Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja witaminą D może być pomocna w walce z depresją

O tym, że witamina D wpływa na nasz nastrój mówi się od dawna, aktualnie potwierdzają to także liczne badania naukowe. Chociaż witamina D w powszechnym ujęciu postrzegana jest jedynie jako substancja wpływająca na stan zdrowia kości i zębów, to jej biologiczne właściwości są o wiele, wiele szersze.

Do tej pory udało się wykazać, że obniżony poziom witaminy D występuje w wielu schorzeniach, m.in. – w depresji. W listopadzie 2010 roku opublikowany został raport („Serum vitamin D concentrations are related to depression in young adult US population: the Third National Health and Nutrition Examination Survey” Ganji V , Milone C , Cody MM  i wsp.), który dowodził, że w przypadku osób u których stwierdza się obniżony poziom aktywnej formy witaminy D ryzyko wystąpienia depresji jest znacznie wyższe niżu osób z prawidłowym poziomem tego związku w ustroju. W badaniach z randomizacją udowodniono, że stosowanie wysokich dawek witaminy D wspomaga leczenie depresji.

Do tej pory nie udało się wyjaśnić w jaki sposób witamina D wpływa na nastrój, niewykluczone jednak, że w niedługim czasie zagadka ta zostanie rozwikłana, prowadzone są bowiem w tym zakresie dość intensywne badania. Póki co w eksperymentach przeprowadzonych na zwierzętach zauważono, że niedobór tego związku w życiu płodowym skutkuje rozmaitymi zaburzeniami neurologicznymi w późniejszym życiu, co potwierdza,  iż witamina D zaangażowana jest w rozwój układu nerwowego.

W innych badaniach z udziałem zwierząt laboratoryjnych zaobserwowano również, że podawanie witaminy D chroni mózg przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych takich jak metamfetamina, zapobiegając m.in. obniżeniu poziomu serotoniny i dopaminy w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i za motywację do działania oraz „rozróżnianie” uczuć (prążkowie i jądro półleżące). Przypuszcza się także, iż aktywne metabolity witaminy D oddziałują na receptory glikokortykoidowe w obrębie hipokampu, modulując tym samym ich wrażliwość na działanie hormonu stresu – kortyzolu.

Witamina D jest niezbędnym elementem naszej diety, większość spożywanych przez nas pokarmów jest jednak stosunkowo uboga w ten związek, a większość dziennego zapotrzebowania pokrywamy poprzez ekspozycją na działanie promieni słonecznych (witamina D jest syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieniowania UV). Niestety przez zdecydowaną większą część roku, ze względu na warunki atmosferyczne zaspokojenie potrzeb ustrojowych jest przy pomocy konwencjonalnych metod niezwykle trudne, a niedobory witaminy D są niezwykle powszechne. Stąd też coraz częściej i coraz głośniej mówi się o konieczności suplementacji.

Źródła: Bertone-Johnson ER.Vitamin D and the occurrence of depression: causal association or circumstantial evidence?. Nutr Rev. 2009 Aug;67(8):481-92 Ganji V, Milone C, Cody MM, et al..Serum vitamin D concentrations are related to depression in young adult US population: the Third National Health and Nutrition Examination Survey. Int Arch Med. 2010 Nov 11;3:29

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.