Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy l-karnityna jest dobrym spalaczem tłuszczu?

Suplementy zawierające l-karnitynę reklamowane są jako środki wydatnie przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej i tak też postrzegane są przez zdecydowaną większość klientów. Kolorowe wykresy i marketingowe opracowania w sposób niby-naukowy opisują mechanizm działania tej substancji sugerując, że zwiększenie jej spożycia pomaga uzyskać pożądaną masę i skład ciała. Czy jednak stosowanie suplementów zawierających l-karnitynę jest faktycznie pomocne?

Biologiczna rola l-karnityny

Polega na transportowaniu zaktywowanych wcześniej kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów komórkowych gdzie mogą zostać spalone w procesie beta-oksydacji. Można śmiało stwierdzić, że bez l-karnityny spalanie kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach byłoby niemożliwe. Fakt ten często przytaczany jest jako argument na korzyść stosowania suplementacji w celu intensyfikacji opisanego wyżej procesu.

Taki sposób wnioskowania jest jednak błędy, fakt bowiem że jakaś substancja bierze udział w określonym procesie metabolicznym, nie koniecznie oznacza, że zwiększenie jej podaży ten proces usprawni. Dlatego rozstrzygające są badania naukowe, w których weryfikuje się zasadność jakiegoś zbiegu na podstawie pragmatycznie pojętej skuteczności.

Wyniki eksperymentów z udziałem l-karnityny nie nastrajają zbyt optymistycznie

W przypadku dawek l-karnityny zalecanych zazwyczaj przez producentów w zdecydowanej większości badań nie zanotowano korzystnego efektu. W przypadku eksperymentów z wysokimi dawkami tej substancji (sięgającymi 3 g) w niektórych próbach udało się zarejestrować pozytywny efekt w postaci nasilonego spalania kwasów tłuszczowych, jednak trudno mówić tutaj o działaniu spektakularnym..

Problem z l-karnityną polega na tym, że o ile łatwo zwiększyć jej poziom we krwi, o tyle trudno podwyższyć jej zawartość w tkance mięśniowej. Kumulacji tej substancji w mięśniach sprzyja co prawda insulina, jednak spożywanie wysokich dawek cukrów prostych w celu wywołania silnej odpowiedzi ze strony tego hormonu jest z wiadomych przyczyn wysoce nierozsądne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej.

Podsumowanie

Stosowanie suplementów zawierających l-karnitynę potencjalnie ma sens jedynie przy stosowaniu wysokich dawek (ok. 3 g na dobę), na około 1 – 2 godzin przed wysiłkiem fizycznym. Nie jest to jednak substancja, która w sposób istotny zważyć mogłaby na efektywności zabiegów odchudzających. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się tutaj popularne „spalacze tłuszczu” czyli suplementy zawierające składniki o działaniu termogennym.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.