Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żywność BIO – co warto o niej wiedzieć?

W ostatnich czasach coraz większym zainteresowaniem cieszą się artykuły spożywcze oznaczone jako „BIO”. W powszechnym przekonaniu charakteryzują się one wyższymi walorami zdrowotnymi i odżywczymi niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Zamiast bazować na przeczuciach czy marketingowych sloganach warto zastanowić się czym w istocie są produkty ekologiczne, jak powstają i jakie właściwości posiadają.

Produkty BIO czyli żywność ekologiczna

W obiegowym wyobrażeniu żywność ekologiczna jest „bliska naturze”, mniej przetworzona, niezanieczyszczona pestycydami, herbicydami, antybiotykami, toksynami środowiskowymi, etc. Czy tak jest naprawdę? Cóż, trzeba przyznać, że faktycznie produkt by mógł być opatrzony oznaczeniem „BIO” musi spełniać pewne standardy, które odnoszą się do sposobów jego pozyskania. Idea jest taka, że produkcja żywności ekologicznej wykorzystywać ma przyjazne dla środowiska technologie gospodarowania i przetwarzania, wykorzystywać naturalne procesy  zachodzące w przyrodzie, wspierając przy tym różnorodność biologiczną. Aspekty  te podlegają przy tym dość skrupulatnym kontrolom, a produkty finalne, by mogły otrzymać oznaczenie „BIO” muszą otrzymać odpowiedni certyfikat. Oznacza to, że nie wystarcza mieć zagrody z kurami na wiejskim polu by jaja przez nie znoszone mogły być uznane za produkt ekologiczny. Cały proces związany z hodowlą drobiu musi być  odpowiednio standaryzowany i na bieżąco kontrolowany.

Jak wyglądają ekologiczne uprawy?

Chociaż wbrew obiegowym przekonaniom wcale nie jest tak, iż w rolnictwie ekologicznym nie wolno stosować żadnych środków ochrony roślin, to sytuacja jest o wiele lepsza niż w rolnictwie konwencjonalnym. Otóż warto wiedzieć, iż w przypadku upraw tradycyjnych wykorzystuje się ponad czterysta różnych środków mających na celu optymalizację przebiegu procesów wzrostowych (głownie substancji ochronnych i nawozów). W przypadku upraw ekologicznych natomiast dozwolone są tylko cztery tego typu substancje, są to komponenty naturalne, pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Czy to dobrze? Generalnie tak. Dzięki tego typu rozwiązaniom możliwe jest zmniejszenie ekspozycji roślin na działanie sztucznych substancji mogących ulegać kumulacji.  Z drugiej strony nawozy organiczne pochodzenia zwierzęcego mogą sprzyjać zanieczyszczeniu żywności bakteriami E. coli, na co często zwracają uwagę sceptycy.

Jak wygląda ekologiczna hodowla zwierząt?

W przypadku eko-chowu i eko-hodowli zwierząt sytuacja także wygląda zgoła inaczej niż ta, która ma miejsce w wydaniu tradycyjnym. Przykładowo, zwierzęta w ramach chowu ekologicznego mają korzystniejsze warunki bytowania i rozwoju niż te z przemysłowych chowów konwencjonalnych. Eko-fermy drobiu zapewniają by kury miały stały dostęp do odpowiednio przygotowanej zagrody, w obrębie której mogą swobodnie się poruszać. Nie mogą być też karmione zwykłymi paszami, a specjalnymi, certyfikowanymi  karmami przygotowanymi z zastosowaniem tylko i wyłącznie surowców pochodzenia naturalnego (i bez GMO). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych zwierząt hodowlanych. Czy ma to dla nas, konsumentów jakieś znaczenie poza aspektami etycznymi związanymi z traktowaniem zwierząt? Wiele wskazuje na to, że tak. BIO- produkty pochodzenia zwierzęcego charakteryzują się niższym stężeniem zanieczyszczeń wszelkiego typu i wyższa wartością odżywczą.

Przetwarzanie surowców ekologicznych

W przypadku produktów ekologicznych również przetwarzanie surowców ma inny przebieg niż w przypadku żywności konwencjonalnej. Producenci są bowiem zobligowani do utrzymania specjalnie wyśrubowanych standardów. Przykładowo niedozwolone jest stosowanie dodatków takich jak :

  • sztuczne środki słodzące,
  • syntetyczne barwniki i aromaty,
  • konserwanty chemiczne,
  • wzmacniacze smaku i zapachu,
  • uwodornione tłuszcze roślinne.

Wnioski

Nie ulega wątpliwości, że produkty typu „BIO” istotnie różnią się od produktów konwencjonalnych pod wieloma względami. Przede wszystkim surowce  z których powstają otrzymywane są w taki sposób by nie dochodziło do kumulowania w nich substancji szkodliwych takich jak środki ochrony roślin, czynniki wzrostowe, antybiotyki i inne im podobne. Dodatkowo komponenty bazowe przetwarzane są tak by nie zawierały kontrowersyjnych dodatków do żywności takich jak choćby konserwanty czy uwodornione tłuszcze roślinne. Istnieją też dane, które sugerują, że produkty pochodzenia ekologicznego charakteryzują się wyższa wartością odżywczą i prozdrowotną co związane jest z większą zawartością niektórych witamin, składników mineralnych, cennych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.