Suplementacja rezweratrolem – fakty!

Rezweratrol jest związkiem chemicznym pochodzenia naturalnego, z którym przez długi okres czasu wiązano wielkie nadzieje jeśli chodzi o pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Badania prowadzone na zwierzętach wykazywały bowiem dość konsekwentnie, że substancja ta nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, ale także przedłuża życie! Eksperymenty wykonane z udziałem ludzi ostudziły mocno ten entuzjazm, co nie oznacza oczywiście, iż rezweratrol okazał się w nich związkiem pozbawionym jakichkolwiek biologicznych właściwości. Co zatem warto wiedzieć na jego temat?

Przeczytaj koniecznie:

Czy suplementy mogą zastąpić dietę?

Czym jest rezweratrol i gdzie wystepuje?

Rezweratrol to organiczny związek chemiczny zaliczany do polifenoli. Wytwarzany jest przez niektóre rośliny w celach obronnych – jego pierwotna rola polega na ochronie przed rozwojem pleśni i grzybów. Okazuje się, że substancja ta wpływać może także na inne organizmy, w tym również – na ludzi. Rezweratrol występuje w spożywanych przez nas pokarmach. Szczególnie obfitym jego źródłem są winogrona, orzeszki ziemne i czerwone wino.

Rezweratrol – silny antyoksydant

Rezweratrol posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Związek ten po wchłonięciu z przewodu pokarmowego chroni komórki przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Działanie antyoksydacyjne przekładać się może na pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak realne korzyści wynikające z wspomnianych walorów nie są w pełni poznane. Na podstawie wyników badań naukowych nie da się bowiem wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Rezweratrol a kondycja układu krążenia

Do niedawna jeszcze sądzono, że pomimo swoich antyoksydacyjnych właściwości rezweratrol nie wpływał w sposób istotny na funkcjonowanie układu krążenia czy też na ryzyko rozwoju chorób sercowo naczyniowych u ludzi. Brakowało na to przekonujących dowodów. Przeprowadzona w tym roku metaanaliza wskazuje jednak, iż potencjalny efekt uzależniony jest od dawki. Związek ten okazuje się obniżać ciśnienie tętnicze krwi o ile przyjmowany jest w ilości wynoszącej minimum 150mg na dobę. Dla porównania jedna butelka czerwonego wina dostarcza średnio od 0,15 do niespełna 4mg rezweratrolu… Dostarczenie 150mg z konwencjonalnych produktów jest więc nierealne…

Przeciwnowotworowe właściwości rezweratrolu

Swego czasu rezweratrol został okrzyknięty niemal „naturalnym lekiem na raka”. Badania przeprowadzone na hodowlach komórkowych wykazały bowiem, iż związek ten hamuje rozwój zmian nowotworowych. Został nawet opisany mechanizm za pośrednictwem którego tak się dzieje. Rezweratrol okazał się zmniejszać aktywność enzymów uczestniczących w progresji nowotworów, zwanych dekarboksylazą ornityny oraz reduktazą rybonukleotydową. Istotne znaczenie ma w tej kwestii także jego antyrestrogenowy potencjał (ale o nim więcej za chwilę). Niestety póki co brakuje dowodów na to, iż przyjmowanie suplementów zawierających ten składnik faktycznie pomaga pacjentom oddziałów onkologicznych…

Rezweratrol przeciwko przeziębieniu i grypie

Istnieją dane w postaci wyników badań naukowych, które wskazują, iż rezweratrol jest zabójczy dla przynajmniej niektórych wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Fakt ten sprawia, iż pokarmy go zawierające oraz suplementy będące jego źródłem mogą stanowić element profilaktyki przeziębienia i grypy. Niestety i w tym wypadku brakuje przekonujących danych wywodzących się z danych eksperymentalnych wskazujących, iż faktycznie związek ten wykazywać może właściwości ochronne dla organizmu ludzkiego.