Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Oglądanie telewizji ogłupia?

Nie od dziś wiadomo, iż osoby spędzające znaczną część wolnego czasu przed migającym ekranem telewizora charakteryzują się gorszą kondycją zdrowotną i psychofizyczną. Siedzący tryb swoją drogą wykazuje destrukcyjny wpływ na ludzki organizm, warto jednak wiedzieć iż telewizyjne przekazy znacznie wypaczają postrzeganie kwestii związanych ze zdrowym odżywianiem.

Telewizja a zdrowe odżywianie

Istnieje niezliczona ilość badań wskazująca, iż przesiadywanie przed telewizorem negatywnie wpływa na jakość dokonywanych wyborów żywieniowych. Wielogodzinny relaks z ulubionymi serialami, programami i filmami, osłabia mechanizmy samokontroli – sprawia, iż jemy więcej, chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski i napoje, a także rezygnujemy z regularnej aktywności fizycznej. Szkoda nam czasu i chęci na gotowanie i zrobienie porządnych zakupów , w obawie przed przegapieniem ulubionej audycji. Szczególnie podatne na zgubny wpływ telewizji są dzieci, które w dzisiejszych czasach bardzo często wychowywane są przed wiecznie włączonym telewizorem – podczas spożywania posiłków, przed zaśnięciem,  w ramach relaksu, często zamiast zabawy na świeżym powietrzu czy innej aktywności ruchowej czy rozwijającej umiejętności kognitywne. Jak się okazuje, przesadne przesiadywanie przed telewizorem jest niezdrowe dla osób w każdym wieku. Co ciekawe, jej niekorzystny wpływ wiąże się także z wypaczaniem informacji dotyczących zdrowego odżywiania.

Szum informacyjny

Jak pokazują obserwacje naukowców, telewizja nie stanowi najlepszego źródła informacji na temat zasad zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Osoby spędzające wiele godzin przed włączonym telewizorem w sposób niewłaściwy interpretują kwestie związane z jakościowym i ilościowym doborem pokarmów, co przekłada się w sposób niekorzystny na ich sposób odżywiania. Osoby te częściej sięgają po niezdrowe i mniej wartościowe produkty żywnościowe, sugerując się przede wszystkim kampaniami marketingowymi sponsorowanymi przez producentów żywności. Jogurty owocowe, ciastka na śniadanie, słodkie napoje, słodycze z witaminami i inne „wynalazki” reklamowane przez radosnych i szczupłych ludzi, są bardzo przekonujące jako zdrowe i wartościowe pokarmy. Choć tak naprawdę nie mają z nimi nic wspólnego. Drugą istotną kwestią, na którą zwracają uwagę naukowcy, jest sposób przedstawiania zasad zdrowego odżywiania. Bardzo często media kreują wizję fatalistycznej, bardzo restrykcyjnej,  pełnej wyrzeczeń i zakazów „zdrowej” diety. Tego typu kreacje są zdecydowanie nieprzekonujące i działają wręcz odstraszająco na znaczną część odbiorców, którzy tak naprawdę nie są wstanie połapać się w niezliczonej liczbie szybkich i kategorycznych, często ze sobą sprzecznych komunikatów.

Podsumowanie

Oglądanie telewizji w sposób istotny może przyczyniać się do pogorszenia kondycji zdrowotnej. Również ze względu na to, iż wypacza sposób postrzegania kwestii związanych ze zdrowym odżywianiem. Bardziej jesteśmy podatni na komunikaty podprogowe emitowane w reklamach, niż zawiłe „fachowe” porady żywieniowe prezentowane w programach poświęconych zdrowemu odżywianiu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.