Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Dieta na masę a choroba wrzodowa

Dieta na masę a choroba wrzodowa

Tadeusz Sowiński

Choroba wrzodowa żołądka należy do najczęstszych schorzeń przewodu pokarmowego. Co ciekawe, dotyka głównie mężczyzn, również - aktywnych fizycznie i dbających o swoją kondycję i zdrowie. Ze względu na swoją specyfikę i towarzyszące jej symptomy, przypadłość ta może okazać się szczególnie uciążliwa w przypadku osób chcących zwiększyć masę mięśniową, gdyż spożywanie dużych ilości pokarmu samo w sobie okazuje się być czynnikiem mogącym nasilać objawy. Warto więc zastanowić się co w takich sytuacjach zrobić należy.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Po pierwsze – nie lecz się sam

Pomimo, iż w przypadku choroby wrzodowej dość duże znaczenie ma dieta, to należy mieć na uwadze, że przypadłość ta związana jest z aktywnością bakterii Helicobacter pylori i wymaga zazwyczaj zastosowania odpowiedniej farmakoterapii. Dlatego też warto przebieg postępowania leczniczego uzgodnić z lekarzem zamiast działać na własną rękę. Nieraz wystarczy krótka i niezbyt obciążająca organizm kuracja by pozbyć się uciążliwego problemu. Oczywiście w leczeniu choroby wrzodowej istotne znaczenie ma także tryb życia, a przede wszystkim dieta. Tej kwestii także należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi.

Po drugie: nie przesadzaj z kaloriami

Oczywistym jest, że okres budowy masy mięśniowej to czas, gdy kaloryczność i zarazem objętość posiłków się zwiększa. Niemniej w przypadku choroby wrzodowej żołądka należy zachować umiar w tej materii rozpoczynając pracę nad sylwetką od wprowadzenia symbolicznej nadwyżki kalorycznej. W innym wypadku reakcja przewodu pokarmowego może być nieprzyjemna. Kalorii można dodawać stopniowo obserwując reakcje organizmu. W sytuacji gdy pojawiają się problemy trzeba “przystopować” z kaloriami,  licząc się z koniecznością chwilowego przynajmniej zmniejszenia spożycia pokarmu.

Po trzecie: wyklucz kłopotliwe pokarmy

Nie ulega wątpliwości, że tak jak istnieją produkty żywnościowe przyjazne dla żołądka, tak też wyróżnić można pewna grupę pokarmów, których konsumpcja wiązać się może z nasileniem nieprzyjemnych objawów w przypadku choroby wrzodowej. Z menu warto wykluczyć większość wędlin, wędzone ryby, strączki, kapustę, niedojrzałe i kwaśne owoce, a także pieczywo z mąki z pełnego przemiału oraz wywary mięsne. Daleko posuniętą ostrożność należy zachować w przypadku przypraw takich jak pieprz, papryka ostra, musztarda, gorczyca, curry, imbir i ocet. Niekiedy kwestia tolerancji wybranych produktów ma charakter mocno indywidualny.

Po czwarte: zmień rozkład posiłków

O ile w przypadku osób zdrowych, pracujących nad sylwetką nie ma większego znaczenia czy dzienne menu rozłożone jest na sześć czy trzy posiłki, to w sytuacji w której w grę wchodzi dodatkowe obciążenie, takie jak choroba wrzodowa żołądka, aspekt ten staje się bardzo ważny. W przypadku wrzodów korzystniej jest jeść „mniej a częściej” tak by nie doprowadzać do stanu wyraźnego przejedzenia. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć nasilenie nieprzyjemnych objawów.W artykule mówimy o: Zdrowie

1 / 2 Następna strona