Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nadwaga i otyłość a nadciśnienie

Zarówno nadciśnienie jak i otyłość stanowią problem o zasięgu globalnym. Szczególnie w krajach rozwiniętych i rozwijających się statystyki są coraz bardziej zatrważające. Co więcej badania epidemiologiczne jak i eksperymentalne wskazują dobitnie, iż obydwie choroby są ze sobą powiązane: nadmierna masa ciała dość szybko prowadzić może do rozwoju nadciśnienia. Oprócz zaawansowanej farmakologii stosowanej w leczeniu obydwu przypadłości, kwestię kluczową niewątpliwie odgrywa dieta i aktywność fizyczna.

Liczby

Zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się systematycznie rośnie liczba osób z nadwagą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Przykładowo w państwach europejskich problem ten dotyczy około 50 – 60% mieszkańców,  a w Stanach Zjednoczonych dotyczy niemal 65% populacji! Również statystyki dotyczące częstotliwości występowania nadciśnienia nie napawają optymizmem, przypadłość ta dotyczyć może 37 – 64% Europejczyków. Badania przeprowadzone w naszym kraju wskazują, że około 30% dorosłych mieszkańców choruje na nadciśnienie, a drugie tyle najprawdopodobniej nabawi się go w niedługim czasie. Co więcej niemal u połowy nadciśnieniowców stwierdza się otyłość, a łącznie aż 80% boryka się z nadmierną masą ciała!

Szczegóły

Zdecydowanie wyraźną zależność obserwuje się pomiędzy nadciśnieniem a otyłością typu brzusznego. Tkanka tłuszczowa odpowiadająca za ten rodzaj otyłości jest bardzo aktywna metabolicznie i syntetyzuje oraz wydziela m.in. leptynę i angiotensynę II. Badania przeprowadzone na zwierzętach i hodowlach komórkowych wykazały, że leptyna i angiotensyna II poprzez wpływ na współczulny układ nerwowy i czynność śródbłonka naczyniowego uczestniczą w regulacji ciśnienia tętniczego. Nadciśnieniu sprzyja także hiperinsulinemia oraz wzrost stężenia niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych, które  obserwowane są zazwyczaj u osób z nadmierną masą ciała.

Środki zaradcze

Okazuje się, że odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna stanowić mogą nie tylko element profilaktyki i skuteczną metodę walki z otyłością i nadwagą, ale także – z nadciśnieniem. W badaniach przeprowadzonych na osobach otyłych zauważono, że spadek masy ciała o około 10% owocował już wyraźnym obniżeniem nieprawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Co więcej zbawienny wpływ nierzadko miała już sama zmiana trybu życia, polegająca na wprowadzeniu zasad zdrowego żywienia i zwiększeniu aktywności fizycznej. Innymi słowy ciśnienie obniżyć się może – o ile zmodyfikujemy nasze podejście do diety i aktywności ruchowej – zanim zaczniemy chudnąć!

Osoby obserwujące u siebie poranne bóle głowy w okolicy potylicznej, zwiększoną pobudliwość, bezsenność, rozdrażnienie, powinny regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Zwłaszcza w przypadku towarzyszącej nadmiernej masy ciała, ryzyko wystąpienia nadciśnienia jest bardzo wysokie. Warto pamiętać, że wprowadzenie odpowiednich zmian do diety, zwiększenie aktywności fizycznej i zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej uchronić mogą przed tą niebezpieczną przypadłością.

Źródła: • Jasiel-Wojculewicz H., Chrostowska M., Narkiewicz K. Otyłość— niektóre aspekty epidemiologiczne i rokownicze. Kardiologia na co dzień 2007; 3: 79. • Szczepaniak-Chicheł L., Mastej M., Jóźwiak J. i wsp. Występowanienadciśnienia tętniczego w zależności od masy ciaław populacji polskiej — badanie LIPIDOGRAM 2004. NadciśnienieTętnicze 2007; 11 (3): 195–203. • Rahmouni K., Correia M.L.G., Haynes W.G., Mark A.L.Obesity-associated hypertension. Hypertension 2005; 45:9. • http://www.cdc.gov/nchs/nhanes.htm

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.