Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

9 niezdrowych nawyków, przez które tyjesz

9 niezdrowych nawyków, przez które tyjesz
Panuje trend, że aby pozbyć się nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej należy zrewolucjonizować cały dotychczasowy sposób odżywiania i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Cały problem polega na tym, iż rewolucje są trudne do zrealizowania, o wiele skuteczniejsza jest metoda małych kroków, która pozwoli na sukcesywne wprowadzanie nowych i zdrowych przyzwyczajeń i nawyków. Poniżej przedstawiam listę wybranych złych nawyków, których konsekwencją jest odkładanie tkanki tłuszczowej:

Spożywanie posiłków przed komputerem lub telewizorem

Odwrócenie uwagi od zawartości talerza, skutkuje najczęściej tym, iż zjadane zostają znacznie większe ilości pokarmu. Skoncentrowanie się na czynnościach innych niż jedzenie, powoduje także, że mniejszą uwagę przykładamy do tego co jemy - dlatego też znacznie częściej wybieramy niezdrowe przekąski i fast food’y. Jeżeli zależy Ci na szczupłej sylwetce – celebruj (w miarę możliwości oczywiście) każdy posiłek. Analizy naukowe wskazują także, iż korzystnie na wybory żywieniowe i jakość jedzenia oraz trawienia wpływają posiłki spożywane z najbliższą rodziną czy przyjaciółmi.

Niedostateczna ilość snu

Niewystarczająca ilość czasu poświęcona na wypoczynek nocny skutkuje zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, co doprowadza do zwiększonego apetytu i nasila predyspozycje do wybierania niskojakościowych pokarmów. Odpowiednia ilość i jakość snu stanowi ważny element w zwalczaniu nadprogramowych kilogramów.

Wiara w hasła reklamowe i opisy marketingowe

Często wydaje się, iż dokonujemy słusznych wyborów żywieniowych, np. zastępując kanapkę z jakiem i warzywami czekoladowymi płatkami śniadaniowymi dla dzieci, bo usłyszeliśmy w reklamie slogany mówiące o „zdrowym i pożywnym śniadaniu, dostarczającym wapnia i witamin”. Tymczasem wszelkie marketingowe slogany należy traktować przez pryzmat posiadanej wiedzy z zakresu odżywiania, a w razie wątpliwości skonsultować je na forum lub bezpośrednio z dietetykiem.

Nieczytanie etykiet

Opakowanie produktu również stanowi element marketingu, wyeksponowane są na nim najczęściej informacje, które mają nas zachęcić do kupna. Jak się jednak okazuje, produkt fit – nie zawsze musi sprzyjać zdrowym nawykom żywieniowym. Dobrym przykładem są jogurt i kefiry owocowe, oznaczone jako fitness,0% tłuszczu, a dostarczające znacznych ilości cukrów. Jeżeli chcesz naprawdę być fit – przed zakupem danego produktu zapoznaj się dokładnie z jego etykietą!

Wypijanie znacznych ilości słodzonych napoi

Zdarza się tak, iż z posiłkami nie dostarcza się nadwyżki energetycznej, która skłaniałby organizm do odkładania tkanki tłuszczowej, to jednak wypijanie znacznych ilości słodzonych napoi znacznie podbija dzienną kaloryczność jadłospisu. Warto oduczyć się słodzenia kawy, herbaty a także zrezygnować z wszelkich kolorowych napoi ( w tym również energetycznych) czy soków na korzyść wody mineralnej.

Eliminowanie z diety warzyw i owoców

I zastępowanie ich owocowymi lub warzywnymi przekąskami, które w zasadzie nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Tymczasem warzywa i owoce to źródło nie tylko kalorii, ale także składników mineralnych czy błonnika, dlatego też nigdy nie powinno ich brakować w Twojej diecie! Innym poważnym problemem jest spożywanie warzyw w towarzystwie ciężkich, śmietanowych bądź majonezowych sosów.

Negatywne myślenie osobie samym

Koncentrowanie się na swoich wadach i mankamentach nie pozostaje bez wpływu na emocje i zachowanie. Fundując sobie permanentne poczucie winy osłabiamy zdolność do podjęcia inicjatywy i realizacji planu mającego na celu redukcję tkanki tłuszczowej. Dodatkowo częściej sięgamy po niezdrowe przekąski i słodycze, jako źródło chwilowej przyjemności. Warto być zatem optymistą – potwierdzonym naukowo faktem jest, iż osoby o pogodnym usposobieniu łatwiej utrzymują prawidłową masę ciała.

Nuda

Brak konstruktywnych zajęć i choćby chwilowa nuda sprawiają, że częściej pojawiają się zachcianki i ochota na niezdrowe przekąski i słodycze. Jeżeli dysponujesz nadmiarem wolnego czasu pomyśl o zapisaniu się na dodatkowe zajęcia – niekoniecznie sportowe. Zmniejszysz wówczas ryzyko niezdrowych nawyków żywieniowych.

Robienie zakupów z pustym żołądkiem

Głodny organizm domaga się natychmiastowej dawki kalorii, dlatego też częściej w koszyku lądują ciastka, cukierki i czekoladki. W ten sposób łatwo można doprowadzić do zrujnowania estetyki sylwetki. Dlatego staraj się robić zakupy po spożytym posiłku, warto też zabrać ze sobą listę. Nie należy również robić zapasów słodyczy – np. na wypadek niespodziewanej wizyty, bo zanim goście przyjdą to słodycze zostaną dawno spałaszowane.

Podsumowanie

Zbędna tkanka tłuszczowe nie pojawia się ot tak, z dnia na dzień. Jest to efekt wielu zaniedbań i nieprawidłowych nawyków – w tym również tych drobnych, ale pielęgnowanych przez lata. Dlatego, aby skutecznie pozbyć się problemu należy zweryfikować swoje podejście do odżywiania i zastanowić się nad tym, co do tej pory robiłem źle. Chociaż powyższa lista zdecydowanie nie wyczerpuje tematu, to jednak zwraca uwagę na kilka istotnych aspektów, które mogą być pomocne w walce ze złymi nawykami – nie tylko żywieniowymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.