Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Suplementacja rezweratrolem – fakty!

Rezweratrol jest związkiem chemicznym pochodzenia naturalnego, z którym przez długi okres czasu wiązano wielkie nadzieje jeśli chodzi o pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Badania prowadzone na zwierzętach wykazywały bowiem dość konsekwentnie, że substancja ta nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, ale także przedłuża życie! Eksperymenty wykonane z udziałem ludzi ostudziły mocno ten entuzjazm, co nie oznacza oczywiście, iż rezweratrol okazał się w nich związkiem pozbawionym jakichkolwiek biologicznych właściwości. Co zatem warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest rezweratrol i gdzie wystepuje?

Rezweratrol to organiczny związek chemiczny zaliczany do polifenoli. Wytwarzany jest przez niektóre rośliny w celach obronnych – jego pierwotna rola polega na ochronie przed rozwojem pleśni i grzybów. Okazuje się, że substancja ta wpływać może także na inne organizmy, w tym również – na ludzi. Rezweratrol występuje w spożywanych przez nas pokarmach. Szczególnie obfitym jego źródłem są winogrona, orzeszki ziemne i czerwone wino.

Rezweratrol – silny antyoksydant

Rezweratrol posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Związek ten po wchłonięciu z przewodu pokarmowego chroni komórki przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Działanie antyoksydacyjne przekładać się może na pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Niemniej jednak realne korzyści wynikające z wspomnianych walorów nie są w pełni poznane. Na podstawie wyników badań naukowych nie da się bowiem wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Rezweratrol a kondycja układu krążenia

Do niedawna jeszcze sądzono, że pomimo swoich antyoksydacyjnych właściwości rezweratrol nie wpływał w sposób istotny na funkcjonowanie układu krążenia czy też na ryzyko rozwoju chorób sercowo naczyniowych u ludzi. Brakowało na to przekonujących dowodów. Przeprowadzona w tym roku metaanaliza wskazuje jednak, iż potencjalny efekt uzależniony jest od dawki. Związek ten okazuje się obniżać ciśnienie tętnicze krwi o ile przyjmowany jest w ilości wynoszącej minimum 150mg na dobę. Dla porównania jedna butelka czerwonego wina dostarcza średnio od 0,15 do niespełna 4mg rezweratrolu… Dostarczenie 150mg z konwencjonalnych produktów jest więc nierealne…

Przeciwnowotworowe właściwości rezweratrolu

Swego czasu rezweratrol został okrzyknięty niemal „naturalnym lekiem na raka”. Badania przeprowadzone na hodowlach komórkowych wykazały bowiem, iż związek ten hamuje rozwój zmian nowotworowych. Został nawet opisany mechanizm za pośrednictwem którego tak się dzieje. Rezweratrol okazał się zmniejszać aktywność enzymów uczestniczących w progresji nowotworów, zwanych dekarboksylazą ornityny oraz reduktazą rybonukleotydową. Istotne znaczenie ma w tej kwestii także jego antyrestrogenowy potencjał (ale o nim więcej za chwilę). Niestety póki co brakuje dowodów na to, iż przyjmowanie suplementów zawierających ten składnik faktycznie pomaga pacjentom oddziałów onkologicznych…

Rezweratrol przeciwko przeziębieniu i grypie

Istnieją dane w postaci wyników badań naukowych, które wskazują, iż rezweratrol jest zabójczy dla przynajmniej niektórych wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Fakt ten sprawia, iż pokarmy go zawierające oraz suplementy będące jego źródłem mogą stanowić element profilaktyki przeziębienia i grypy. Niestety i w tym wypadku brakuje przekonujących danych wywodzących się z danych eksperymentalnych wskazujących, iż faktycznie związek ten wykazywać może właściwości ochronne dla organizmu ludzkiego.


Rezweratrol – naturalny „antyestrogen”?

Rezweratrol jest popularnym składnikiem suplementów diety mających rzekomo wpływać na aktywność hormonów płciowych obniżając poziom estradiolu (co może mieć znaczenie np. dla osób będących w trakcie czy po kuracjach sterydowych). Faktycznie istnieją materiały naukowe, które wskazują, że związek ten może się z jednej strony wiązać z receptorami estrogenowymi,  a z drugiej zmniejszać aktywność enzymu zwanego aromatazą, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w estrogeny. Niemniej znowuż są to dane wywodzące się z wyników badań przeprowadzonych „w probówce” bądź też wykonanych na zwierzętach takich jak szczury. Tak więc wyrokowanie na ich podstawie, (choć są niezwykle obiecujące),  póki co jest niestety spekulacją.

Rezweratrol a metabolizm

W opisach marketingowych suplementów zawierających rezweratrol można spotkać się z zapewnieniami, iż związek ten usprawnia pracę nad sylwetką przyspieszając spalanie tłuszczu czy też wspomagając rozbudowę tkanki mięśniowej. Stwierdzenia te są mocno na wyrost. Brakuje bowiem popierających je dowodów. Niemniej jednak opublikowana niedawno metaanaliza wskazuje, iż stosowanie suplementów zawierających ten związek może być pomocne u diabetyków. Korzyści notowano  w postaci zmian poziomu triglicerydów, kreatyniny i hemoglobiny glikowanej. Wskazuje to na wyraźny wpływ rezeratrolu na metabolizm. Z drugiej strony w jednym z badań zaobserwowano, iż przyjmowanie tej substancji obniża tempo przemiany materii!

Rezweratrol a zdolności wysiłkowe

Wpływ rezweratrolu na zdolności wysiłkowe okazuje się być zaskakująco… niekorzystny. W badaniu przeprowadzonym na 27 zdrowych ochotnikach w średnim wieku wynoszącym 65 lat okazało się, że suplementacja tym związkiem „sabotuje” niektóre korzyści wynikające z prowadzenia regularnych treningów. Po 8 tygodniach eksperymentu u grupy osób otrzymujących rezweratrol tętno spoczynkowe i ciśnienie tętnicze krwi nie uległy obniżeniu (parametry te zmieniły się jedynie w grupie placebo). Najgorsze jest to, że uczestnicy otrzymujące rezweratrol w zdecydowanie mniejszym stopniu rozwinęli tolerancję wysiłkową! Wskazuje to niestety, iż suplementacja rezweratrolem to niezbyt dobry pomysł u sportowców chcących poprawić kondycję…

Wnioski

Pomimo, iż rezweratrol wydaje się być niezwykle obiecującym związkiem chemicznym o wszechstronnym i pozytywnym wpływie na zdrowie, to niestety wiele przypisywanych mu walorów nie ma póki co zbyt mocnego poparcia w eksperymentach naukowych. Suplementacja tą substancją prawdopodobnie korzystnie wpływa na kondycję układu krążenia, efekt ten jest jednak warunkowy i może okazać się „konkurencyjny” dla wpływu jaki wnosi aktywność fizyczna. Za możliwe uznać należy także pozytywne oddziaływanie rezweratrolu na kondycję metaboliczną osób borykających się z zaburzeniami gospodarki insulinowo-glukozowej. Wpływ na aktywność estrogenów pozostaje póki co w sferze spekulacji. Warto mieć też na uwadze, iż istnieją przesłanki ku temu by zakładać, iż rezweratrol przyjmowany w dużych dawkach negatywnie wpływa na wydolność fizyczną u osób poddanych regularnemu treningowi.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.