Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy opalanie w solarium zwiększa produkcję witaminy D?

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a za oknem słońca coraz mniej wiele osób chętnie korzysta z solarium. Chociaż w ostatnim czasie sporo mówi się i pisze na temat negatywnych następstw związanych z ekspozycją na działanie promieniowania ultrafioletowego, to z drugiej strony pojawiają się także głosy sugerujące, że rozsądne z niego korzystanie niesie za sobą wiele korzyści, do których zaliczyć można nie tylko poprawę kolorytu skóry, ale również zwiększenie produkcji witaminy D i polepszenie samopoczucia.

Szaro-bura aura pogodowa i brak słońca już po krótkim czasie negatywnie odbijają się na samopoczuciu i szybko powodują spadek produkcji witaminy D, która powstaje w naszym ustroju pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i której zgromadzone przez lato zapasy starczają co najwyżej na kilka tygodni. Zdaniem entuzjastów solarium rozsądne korzystanie z urządzeń tego typu nie tylko nie niesie za sobą żadnego zagrożenia zdrowotnego, ale także korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu m.in. poprzez zwiększenie produkcji witaminy D.

Czy literatura naukowa wspiera to przekonanie?

Niestety wiele wskazuje na to, że wizyty w solarium są raczej nieefektywne w zwiększaniu produkcji witaminy D. Związek ten powstaje w naszej skórze pod wpływem promieniowania UVB, tymczasem lampy emitują głownie promienie UVA, które są pod tym względem dla nas bezużyteczne. Badania naukowe wykazały, że synteza witaminy D wydatnie zwiększa się wtedy, gdy fale UVB stanowią przynajmniej 5% emitowanego promieniowania (poziom witaminy D we krwi wzrastać może wtedy o 1% z każdą minutą ekspozycji na działanie światła!). Tymczasem zdecydowana większość lamp emituje promieniowanie gdzie fale UVB stanowią około 1,6 do 3% i choć powodują szybkie brązowienie skóry, to jeśli chodzi o stymulowanie syntezy witaminy D – są mało efektywne.

Podsumowanie

Jak więc widać, przekonanie zgodnie z którym regularne wizyty w solarium stanowią skuteczny sposób na zwiększenie produkcji witaminy D może być błędne. Wyjątkiem okazać się mogą solaria wyposażone w nowoczesne lampy, które emitują więcej promieni UVB, co w naszym kraju jest niestety ciągle rzadkością. Wybierając się do solarium zawsze warto zadać kilka pytań na temat charakterystyki używanych tam lamp i wybierać miejsca, w których emisja promieniowania UVB (w stosunku do promieni UVA) jest najwyższa.

Źródła: Woo DK, Eide MJ. Tanning beds, skin cancer, and vitamin D: An examination of the scientific evidence and public health implications. Dermatol Ther. 2010 Jan-Feb;23(1):61-71.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.