Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żeby schudnąć nie musisz jeść co 2 – 3 godziny!

Na temat wpływu częstotliwości spożywania posiłków na masę i skład ciała krąży wiele ciekawych teorii. Te najpopularniejsze głoszą, iż większa ilość pozycji w jadłospisie może przyspieszać odchudzanie. Czy jednak założenia te mają rzetelne uzasadnienie? Okazuje się, że nie! Absolutnie nie ma konieczności by podczas redukcji tkanki tłuszczowej co 2 - 3 godziny oddawać się konsumpcji!

Jedz częściej a mniej – będziesz szczuplejszy?

Dietetycy, lekarze, trenerzy i inne osoby zajmujące się ochroną zdrowia i propagowaniem zdrowego trybu życia zazwyczaj przekonują, iż wysoka częstotliwość posiłków polegająca na konsumowaniu ich co 2 – 3 godziny niesie za sobą same korzyści. Podobno praktyka ta pomaga zapanować nad uczuciem głodu, zmniejszając chęć podjadania między posiłkami oraz doprowadza do przyspieszenia metabolizmu i lepszego wykorzystania składników obecnych w pożywieniu.

Częstsze posiłki a kontrola łaknienia

Niestety podstawowy problem polega na tym, że brakuje przekonujących dowodów na to, iż częstsza konsumpcja posiłków niesie za sobą przytoczone powyżej korzyści. Istnieją natomiast dowody na to, że wyższa częstotliwość posiłków nie tylko nie sprzyja, ale wręcz utrudnia kontrolę ilości spożywanego pokarmu. Jak to możliwe? Otóż warto zdać sobie sprawę z tego, że małe i niskokaloryczne posiłki nie są wystarczająco satysfakcjonujące, a po ich konsumpcji pojawia się uczucie niedosytu wymagające kompensacji. W praktyce sprowadza się to do sytuacji, w której po zjedzeniu głównego dania (przypominającego przystawkę), za moment mamy ochotę na dokładkę.

Częstsze posiłki a tempo przemiany materii

Jeśli chodzi o wpływ wyższej częstotliwości konsumpcji pokarmu  na metabolizm to sytuacja wygląda analogicznie. Dane naukowe nie potwierdzają bynajmniej założenia, które twierdzi, iż jedzenie częstszych i mniejszych zarazem posiłków bardziej przyspiesza przemianę materii niż spożywanie posiłków większych i bardziej kalorycznych  - oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, w której dobowe spożycie energii ogółem w jednym i w drugim wypadku jest identyczne!

Podsumowanie

Absolutnie nie ma konieczności by podczas stosowania diety odchudzającej posiłki jeść co 2 – 3 godziny. Jest to nie tylko zabieg niepotrzebny, ale wręcz po prostu uciążliwy w praktyce. Nie każdy ma bowiem czas na to by jeść taką częstotliwością. Warto sobie zapamiętać, że kluczowe znaczenie ma jakościowy i ilościowy dobór pokarmów. To jak często jemy jest kwestią drugorzędną.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.