Jak sport wpływa na psychikę

Decydując się na podjęcie aktywności fizycznej, w większości przypadków zależy nam przede wszystkim na pracowaniu nad estetyką sylwetki. Tymczasem systematyczne uprawianie sportu nie tylko doskonale wpływa na wygląd i zdrowie fizyczne, ale pozwala także na utrzymanie doskonałej formy psychicznej, co jest niezwykle ważne w dobie wszechobecnego stresu.

Przeczytaj koniecznie:

Czy „dieta” jest konieczna jeśli chcę poprawić swoją kondycję i wygląd?

Sport a kontrola stresu

Jak wiadomo, organizm poddawany działaniu określonych bodźców, w końcu się do nich w mniejszym lub większym stopniu adaptuje. A do tego, że sport – nie tylko wyczynowy, wiąże się z pewnego rodzaju presją myślę, iż nie trzeba nikogo przekonywać. Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców osoby, które systematycznie uprawiają sport są znacznie odporniejsze na negatywne skutki stresu. Gdy w ramach eksperymentu zmuszono osoby aktywne fizycznie i nieaktywne do napisania trudnego egzaminu, to okazało się, iż poziom kortyzolu będący wskaźnikiem subiektywnego odczuwania stresu, był znacznie niższy w tej pierwszej grupie. Sport pozwala na bardziej efektywne radzenie sobie z napięciem i presją.

Sport a poczucie własnej wartości

Obserwowanie postępów w danej dyscyplinie sportowej, interakcje z innymi osobami, zdrowa konkurencja oraz permanentne doskonalenie się w sposób znaczący wpływają na samoocenę osób w różnym wieku – zarówno dzieci jak i osób dojrzałych. Pozytywne zdanie o sobie samym wzmacnia poczucie własnej wartości. Sport daje także możliwość rozładowania napięcia i gniewu w sposób ukierunkowany.  Dzięki temu zapobiega rozwojowi stanów depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych.

Sport a inteligencja

Uważa się, że systematycznie uprawiana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na rozwój funkcji poznawczych, a w szczególności intelektu. Bynajmniej nie chodzi tylko o takie dyscypliny sportowe jak gra w szachy. Dodatkowo sport uczy samodyscypliny. Dlatego stereotypowy wizerunek mięśniaka jako mało rozgarniętego ignoranta już dawno odszedł do lamusa. Doniesienia na temat poprawy inteligencji stanowią obiekt badań wielu naukowców – badania z użyciem rezonansu magnetycznego potwierdzają u osób aktywnych wzrost stopnia neurogenezy (powstawania nowych neuronów) w mózgu w obrębie hipokampa, który odpowiada m.in. za przyswajanie nowych informacji. 

Sport a samopoczucie

Aktywność fizyczna pobudza organizm do wydzielania endorfin – dzięki czemu można osiągnąć stan lekko euforycznego zadowolenia. Psychologowie podkreślają, że jest to zjawisko, które się nie nudzi, a osoby regularnie uprawiające sport znacznie częściej cieszą się nawet z niewielkich, codziennych spraw.

Ludzie aktywni to niekoniecznie ludzi ogarnięci obsesją na punkcie wyglądu. Można biegać, chodzić na siłownię czy basen nawet wtedy gdy nie posiada się problemów z nadmierną masą ciała. Sport w sposób kompleksowy pozytywnie wpływa na jakość życie – pomaga w zmaganiach ze stresem, chandrą czy zaniżonym poczuciem własnej wartości.