IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ból kolana podczas biegania

Coraz więcej osób jako aktywność fizyczną wybiera bieganie, a co za tym idzie coraz więcej osób doświadcza kontuzji z bieganiem związanych. Bóle nóg dotykają wielu biegaczy, szczególnie tych początkujących. Jeśli do tej pory nie byłeś specjalnie aktywny i nagle zacząłeś biegać, ból ten nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie oznacza jednak, że jest to dobry znak. Obciążenie treningowe powinno być dopasowane do możliwości biegacza. Zbyt dużo, często i szybko od samego początku, może wywołać poważne kontuzje. Biegacze, początkujący i nie tylko, bardzo często skarżą się na bóle kolan. Niekiedy dolegliwości te wykluczają ich zupełnie z treningu.

Kolana boleć mogą od zbyt dużej objętości treningowej, od nieodpowiednich butów, nieprawidłowej techniki biegu, zbyt wysokiej wagi biegacza, zbyt częstego biegania po asfalcie, ale przede wszystkim od braku przygotowania mięśni i stawów do wysiłku.

Nadmierne przeciążenia stawów wywołanie zbyt dużą objętością treningową, zbyt dużą wagą biegacza i brakiem przygotowania ciała do tego rodzaju wysiłku, skutkują kontuzjami.

Dwie najczęściej występujące kontuzje, które objawiają się bólami kolan to zespół pasma biodrowo-piszczelowego oraz zapalenia ścięgna podkolanowego.

Dolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego rozwijają się stopniowo, stając się z czasem coraz bardziej dokuczliwymi. Ból w bocznej części kolana ciężko jest zlokalizować. Dolegliwości pojawiają się zwykle przy wchodzeniu po schodach. Przyczyna bólu zazwyczaj leży poza samym stawem kolanowym. Dolegliwości wynikają najczęściej ze zbyt słabych mięśni odwodzących biodro.

Przyczyną przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego może być między innymi zbyt słaby mięsień pośladkowy średni, ale również niesymetryczne ustawienie miednicy, bądź koślawienie stawu kolanowego, wynikające z pronującej stopy lub nieprawidłowej techniki biegu.

Druga, równie częsta przyczyna bólu kolan podczas biegania to zapalenia mięśnia podkolanowego. Mięsień podkolanowy to bardzo mały i krótki mięsień. Znajduje się on w tylnej części kolana, na wysokości dołu podkolanowego. Przyczep początkowy mięśnia podkolanowego znajduje się na tylnej powierzchni piszczeli, a przyczep końcowy na kłykciu kości udowej. Ból pojawia się zwykle w czasie biegu oraz podczas kucania.

Na bóle mięśnia podkolanowego narażone są przede wszystkim osoby, które gwałtownie zwiększają kilometraż biegowy, biegają po terenie pagórkowatym lub po nachylonej bieżni.

Mięsień ten ulega również przeciążeniu u osób, które mają nieproporcjonalnie słabsze mięśnie czworogłowe. Dochodzi wówczas do nierównowagi mięśniowej i silnego obciążania tylnej ściany kolana.

Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj na wewnętrznej krawędzi piszczeli, nieco poniżej kolana lub na wysokości dołu podkolanowego. Z tego też względu przypadłość ta często mylona jest z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego.

Ścięgno mięśnia podkolanowego jest wrażliwe na nadmierne obciążanie. Może ono ulegać stanowi zapalnemu, który wywołuje ból w tylnej części kolana, nasilający się podczas kucania.

Jednym ze sposób leczenia i zapobiegania zapaleniom mięśnia podkolanowego jest wzmacnianie osłabionych mięśni, a także rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, zarówno u fizjoterapeuty, jak i poprzez automasaż z wykorzystaniem foam rollera.

Jak więc widać wspólnym mianownikiem dwóch najczęściej występujących kontuzji, które powodują bóle kolan, są nadmiernie obciążenia, jak również zbyt słabe i nieprzygotowane na intensywny wysiłek mięśnie lub dysproporcje pomiędzy mięśniami.

Jeśli więc chcesz biegać długie lata, odnosić coraz lepsze efekty i dobrze się czuć, musisz koniecznie zadbać o wzmacnianie mięśni nóg, pośladków, jak również korpusu.

Niezwykle istotne jest dbanie o równomierny rozwój mięśni antagonistycznych. Nie należy dopuszczać do dysproporcji pomiędzy siłą mięśni czworogłowych i dwugłowych uda.

Niezwykle ważne jest również zadbanie o mięśnie pośladków. Rozwijać powinien się zarówno mięsień pośladkowy wielki, jak i mięsień pośladkowy średni. Pierwszy z nich jest bowiem najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego, jego najważniejszą funkcją jest utrzymanie pionowej postawy ciała. Drugi z nich jest natomiast najsilniejszym odwodzicielem uda.

Nie należy zapominać również o wzmacnianiu mięśni stabilizujących kręgosłup.

Dbaj także o rozciąganie mięśni oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.

Jeśli bieganie sprawia ci dyskomfort lub ból, nie biegaj na siłę. Być może twoja technika biegu nie jest prawidłowa. W takim wypadku powinieneś udać się na wizytę do fizjoterapeuty.

Pamiętaj, że wzmacnianie mięśni, dbanie o regenerację, prawidłową technikę i rozciąganie mięśni, to nie tylko mniejsze ryzyko kontuzji, ale również lepsze, szybsze i sprawniejsze bieganie, a co za tym idzie - lepsze rezultaty twoich treningów.

Preparaty na stawy - Zobacz Ranking

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.