Siedem karygodnych błędów popełnianych w trakcie smażenia

Smażenie z pewnością nie należy do najzdrowszych metod obróbki termicznej potraw. Nie oznacza to jednak, że dania przygotowywane z jego udziałem są zawsze niezdrowe czy też – bezwartościowe. Dzieje się tak jedynie wtedy gdy z patelnią obchodzimy się nieostrożnie, ignorując podstawowe zasady dotyczące prawidłowej obróbki termicznej pokarmów. W niniejszym poradniku przedstawiam siedem najczęstszych błędów popełnianych podczas smażenia potraw.

Przeczytaj koniecznie:

Smażenie zabija

Smażenie bez tłuszczu

Wbrew temu co głoszą krążące plotki, „smażenie bez tłuszczu” wcale nie jest takie zdrowe. Co więcej, „smażenie bez tłuszczu” trudno w ogóle nazwać smażeniem. Jest to raczej odrębna metoda obróbki termicznej żywności, która tak naprawdę czyni ją niebezpieczną dla naszego zdrowia, gdyż zwiększa drastycznie ryzyko przypalenia poddawanych działaniu wysokiej temperatury pokarmów. Przypalone jedzenie tymczasem stanowi obfite źródło związków o właściwościach kancerogennych. Smażyć należy zawsze z użyciem tłuszczu, tyle że powinien być on odpowiedniej jakości (trwałości termooksydatywnej).

Używanie niewłaściwego tłuszczu

Rodzaj użytego tłuszczu do smażenia jest kwestią niezwykle istotną. Niestety nie wszyscy przywiązują do tego należytą wagę. Nie wolno poddawać działaniu wysokiej temperatury olejów zasobnych w kwasy polienowe, gdyż bardzo łatwo ulegają one niekorzystnym przemianom, w przebiegu których powstają związki szkodliwe dla naszego zdrowia. Tak więc nie należy smażyć na olejach takich jak: słonecznikowy, sojowy, lniany, z pestek winogron, kukurydziany, z orzechów włoskich, z pestek dyni i na wielu im podobnych. Do obróbki termicznej natomiast znakomicie się nadają: smalec, masło (ale tylko i wyłącznie klarowane), oleje: kokosowy, rzepakowy, oliwa z oliwek.

Wylewanie tłuszczu na zimna patelnię

Jeśli należysz do osób, które mają w zwyczaju na zimną patelnię wlewać  olej, a zaraz potem kłaść na niej mięso, rybę czy warzywa, to wiedz że działasz w sposób dalece niewłaściwy. Efektem tego typu praktyk są potrawy nie tylko niesmaczne ale i niezdrowe. Zimny olej błyskawicznie ulega wchłonięciu, przez co smażone danie staje się niezwykle tłuste i ciężkostrawne. Żeby smażenie sprawnie przebiegało oleju ciągle trzeba dolewać, przez to sytuacja się powtarza a problem ulega nasileniu. W ten sposób działać po prostu nie należy. Potrawy smażymy zawsze  na rozgrzanej patelni i gorącym tłuszczu.

Smażenie agresywne

Smażenie wymaga czasu i nie da się tego procesu nadto przyspieszyć poprzez odkręcanie „na maksa” palnika. Podgrzewanie patelni do czerwoności niewiele tutaj zmieni poza tym, że w ten sposób przypalimy potrawę i uczynimy ją niesmaczną, gorzej strawną i – uwaga – po prostu niezdrową. Po wstępnym, dobrym nagrzaniu patelni na dużym płomieniu należy istotnie zmniejszyć siłę ognia. Nowoczesne patelnie długo zatrzymują i znakomicie rozprowadzają ciepło. Po wstępnym rozgrzaniu znakomicie radzą sobie nawet na "małym ogniu”.