbać o to, żeby nie dopuścić do kontuzji, czy stopniowej ich degeneracji. Można osiągnąć to na dwa sposoby – odpowiednio komponując plan treningowy oraz dietę wraz z odpowiednią suplementacją.

Rola kolan w organizmie

Kolana dzięki swojej budowie i specyfice funkcjonalnej pozwalają na sprawne przemieszczanie się, a także uczestnictwo w rekreacyjnym oraz wyczynowym sporcie. Niezbędne są w trenowaniu mięśni ud – zarówno mięśni czworo- jak i dwugłowych, a także mięśni podudzi. W obrębie kolana zachodzą ruchy zginania oraz wyprostu, zatem uczestniczą w marszu, biegu, jeździe na rowerze, pływaniu, przysiadach ze sztangą, martwym ciągu, wykrokach, a także w sztukach walki i wielu innych aktywnościach i ćwiczeniach.

Dbanie o kolana podczas ćwiczeń

Jednym z aspektów, na który szczególnie warto zwrócić uwagę podczas treningów i wykonywanych ćwiczeń jest odpowiednia rozgrzewka. Kiedy regularnie obciąża się stawy i „związane” z nimi mięśnie bez stosownego przygotowania do treningu należy liczyć się z tym, że ryzyko kontuzji może wzrosnąć. W procesie rozgrzewania należy uwzględnić lekkie ćwiczenia aerobowe, a także lekkie formy rozciągania i ćwiczeń związanych z mobilnością również w obrębie stawów skokowych oraz biodrowego. Ponadto włączyć można własnoręczne rozmasowanie okolic kolan w celu pobudzenia lokalnego krążenia krwi.

Dbanie o kolana po treningach

Kolejną ważną sprawą, o którą należy zadbać w kontekście „długowieczności” kolan jest utrzymywanie odpowiedniej masy ciała. Głównym zagrożeniem dla stawów kolanowych jest nadmierna masa ciała i niedostatecznie rozwinięte mięśnie szkieletowe. Działaniami „konserwującym” z pewnością będą zatem kontrola masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna.  W kontekście poziomu aktywności należy pamiętać, że nie zawsze „więcej” oznacza „lepiej” oraz że intensywne treningi wymuszają na organizmie rozpoczęcie procesów regeneracyjnych, w które włączone są również stawy. Aby mogły one przebiegać prawidłowo należy uwzględnić zarówno dni beztreningowe w okresie krótkoterminowym (na przestrzeni tygodnia), a także krótkie okresy o niskiej intensywności treningowej w perspektywie dłuższej (na przestrzeni kilku miesięcy).

Dieta w kontekście zdrowych stawów

Z regeneracją stawów po treningach w dużym stopniu związana jest dieta. Powinna ona być bogata zarówno w białka, jak i składniki mineralne, a także w kwasy tłuszczowe o potencjale przeciwzapalnym i inne związki bioaktywne o charakterze antyoksydantów. Unikać należy stanów odwodnienia, czy konsumpcji związków prozapalnych, takich jak kwasy tłuszczowe w konfiguracji trans.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.