Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Owoce i warzywa poprawiają pamięć i koncentrację

Od pewnego czasu zauważasz u siebie problemy z pamięcią? Nie możesz skoncentrować się w pracy czy w szkole? A może zauważyłeś, że nauka nie przychodzi Ci już tak łatwo jak kiedyś? Zwróć uwagę na to co pojawia się na Twoim talerzu, a zwłaszcza na spożycie owoców i warzyw. Wiele wskazuje bowiem na to, że zbyt niskie ich spożycie negatywnie wpływa na zdolności poznawcze i przyspiesza proces starzenia się mózgu.

Nowe światło na to zagadnienie rzuca interesująco zaplanowane badanie

Do dość ciekawych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Ulm, którzy zaprosili do wzięcia udziału w badaniu 74 osoby z chorobą Alzheimera oraz  158 osób zdrowych  w wieku 65 – 90 lat. W ramach eksperymentu uczestnicy zostali poddani specjalnemu treningowi neuropsychologicznemu, dzięki któremu badacze określili ich kondycję psychiczną.Następnie autorzy na podstawie specjalnej ankiety zebrali informacje na temat trybu życia i zwyczajów żywieniowych uczestników, po czym określili współczynnik masy ciała (BMI) i poddali ich badaniom krwi mającym na celu określić poziom wybranych witamin.

Wyniki

Okazało się, że osoby z rozwiniętą demencją miały obniżony poziom karotenoidów oraz witaminy C, a ich dieta była najbardziej uboga w warzywa i owoce. W przypadku osób cieszących się lepszą kondycją psychiczną zauważono sytuację odwrotną: poziom beta karotenu i kwasu askorbinowego był wyższy i spożycie owoców i warzyw – większe. Wyniki tego badania nie są rozstrzygające, ale wskazują na dość prawdopodobną zależność pomiędzy dietą, a ryzykiem zmian neurodegeneracyjnych i zaburzeniem funkcji takich jak pamięć czy koncentracja.

Wnioski

Chociaż badanie przeprowadzone zostało z udziałem osób starszych, to warto mieć na uwadze, że proces starzenia się mózgu rozpoczyna się o wiele wcześniej, a zdaniem niektórych naukowców nieraz już u osób stosunkowo młodych zauważyć można nasilony ubytek komórek układu nerwowego oraz spowolnienie procesu neurogenezy (neurogeneza - powstawanie nowych komórek nerwowych). Szacuje się, że pomiędzy 30. a 40. rokiem życia tracimy średnio około 100.000 neuronów w ciągu doby! Jeśli istnieje szansa by proces ten spowolnić poprzez zwiększenie spożycia warzyw i owoców, to chyba warto z niej skorzystać. 

Źródła: • food.ninemsn.com.au

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.