Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Dlaczego źle się czuję po termogenikach?

Dlaczego źle się czuję po termogenikach?

Tadeusz Sowiński

Suplementy diety wspomagające odchudzanie cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Szczególnie dynamicznie przybywa na rynku środków określanych mianem termogeników, czyli takich które podkręcają przemianę materii poprzez nasilenie produkcji ciepła. Niestety nie wszystkie osoby dobrze tolerują tego typu środki. Warto się zastanowić nad tym dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób temu zaradzić.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

 • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
 • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Termogeniki – co to takiego?

Warto wiedzieć że nasz organizm ze składników takich jak kwasy tłuszczowe, cukrowce i aminokwasy jest w stanie pozyskiwać energię nie tylko mającą postać użyteczną (ATP - podstawowa jednostka energetyczna wykorzystywana w procesach biochemicznych), ale także – cieplną. Termogenikami nazywane są suplementy diety oparte na składnikach które są w stanie wpłynąć na przebieg procesów energetycznych w taki sposób, że ilość uwalnianego ciepła się zwiększa. Mechanizmy te powiązane są ze zjawiskiem rozprzęgania fosforylacji oksydacyjnej, którego nie będę szerzej omawiać, gdyż proces ten jest dość skomplikowany. Warto sobie jedynie zapamiętać, że skutkiem stosowania termogeników, oczywiście przy odpowiedniej diecie ma być szybszy ubytek tkanki tłuszczowej.

Co siedzi w środku?

Receptury  termogeników mogą być stosunkowo zróżnicowane obejmując szereg różnych składników. Zazwyczaj jednak ich bazą są komponenty takie jak:

 • kofeina bezwodna
 • ekstrakt z zielonej herbaty
 • ekstrakt z gorzkiej pomarańczy
 • ekstrakt z pieprzu kajeńskiego
 • ekstrakt z pieprzu czarnego

Dodatkowo środki te mogą zawierać także inne składniki takie jak chociażby:

 • ekstrakt z guarany
 • l-tyrozyna
 • l-karnityna
 • ekstrakt z imbiru
 • ekstrakt z zielonej kawy
 • ekstrakt z ziaren kakaowca
 • ekstrakt z yerba mate
 • i wiele innych

Jak widać termogeniki zazwyczaj oparte są na surowcach pochodzenia roślinnego , tak więc wielu osobom wydają się być bezpieczne i faktycznie są takie w istocie, choć w niektórych wypadkach mogą powodować szereg działań niepożądanych. Związane jest to jednak najczęściej z osobniczą wrażliwością na działanie wybranych składników niż z obiektywnymi „wadami” surowców. Pomijam tutaj środki nabywane na szemranych aukcjach internetowych, zawierające niebezpieczne substancje takie jak metyloheksamina czy efedryna. W niniejszym poradniku nie będziemy się przy nich zatrzymywać, gdyż nie zostały one dopuszczone do obrotu przez GIS. Skoncentrujemy się natomiast na „fajerwerkach” towarzyszących niekiedy suplementacji preparatami legalnymi, bezpiecznymi, ogólnodostępnymi.

Jakie niekorzystne efekty mogą się pojawić przy stosowaniu termogeników?

Jak już wspominałem, objawy niepożądane przy stosowaniu preparatów odchudzających o działaniu termogennym  występują rzadko i najczęściej mają niewielkie nasilenie, ale jednak mogą się pojawić i warto być na nie przygotowanym. Najczęstszym efektem dodatkowym jest pobudzenie psychoruchowe podobne do tego jakie występuje przy kawie i napojach energetycznych. Osoby będące „w temacie” zazwyczaj kupując takie środki zdają sobie sprawę z takich ich właściwości, ale jednostki niezorientowane mogą być zaskoczone, zwłaszcza jeśli przyjmą taki środek przed wysiłkiem, a trenują – wieczorem, przed pójściem spać. Wtedy mogą się pojawić problemy z zasypianiem, a nawet bezsenność. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nadwrażliwości na kofeinę. Są bowiem ludzie, u których wypicie jednaj małej kawy powoduje już nadmierną stymulację i  dyskomfort, a mając na uwadze, że niektóre termogeniki zawierają nawet trzykrotnie więcej kofeiny niż jest w „małej czarnej” łatwo sobie wyobrazić finalny skutek.1 / 2 Następna strona