HMB w opracowaniach marketingowych przedstawiane jest zazwyczaj jako związek pomagający pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co więcej często sugeruje się, iż jego zastosowanie pomaga nie tylko odsłonić, ale również rozwinąć muskulaturę. W związku z tym, wiele osób sięga po preparaty zawierające HMB w nadziei, iż dzięki nim uda im się uzyskać spektakularne wręcz efekty. Czy jednak tak wybujałe oczekiwania nie skończą się rozczarowaniem?
Czym jest HMB?
HMB, czyli kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy jest krótkołańcuchowym hydroksykwasem, pochodną jednego z aminokwasów rozgałęzionych – leucyny. Związek ten oprócz tego, że syntetyzowany jest w naszym organizmie może być także dostarczany z zewnątrz wraz z pokarmem, a jego źródłem jest mięso niektórych ryb, owoce takie jak grejpfruty oraz wybrane zioła. HMB zostało odkryte w 1992 roku przez grupę naukowców pracujących pod przewodnictwem dr Stevena L. Nissen'a z Iowa State University, który aktualnie jest właścicielem patentu na jego zastosowanie w suplementacji sportowej i który zarazem jest autorem wielu badań i publikacji naukowych na temat tego związku.
Wpływ na masę i skład ciała
Preparaty zawierające HMB reklamowane są przede wszystkim jako środki o działaniu antykatabolicznym i przyspieszającym spalanie tłuszczu. Niekiedy także przypisuje się im właściwości anaboliczne. Niestety pomijając publikacje dr Nissen’a trudno znaleźć przekonujące dowody w postaci badań naukowych potwierdzających powyższe superlatywy. Eksperymenty przeprowadzone z udziałem sportowców nie potwierdzają ani działania anabolicznego, ani odchudzającego HMB, a niektóre próby w których stwierdzono właściwości antykataboliczne wykazały także działanie antyanaboliczne tego związku! W jednym z eksperymentów zauważono także iż suplementacja HMB obniża poziom wodorowęglanów we krwi, niekorzystnie wpływając na równowagę kwasowo-zasadową ustroju.
Stosować czy nie?
Oczywiście są pewne przesłanki ku temu by HMB włączyć do suplementacji w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, choćby ze względu na potencjalne właściwości antykataboliczne. Podkreślić jednak należy, że owe przesłanki są dość wątłe, a na rynku istnieją ciekawsze i lepiej sprawdzone alternatywy. Jeśli chodzi o spalanie tłuszczu, korzystniejszym wyborem niż HMB wydają się być bez dwóch zdań środki nazywane termogenikami, oparte na kofeinie, ekstraktach z zielonej herbaty, gorzkiej pomarańczy i pieprzu kajeńskiego. Potwierdzone działanie antykataboliczne mają natomiast aminokwasy rozgałęzione, przede wszystkim leucyna z której przy okazji – jak zostało wspomniane – HMB w organizmie powstaje. Działanie anaboliczne (jeśli są osoby, które na takowe liczą przy zastosowaniu HMB) wykazuje natomiast – co potwierdzają badania – kreatyna.
Podsumowanie
Odchudzające właściwości HMB wydają się być mocno przereklamowane, a wiara w to, iż włączenie do suplementacji preparatu zawierającego ten związek pomoże ukształtować sylwetkę – naiwna. Istnieje wiele innych suplementów diety o lepiej potwierdzonym działaniu, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności.
Źródła:Portal S, Zadik Z, Rabinowitz J, Pilz-Burstein R, Adler-Portal D, Meckel Y, Cooper DM, Eliakim A, Nemet D. The effect of HMB supplementation on body composition, fitness, hormonal and inflammatory mediators in elite adolescent volleyball players: a prospective randomized, double-blind, placebo-controlled study. Eur J Appl Physiol. 2011 Sep;111(9):2261-9. · Kreider RB, Ferreira M, Wilson M, Almad. Effects of calcium beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) supplementation during resistance-training on markers of catabolism, body composition and strength. Int J Sports Med. 1999 Nov;20(8):503-9.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.