Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Klata i biceps gotowe na lato – a co ze stopami?

Codzienne treningi, idealna dieta bez żadnych wpadek oraz odpowiednio dobrane suplementy – naprawdę dbasz o to, by twoje ciało prezentowało się świetnie zarówno na co dzień, jak i podczas plażowania. Jednak, gdy większość z nas latem zamienia obuwie wiosenne na lekkie, odkryte letnie i … no cóż, nie zawsze jest na co popatrzeć. Przesuszona, zrogowaciała skóra, wrastające, zaniedbane paznokcie, grzybica – te problemy można zaobserwować najczęściej. Przyjrzyj się teraz uważnie swoim stopom, oceń stopień zaniedbania i przystąp do działań naprawczych. Oto co możesz zrobić, by stopy nie wyróżniały się negatywnie na tle perfekcyjnie dopracowanej sylwetki.

Namocz i zetrzyj

Rozpocznij od ciepłej kilkunastominutowej kąpieli dla stóp. Gdy skóra już delikatnie rozmięknie, użyj peelingu (staraj się wybierać te o najbardziej naturalnym składzie), pumeksu lub też tarki. Dzięki temu częściowo pozbędziesz się suchego, zrogowaciałego naskórka. Po dokładnym wyszorowaniu i wytarciu stóp nałóż na nie solidną porcję natłuszczającego kremu odżywczego.

Jeżeli masz wyjątkową twardą skórę, podatną na powstawanie zgrubień, stosuj na co dzień preparaty mające w swoim składzie mocznik lub też kwas salicylowy.

W przypadku, gdy nie masz bardzo zaniedbanych stóp, to już po kilku kąpielach, pozbyciu się starego naskórka i odpowiedniej codziennej dawce balsamu odżywczego będziesz mógł bez poczucia wstydu założyć klapki, sandały czy też chodzić boso prezentując wypielęgnowane stopy na plaży.

Może się okazać, że kremy z drogeryjnej półki okażą się zbyt słabe i nie sprostają zadaniu optymalnego nawilżenia i zahamowania pękania skóry stóp. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do dermatologa, który fachowo oceni problem i przepisze odpowiednią kurację zaradczą.

Zadbaj o paznokcie

Gdy stópki zostały wymoczone i wypeelingowane, to należy przystąpić do kolejnej czynności, czyli zadbania o paznokcie. Przede wszystkim nie powinny być długie. Obetnij je do odpowiedniej długości, zwracając uwagę na to, by robić to uważnie i nie wyciąć zbyt dużo, gdyż będzie to nie tylko bolesne, gdy paznokieć będzie odrastał, lecz może również doprowadzić do jego wrastania. Wybierz cążki o delikatnie zakrzywionym kształcie – doskonale dopasują się do naturalnej krzywizny paznokcia.

Usuń także skórki, uważając, by nie doprowadzić do powstawania ranek i infekcji. Po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych wetrzyj w stopy i paznokcie preparat odżywczy.

Grzybica – rozpraw się z nią na dobre

Wiele osób, w tym liczną grupę stanowią te aktywnie ćwiczące, boryka się z problemem grzybicy stóp i paznokci. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów leczniczych działających przeciwgrzybiczo (w ich składzie znajduje się m.in. klotrimazol). Są one pomocne, gdy choroba jest w łagodnym stadium. Bardziej „zaawansowana” forma grzybicy stóp i paznokci będzie wymagała więcej trudu i zabiegów, by ją zlikwidować. W takich przypadkach wskazana będzie pomoc dermatologa.

Aby nie dopuścić do nawrotu choroby, noś tylko czyste skarpetki, staraj się utrzymać skórę stóp suchą, unikaj długiego trzymania stopy w wilgoci (np. w przemoczonym bucie).

Podsumowanie

Kilka naprawdę prostych czynności wystarczy, aby stopy nie były przyczyną kompleksów, lecz dopełniały wizerunek estetycznej, zadbanej sylwetki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.